Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Neserioase » Public

Post new topic Reply to topic  [ 1537 posts ]  Go to page Previous  1 ... 58, 59, 60, 61, 62
Author Message
 Post subject: Re: Ma nerveaza
 Post Posted: Wed May 14, 2014 10:23 pm 
Master
Master

nah, pentru mine e mai mult pe post de instagram (pe care nu prea il folosesc) si mai cate un link interesant de procrastinare, sau chiar o reintalnire cu vechi colegi (de pilda, in iunie ne intalnim cei care am terminat acum 20 de ani liceul, si doar pe facebook ne-am cam gasit, fiindca am pierdut altfel legatura).

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post Posted: Sat Jul 26, 2014 11:14 pm 
Master
Master

ma enerveaza romanii nostri badarani din europa. cred ca trebuie sa investim in niste lectii de engleza pentru Maia si sa vorbim doar asa cand iesim din tara, serios...
btw, pentru badarania altui roman am primit net gratis la hotelul asta la care ne-am cazat in Viena (invadata de romani, dar si de rusi). s-a parcat un iesean ca un bou in garajul subteran si astea de la receptie m-au chemat pe mine "sa-mi mut masina", iar cand au vazut ca au facut o confuzie, s-au scuzat cu net gratis (care nu prea inteleg de ce nu era oricum gratis, dar il platisem deja, ca na, fara net stie oricine ca mori).
mai badarani decat romanii sunt insa rusii, de departe, chiar ar trebui sa li se inaspreasca treaba cu vizele (printre altele), salbaticii aia din Ucraina nu au facut altceva decat sa fie ce stiu ei sa fie, primitivi.

Profile  

Post Posted: Wed Jul 30, 2014 10:38 pm 
zana padurilor

ce de info.
and how did that make you feeeel ? let's talk about it. prima sesiune nu te tarifez :lol:

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post Posted: Thu Jul 31, 2014 12:05 am 
Master
Master

nemaipomenit la rovinj! suntem singuri romani din oras! mai putin si incepem sa vorbim intre noi in engleza :lol:

Profile  

Post Posted: Thu Aug 07, 2014 8:10 am 
Master
Master

Bunny the Lifeguard wrote:
nemaipomenit la rovinj! suntem singuri romani din oras! mai putin si incepem sa vorbim intre noi in engleza :lol:
De injurat va injura in engleza croatii sau se mai scapa si in "croata"? :)

Profile  

Post Posted: Thu Aug 07, 2014 12:34 pm 
Master
Master

Majoritatea erau friendly, ca doar eram turisti. Dar am auzit niste italieni care au comentat cand au vazut numarul de masina. I already loooooved italians... Mai erau cativa aproape de locul unde eram cazati... mama! ce scandal puteau sa faca...

Anyway, mai bagam o saptamana in Gretzia, in septembrie, ne-a lasat nesatisfacuti Croatzia :lol:

Tu? te gugalesti?

Profile  

Post Posted: Fri Aug 08, 2014 2:19 pm 
Master
Master

Majoritatea erau friendly, ca doar eram turisti. Dar am auzit niste italieni care au comentat cand au vazut numarul de masina. I already loooooved italians... Mai erau cativa aproape de locul unde eram cazati... mama! ce scandal puteau sa faca...

Anyway, mai bagam o saptamana in Gretzia, in septembrie, ne-a lasat nesatisfacuti Croatzia :lol:

Tu? te gugalesti?

Septembrie la gretzi e minunated :). Cum ziceau catavencii mai demult. Ochii la tzatziki (poate pe unde mergeau ei), mana la paputzaki, o bere rece, plaza ... :)

Italienii au comentat o data si despre noi. "Hai sentito? Quelli sono romeni. Ci spostiamo un po piu lontano?" De la doi batranei pe plaja. Le-am zambit si le-am spus ca din fericire sunt multe locuri libere si pot sa se mute unde vor. Au paralizat cand au vazut ca ne-am pus la plaja si copiii s-au amestecat cu copiii unei familii de italieni cu care se mai jucau si care stateau langa noi. Ideea e sa nu-i bagi in seama. Cretini cu prejudecati sunt peste tot. Si prejudecati avem si noi, hai s-o spunem pe-a dreapta.

Si priceless a mai fost impresia unui italian de la unul dintre hoteluri, la piscina (singura data cand am stat acolo, in rest ne-am gasit cazari foarte asemanatoare la jumatate de pret; mancarea a fost insa senzationala, daca puteai sa uiti de pret). Nu intelegea (sau se prefacea, italienii cam stiu sa recunoasca romana) ce limba vorbesc cu miniWeb, m-a intrebat, i-am raspuns in italiana si a avut nevoie de cateva secunde bune sa puna urmatoarea intrebare. "Lucrezi aici?" "Nu." "Atunci de unde stii asa de bine italiana? Esti stabilit aici?" "Nu." "A, nu te cred. De unde sa stii atata italiana?" "De la televizor. Si venim des in concediu aici, asa ca am avut ocazia sa vorbesc" "Si unde locuiti?" "In Romania". Oarecum agasat de-atatea intrebari, puse evident de catre un italian care stia clar ca romanii sunt aia care lucreaza in hoteluri pe post de cameriste sau ingrijesc batranii, i-am zambit si i-am repetat "noi muncim in Romania, in Italia venim doar in concedii". L-am lasat cu o expresie cam nedumerita.

