ce-ai mai citit?

Discutii libere

ce-ai mai citit?

Postby cardinal1 » Mon Oct 01, 2007 7:06 pm

:o
Image
cardinal1
Avansat
Avansat

Postby Bonnie » Mon Oct 01, 2007 7:13 pm

Asta a fost a lu' Dilaila. :lol:
Image
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby sasha_eu » Mon Oct 01, 2007 7:22 pm

ma streseaza aia cu uite-te ce-i sub capac
sub capac e sticla Image
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby dilaila » Tue Oct 02, 2007 11:03 pm

Bonnie wrote:Asta a fost a lu' Dilaila. :lol:

tz, ala a fost ce am mai citit :lol:
dilaila
Master
Master

Postby sasha_eu » Mon Apr 21, 2008 10:58 pm

nu stiu daca am mai zis despre asta: in convorbirile lui Paler - persoana care m-a uimit cu luciditatea sa la o varsta asa inaintata - autorul povestea ca nu ar fi ezitat nici 2 secunde sa se sinucida, daca nu constientiza cat rau i-ar fi facut fiului sau. la batranete, aparent, acesta avea dureri groaznice, era bolnav si sufera de ideea ca nu se mai regasea de nici un fel in lumea in care traia, din nici un punct de vedere.
m-a surprins faptul ca cineva atat de rational, lucid...(mi-e greu sa descriu exact imaginea pe acre mi-o formasem in minte), ferm, precum el ar fi putut lua o asemenea decizie. nu judec in vreun fel, doar ca...nu parea genul. mai degraba era un personaj cinic, realist, care infrunta totul cu tarie si ceva forta interioara...chiar si atunci cand nu-mi placea, tot asa il percepeam.
apoi mi-am dat seama ca pana si ideea lui despre sinucidere era tot una perfect rationala.

gata, mi-e somn
somn lin
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby pitika » Tue Apr 22, 2008 8:53 am

pe mine m-a impresionat foarte mult frantuzoaica aceea care a cerut in tribunal dreptul la eutanasie pentru ca nu mai suporta durerile pe care i le provoca un cancer localizat in zona capului :? si pentru ca, pana la urma, tribunalul nu a acceptat sa i se curme suferinta intr-un spital, femeia nu a avut decat sa isi ia singura viata, solutie care, am inteles, contravenea totusi moralei ei religioase...
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby sasha_eu » Thu May 15, 2008 9:45 pm

am rasfoit o carte in care se analiza telefonul mobil in relatia lui cu teoria postmoderna a limbajului, heidegger, derrida, searle si altii de genul. faina. semana prea mult cu cartile citite in facultate si n-am mai luat-o. dar tot faina
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Bonnie » Thu May 15, 2008 10:46 pm

Image :lol: :lol: :lol:

Excelenta carte. Te motiveaza :lol: :lol: iti adoarme constiinta care altfel ar face o galagie infernala, e plina de cuvinte ca antioxidanti de tip polifenolic, serotonina, procianidine, acid valeric, teobromina, etc. Ce mai, o carte medicala, :lol: e clar si eu ascult de medici, ca ei e oameni dastepti si daca medicul imi prescrie pe reteta ciocolata inseamna ca asta trebuie administrata cu regularitate. :lol:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby sasha_eu » Thu May 15, 2008 11:14 pm

duamna, duamna...dumneavoastra cititi ce zic aia sau mestecati delicat paginile ? :lol:
as vinde odata o carte cu cateva pagini de ciocolata. as avea totusi o problema cu locatia de vanzare - in librarii cu refrigorifice sau in cofetarii culte ? :lol:
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby gargarita » Fri May 16, 2008 11:26 am

Hm ... ieri am avut o zi supernashpa-plina-rea-cah. N-am apucat sa manac decat o ciocolata, pana seara. Dimineata m-am trezit cu niste dureri de stomac tare dragute. :D Ce sa fac? Sa mai mananc o ciocolata? :lol: Si de care? Alea albe sunt bune pt unele afectiuni; alea cu crema pt altele? :))
Image
gargarita
buburuza

Postby sasha_eu » Fri May 16, 2008 1:41 pm

noi avem fruit-day everyday de la bunicul-companie.
vineri e friday breakfast de la mama-companie, dupa care trebuie sa fie ziua cuiva si daca se intampla vreoi minune si nu e, urmeaza prohodul cu dat iama la biroul colegilor care au adus in ziua respectiva ciocolata/praji/cozonac/chestii bune-bune-dulci-dulci :D :D :D
in restul zilelor se petrece doar partea cu dat iama
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Black Witch » Sat May 17, 2008 4:44 pm

CONTRACTE CONTRACTE CONTRACTE
LEGISLATIE LEGISLATIE LEGISLATIE!
Black Witch
vrajitoare

