ce-ai mai citit?

Discutii libere

Re: ce-ai mai citit?

Postby Bunny the Lifeguard » Tue May 13, 2014 3:52 pm

GoT l-am citit in engleza, doar doua pagini in romana m-au lamurit, traducerea lasa muuuuuult de dorit.
on topic, am tot citit Kim Stanley Robinson. ultima e 2013, care e cam ultimul sequel la trilogia martiana. Ah, bineinteles, tot in engleza. Am mai prestat ceva Herbert (o nuvela obscura) tradus in romana... chinuiala mare. Au inventat pur si simplu cuvinte.
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue May 13, 2014 4:31 pm

Vi se intampla si voua sa retineti mai putin cand cititi intr-o limba straina? Maghiara la Bunny, de exemplu? :P

limba nativa stiu ca e limba afectiva. la mine lb afectiva e romana. si o simt ca merge direct in minte.
a doua e engleza. dup-aia restul.
nu retin mai putin, dar citesc mai lent, ceea ce e enervant.

depinde de limba respectiva. de ex: in italiana citesc mai lent decat in engleza.

insa in romana citesc f repede. I can scan the text si sa retin. in medie cam 100 pagini per ora ca sa retin si pasaje. pot citi si mai repede si mai multe pagini daca e necesar. in engleza scanez mai lent.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Wed May 14, 2014 11:17 am

Thank you. Asta am observat si eu. Ca pot sa retin mai mult si sa ma concentrez mai bine daca citesc un pic mai rar, insa probabil ca incerc sa citesc in acelasi stil ca si in romana si nu merge.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Aug 09, 2014 1:50 pm

the fault in our stars, de john green.

e foarte faina cartea. povestea este a doi adolescenti bolnavi de cancer; pentru mine insa firul narativ a fost mai mult pe fundaul, am perceput cartea ca o poveste despre viata in general.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Tue Aug 12, 2014 8:52 am

sasha_eu wrote:the fault in our stars, de john green.

e foarte faina cartea. povestea este a doi adolescenti bolnavi de cancer; pentru mine insa firul narativ a fost mai mult pe fundaul, am perceput cartea ca o poveste despre viata in general.

M-a deprimat, intrucatva ...
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue Aug 12, 2014 2:09 pm

inteleg.
mie mi-a dat o efervescenta si un zumzet de viata.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Mon Nov 03, 2014 9:54 pm

up next va fi the golem and the jinni.
inca nu am citit-o, doar pasaje. pare interesanta.
a citit cineva ?
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Black Witch » Fri May 22, 2015 8:02 am

Nu vreau sa citesc povesti cu cancer. Nu mai vreau sa aud niciodata de asa ceva. Traim povestea trista a socrului meu, care e in faza terminala. Este extrem de trist sa vezi un om cum se stinge in fiecare zi.
Black Witch
vrajitoare

Postby sasha_eu » Wed Jun 03, 2015 7:44 pm

maggie, nu stiu daca citesti mesajul acesta.
nu stiu nici daca ce voi scrie va ajuta, daca este tarziu sau daca merge intr-o directie spre care ati fi deschisi.
am intalnit pe cineva care a urmat consiliere psihologica dedicata persoanelor in faza terminala a unei boli.
scopul este sa aduca un pic de liniste sufleteasca, de impacare unei persoane care trece printr-un soc emotional, dincolo de experienta fizica.
nu stii ce se petrece in sufletul unui om, insa in cazul persoanei intalnite parea ca a ajutat-o destul de mult.
sunt centre specializate cu oameni care au experienta pe medicina paleativa si care pot aduce un gram de pace, atat pentru persoana respectiva, cat si pentru oamenii din jurul acesteia.
hugs, and take care.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Sat Jun 06, 2015 9:16 am

Din pacate, nu demult l-am pierdut pe tata. Banuiam ca nu va apuca sa moara de batranete, pentru ca avea unele probleme pe care le tratam asa cum veneau. Pe rand, pe cat posibil calm, una cate una.