N-ai ce sa faci impotriva prejudecatilor unora. Si nici n-are rost sa nu te duci in anumite locuri pentru ca exista si niste idioti. E ca si cum la noi n-ar mai veni nimeni pentru ca au vazut tigani la aeroport sau au fost tzapiti de un taximetrist.

Noua ne-a placut mult in Italia. A detronat-o Grecia insa pentru ca au apa calda (in mare) :), chestie care pentru copii e extrem de importanta. Dar la capitolul "ce facem in cursul unei zile" Italia, sau mai precis Bibione, ca noi asta stim, ii sparge la nas in primele 10 secunde. Locuri de joaca la plaja, toalete, dusuri, puncte de prim ajutor, o faleza de kilometri pe care seara te plimbi pe jos sau cu biciclete de 4-6 persoane, piscina daca vrei si daca din nou te uiti in alta parte cand celalalt plateste, loc de mers cu bicicleta, ce vrei tu. Nu mai vorbim de plaja pe care obosesti de la faleza pana la mare, cu un nisip atat de fin incat intra printre fibrele de la slip. Cand mergi in Grecia la plaja e ca si cand mergi pe malul Timisului. Outdoor camping in the wild. Tot ce ai e in geanta de plaja, iar daca se intampla ceva, vorba unui mecanic de la Salonic, te rogi :). Stiind, evident, ca nu functioneaza, dar o faci pentru ca trebuie sa faci ceva :).

Sigur, daca umbli un pic dai de plaje care au si un bar langa si atunci ai, cel putin, un loc de unde-ti mai iei ceva de baut / mancat si-o toaleta. Dar milioane de plaje (unele foarte faine) sunt publice, neamenajate de catre nimeni si murdarite de catre toti.

Cred ca e timpul sa il montez subliminal pe miniWeb sa faca lobby la doamna Web sa mai iesim si noi o saptamana la mare. Nu-s mofturos, pot sa aleaga orice. Intre Grecia si Italia, desigur :).

Profile  

Post Posted: Sat Aug 09, 2014 12:37 am 
Master
Master

noi mergem aici.

e plaja mea din vis, singuri oameni sunt clientii celor 2 hoteluri de pe plaja. care e cuvantul magic din majoritatea review-urilor? "quiet" :lol:
si gretzii incep scoala din 1 septembrie, so... no locals around :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Sat Aug 09, 2014 1:32 pm 
zana padurilor

eu nu am simtit pana acum prejudecata pentru ca as avea cetatenie romana.
o singura data cred, cand eram copil si ne-am oprit cu autocarul in Munchen, la un magazin vanzatorii au spus vedeti ca numarul este de Romania, aveti grija sa nu fure. am inteles cativa. insa nu pot spune ca m-a marcat negativ, dimpotriva m-am gandit ca nu mi-as dori sa fiu ca ei, sa generalizez, sa imi fie teama si din aceasta teama sa aplic repede o eticheta celor din jur. prejudecatile vin din frica si ignoranta, discriminarea la fel, iar zidurile pe care le construim in jurul nostru pntru a ne baricada pot fi foarte solide in timp, incat sa ne incorseteze si sa ne blocheze perspectiva.

noua nu ne-a placut foarte mult la Rovinj, dar stiu ca e pe preferinte si asteptari. in schimb ne-a placut foarte mult in zona centrala, la Plitvicka Jezera si in sud: Trogir, Hvar, pe-acolo. Satucele erau pitoresti, muntii stancosi si marea albastra.
pe de alta parte nu suntem cu stat la plaja. mai degraba sa fie o plaja in jur unde sa chill, sa mananci mic-ul dejun, sa citesti o carte si sa te zgaiesti in departare. apoi sa ai multe chestii de vizitat, fredonat si plimbat.

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post Posted: Sat Aug 09, 2014 2:15 pm 
Master
Master

it takes all kinds... :P
:mrgreen:

Profile  

Post Posted: Tue Aug 12, 2014 8:57 am 
Master
Master

noi mergem aici.

e plaja mea din vis, singuri oameni sunt clientii celor 2 hoteluri de pe plaja. care e cuvantul magic din majoritatea review-urilor? "quiet" :lol:
si gretzii incep scoala din 1 septembrie, so... no locals around :mrgreen:

:)

Noi am fost vreo 10-15 km mai la nord :). Tot asa, o casa pe malul marii si de pe terasa casei te uitai in jos la doua plaje :). Unde, evident, erau 7-8 persoane maximum, toti clienti ai casei.

E frumos, dar o sa conduceti de o sa va iasa pe nas. Noi la intoarcere, din motive de miniWeb cu greturi pe serpentinele de acolo + niste mici opriri sa mai mancam am facut 15.5 ore. Daca mai facem asa ceva ne oprim la Skopje.

Profile  

Post Posted: Tue Aug 12, 2014 9:55 am 
Master
Master

nici pe noi nu ne incanta drumul...

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1537 posts ]  Go to page Previous  1 ... 58, 59, 60, 61, 62

Board index » Neserioase » Public