Postby sasha_eu » Sun May 18, 2008 10:33 pm

in cautarea oii fantastice - n-am citit-o toata, sunt la jumatate, va zic impresii dupa; momentan sunt in suspans, am citit in masina pana cand s-a facut prea intuneric sa mai vad ceva, ceea ce m-a enervat pt ca am asteptat juma' de carte sa aflu o chestie si tot n-am aflat-o din cauza de circuit terestru zi-noapte, 'rar mama ei de corp uman ca n-am night vision. :mrgreen:
ce va pot spune momentan e ca iti starneste o dorinta ciudata de a nu te mai opri din citit, ca si cand cititul in sine trece pe primul loc fata de cotinutul cartii. weird
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Wed May 21, 2008 11:05 am

am terminat cartea cu oaia.
este o combinatie ciudata. bine, scriitorul e japonez si pt mine toti japonezii sunt ciudati.
in general oamenii trateaza separat fiecare subiect: daca e vorba de mister, stii ca despre asta e vb si mintea ta se obisnuieste cu situatia. daca-s lucruri normale/comune/reale, stii ca e vb despre...si te obisnuiesti si cu situatia asta.
cu alte cuvinte daca citesti SF, te astepti la anumite actiuni/personaje/situatii/conceptii/reactii, daca citesti un roman realist te astept la altele.
cand citesti cartea de mai sus, nu prea te astepti la nimic, pt ca autorul integreaza cumva o lume ireala in cea cotidiana. stiu ca pare cunosc genul, dar e usor diferit fata de sciitorii europeni.
e o luma in care unui pernsj i se pare firesc sa mearga la masa la un restaurant de lux cu o fata sa discute despre urechile ei cu puteri fermecate, avand o conversatie banala, obisnuita, nimic iesit din comun.
e un fel de cotidian in care personajele nu se mira de micile interventii ale supranaturalului sau ale contextelor totl nefiresti.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby gargarita » Wed May 21, 2008 3:55 pm

sasha_eu wrote:e un fel de cotidian in care personajele nu se mira de micile interventii ale supranaturalului sau ale contextelor totl nefiresti.

:) :) :)
Image
gargarita
buburuza

Postby el_che » Wed May 21, 2008 4:00 pm

good stuff ... you're taking perv, ha ? :lol:
el_che
Master
Master

Postby gargarita » Wed May 21, 2008 4:07 pm

el_che wrote:good stuff ... you're taking perv, ha ? :lol:

Din testul ala a iesit ca LSD, dar in ultima vreme sunt pe orez cu lapte. :P
Image
gargarita
buburuza

Postby el_che » Wed May 21, 2008 4:13 pm

Eu am incercat cu scortzisoara, bate orice ... sunt high cu zilele ... si e si cu d-astea ca-n carti .. cu supranaturelul simtzitor si contexte ... :lol:
el_che
Master
Master

Postby sasha_eu » Wed Jun 18, 2008 7:33 pm

apropo' de carti,...

Image

cad ma uit la imaginea asta parca mestec hartie
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Mon Jul 07, 2008 2:24 am

Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Coral » Mon Jul 07, 2008 9:04 am

Acuma citesc "Incendierea Paradisului" de Antonio Alamo

Prezentare

Ne-ar placea sa credem ca, in ciuda aparentelor, in acest roman este vorba despre buna dispozitie. Iubitii isi dau seama de asta, dar o fac mult prea tarziu. Universul lor a inceput deja sa arda, orgoliile s-au aprins, iar dragostea incandescenta, se intoarce impotriva ei insesi, negandu-se prin autodistrugere.

Doua iubiri, doua pasiuni care se cauta avid, fara insa a se intalni vreodata si, totodata, fara a-si gasi linistea.

Antonio Álamo reuseste sa mentina un straniu echilibru tematic intre limitele fragile ale intelepciunii, iubirea de sine ca moarte a oricarei iubiri adevarate, consecintele speculatiilor prea rationale si prea putin pasionale, puterea perversã a banului – „Fara bani, civilizatia s-ar dezintegra“ – sau abisul inspaimantator al pierderii ultimei farame de inocenta, aceea a ratiunii. Un roman in flacari.
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby pitika » Mon Jul 07, 2008 9:09 am

sasha_eu wrote:cine ce mai citeste

in metrou e ok, dar in autobuz, cel putin la mine in oras, e foaaaaarte greu :? la cat de mare e inghesuiala, de abia ai loc sa urci, nici gand sa deschizi o carte!
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby Bonnie » Mon Jul 07, 2008 12:21 pm

Mie mi-e rau daca citesc in autobuz, metrou, masina sau avion. :lol:
N-am incercat sa citesc pe motocicleta. :twisted:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby Aristita » Mon Jul 07, 2008 1:19 pm

Eu mai citesc uneori si pe strada, daca ma captiveaza cartea prea tare ca s-o inchid cand ies din metrou/autobuz/tramvai, si daca nu e prea aglomerat :P
There is fiction in the space between you and me.
Aristita
Master
Master

Postby gargarita » Tue Jul 08, 2008 1:27 pm

Cred ca am citit 20 de carti din colectia Cotidianul, in metrou. Acum sunt frumos organizate intr-un raft colorat. :D
In masina nu pot sa citesc, ca mi se face rau. :?
Image
gargarita
buburuza

Next

Return to Public