S-a dus brusc, intr-o noapte de primavara care parea vara, dupa o intalnire cu cei doi copii, trei nepoti, doua nurori, etc., de ziua unuia dintre nepoti.

Cred ca e foarte greu sa vezi cum cineva se stinge incet-incet.

Stiu insa cat de greu e cand cineva se duce brusc, cand ramai cu atatea lucruri de facut , de spus, de trait.

Nu stiu ce sa iti spun, Maggie. Vorbiti, vizitati-va, faceti ce si cat puteti impreuna.

Pentru ca niciodata nu poti sa stii cand azi este, de fapt, ultimul "maine" ...
WebWanderer
Master
Master

Postby Black Witch » Mon Jun 29, 2015 10:57 pm

Draga Sasha,
in ziua in care scriai tu mesajul se intamplase nefericitul eveniment. Finalitatea sumbra a unei boli crunte.
Draga Web,
Din momentul in care am aflat diagnosticul ne-am vizitat cat de mult posibil, am calatorit, am mai adus un nepotel, dar timpul nu ne-a iertat si s-a scurs fara sa ne intrebe daca vrem si noi. 3 ani: Madeira, Lisabona, Coasta Adriatica. Georgia. Rugen, un nou nepot .... 3 operatii pe creier, recuperare, radiatii locale, citostatite ... 2 operatii reusite si o ultima operatie soldata cu un atac cerebral. 8 luni la pat. Si a inceput partea trista a situatiei. S-a stins incet-incet sub privirile noastre neputincioase. Si l-am vizitat in fiecare luna. Eu cu un copil la inceputul lunii, Arnd cu un copil la sfarsitul lunii. Multe zboruri, multa speranta, multa dragoste ... lupta imposibila.
La final a adormit. (Opa schläft) Era una din vizitele lunare in care Arnd era acolo cu nepotelul numarul 3 (Kurt). Vara trecuta am fost in vacanta la bunici. Kurt era racit si obosit asa ca plangea si nu prea te intelegeai cu el. Nu stiu daca a simtit ceva, dar se cerea la Opa in brate si se simtea confortabil.
A fost inconjurat de apropiati cu multa dragoste, a avut parte de servicii medicale impecabile ... dar nu a fost sa mai fie.
Sambata am participat la ceremonia funerara. Debussy, un orator, o urna, peste o suta de carti de condoleante. S-a respectat dorinta familiei de a nu aduce flori ci de a face donatii pentru un institut de cercetare a cancerului cerebral.
trist ... foarte trist.
Black Witch
vrajitoare

Postby Andi » Tue Sep 08, 2015 10:21 am

Tatal meu a suferit doua infarcturi si o operatie de dublu bypass. Putea sa moara in oricare din aceste trei evenimente. Dar din fericire le-a supravietuit.
Apoi a facut cancer. Si s-a stins incet, dupa doi ani si jumatate de boala.
In ultimele lui luni de viata, cand il vedeam cum sufera si cat era de chinuit, ma gandeam daca nu ar fi fost mai bine pentru el sa se fi dus brusc.
Cred ca pentru un om e mai usor sa se duca brusc, fara chin, chiar daca nu apuca sa isi ia ramas bun de la familie, decat sa se chinuie luni, chiar ani, cu dureri, cu neputinta, constient ca niciodata nu ii va mai fi bine.
Pentru cei care il iubesc insa, e greu de spus cum e mai usor. Daca se duce brusc, durerea te ia pe nepregatite si te trec sentimentele de neputinta, deznadejde, gandul chinuitor ca ai fi putut sa faci ceva ca sa previi... Dar daca se duce incet, bolnav si chinuit, durerea e altfel, il vezi cum se stinge si cum sufera si stii ca nu poti sa il ajuti, si ajungi la un moment dat sa te simti vinovat ca iti doresti sa se termine si sa scape de chin, pentru ca nu mai poti sa il vezi asa, ti se sfasie inima, ai vrea sa iei tu durerile lui ca sa ii dai un ragaz sa se odihneasca un pic... E cumplit.
10 ani de forum.artelecom.ro
Andi
PR-ul za forumului

Previous

Return to Public