Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Neserioase » E-pinii

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Banci
 Post Posted: Tue Oct 16, 2007 10:40 pm 
Master
Master

Deci aplicatia de online banking de la H*B/U**credit e tot cea mai tare din parcare, acuma ca am apucat s-o testez si pe aia de la I*G. Am notificari pe e-mail: la login, la efectuarea unei tranzactii, cand imi intra bani in cont, cand mi se termina banii si intru pe descoperire de cont ... Yummy. Nasol ca personalul e destul de aiurit mai nou, cred ca le-au venit newbies gramada si pana-i scolesc mai trece ceva vreme ...

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Oct 16, 2007 10:51 pm 
Master
Master

ei, na, intrasem cu sufletul la gura sa vad ce filme recomanzi iar tu imi explici cum e cu pensia :lol:

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Oct 16, 2007 10:52 pm 
Master
Master

aia de la I*G e ok, o folosesc de ceva timp si nu ma pling.
pros:

mecanism de autentificare - digipass :wink: , deci tre` sa ai cam mult ghinion sa-ti poata intra cineva in cont (sa-ti fure digipass-ul, sa-ti stie ID-ul contului, sa-ti stie PIN-ul digipass-ului ... pretty much impossible, unless you're hypnotized by some freak :lol: )

transferul de cocos dintr-un cont in altul se face cu 3 clickuri, permite administrarea mai multor conturi bancare in acelasi cont de ibanking

poti sa vezi tranzactiile efectuate in real-time (am testat) pe cind la alte banci, cum ar fi Alp*a care sucks rau rau rau de tot vezi p_la, eventual o data la o luna :lol:

merge in orice browser (sau cel putin alea cu care am deschis eu), nu este un _shit de pagina facuta doar pt Explorer, ca la altii, multi altii

cons:

ar fi putut sa introduca niste meniuri pt. plati standard cum ar fi conn*x, curent, cablu, samd .. dar no biggie, dupa ce faci prima plata de acest gen poti sa salvezi si data viitoare e mai simplu

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Oct 16, 2007 11:50 pm 
zana padurilor

io pot sa va pove despre brd-net daca va intereseaza...accesul se face pe baza unui id din multe cifre si unei parola setate de tine. e usor de folosit zic eu, permite reactualizarea nu chiar in timp real, dar la cateva ore diferenta si poti vedea istoricul actiunilor foarte usor: just click on your account - retragere atm XY, plata nu stiu unde etc. au si plata predefinita, daca vrei sa-ti setezi pt niste transferuri urmatoare. functz de pe orice browser, inclusiv de pe miniopera :lol: . am acces la toate conturile mele si la conturile altora, dar la care sunt trecuta beneficiar. imi indica date gen - ultm data/ora a accesarii...nush ce sa va mai zic...sunt on topic ? :lol:

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 12:10 am 
Master
Master

Cei care auditeaza sistemele de ibank ("intimplator :mrgreen: " ii cunosc bine pe citiva dintre ei) au fost si sunt prea ingaduitori. Accesul la un cont de ibanking cu user si pass ar trebui sa duca la inchiderea fara drept de apel al sistemului de ibanking si impuscarea directorilor IT si citorva bossi din management, pina la gasirea unei solutii serioase de autentificare. Eu n-as dormi bine noaptea stiind ca mi se poate accesa contul doar cu user si parola. Sa fim realisti... un cont bancar nu este o adresa de mail pe yahoo. Nu e ca si cum n-ai putea sa ajungi la sapa de lemn si sa-ti vinzi din casa, daca nu chiar toata casa, pentru ca "te-a facut" careva. Da` astea-s bancile din ziua de azi, ii doare-n basca de securitatea si avantajele clientilor, ii intereseaza sa-si umple buzunarul si implicit sa implementeze cele mai ieftine solutii tehnice.
Cunosc 3 banci mari de la noi (hai sa nu dau nume de data asta) unde accesul la net si la serverele lor (accesate de clienti de pe net) se face printr-un "server" Pentium 3 ce are pe el un Linux instalat cu Chip-ul pe genunchi, in cea mai mare graba (5 minute max.). Mai da-i in kkt, ditamai bancile... n-au fost in stare sa-si ancoreze naibii un router nenorocit de 300 USD care sigur ofera mai multe avantaje si este mai stabil decit un sistem prafuit din 2000.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 8:53 am 
PR-ul za forumului

Asta-i facuta prin online banking?

Image

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 8:56 am 
Master
Master

nope, este o aplicatie de la SWIFT dar alte Detalii (literally :mrgreen: ) conteaza :lol: :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 9:01 am 
Master
Master

acu` ca ai pus poza aia mi-a venit ceva in minte. Poate o aparut pe net si poze cu detaliile unor transferuri din cont pe card, pe care le-am facut:

"partyyyyyyy" - cind am pus pe card de ziua mea
"cadou pt amanta" - no more details needed, I guess :mrgreen: :lol:
Cred ca ar trebui sa-mi revizuiesc comportamentul cind dau click in contul de ibanking altfel ajung naibii pe internet 8) :lol: :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 9:53 am 
Master
Master

La Al**a e intr-adevar user + pass, dar pe https si pe langa asta mai au un security certificate care trebuie sa fie instalat pe calculatorul tau ca sa mearga treaba. deci intai ceri certificat, il instalezi (IE only, of course) si de-abia dupa aia ajungi sa introduci user si parola. cea mai mare tampenie insa e ca user si pass nu poti introduce decat din clickuri de mouse. nu de la tastatura. now how sick can that be?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 10:01 am 
Master
Master

e sick, da. Deci, au avut un "baiat destept" minitehnicus de-ala care s-a gindit "bai, ca sa protejam clientii de keyloggere, ii punem sa bage user/pass din clickuri de mouse". Gata, problem solved. Oricum tot e bine... daca era bulangiu putea zice "o sa bage user pass din mouse, dar nu din clickuri pe o mini-tastatura virtuala ci dind copy & paste la caractere, luate din alte ferestre" sa-i fi vazut atunci pe useri cum deschideau gsp.ro ca sa caute cite un A, cite un b, cite un 2,3 ... un diez, o coada de maimuta, etc :lol: :lol: :P

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Oct 17, 2007 10:13 am 
Master
Master

noire wrote:
o coada de maimuta, etc :lol: :lol: :P

Pentru asta trebuia sa intri pe Divizia sexy :lol: :lol: :lol:

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm 
Mashtera
Mashtera

Mie-mi place onine bankingul de la Raiffeisen!! E in timp real, poti administra conturile bine si sa faci transferuri...mie-mi pare ok!

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Oct 22, 2007 9:35 am 
Master
Master

ai grija, ca iar a fost un atac phishing la Raiffeisen :x
deci sa nu te increzi in asa ceva:
Image

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Oct 22, 2007 6:01 pm 
Mashtera
Mashtera

N-am primit si daca vedem scris "eurpene", sigur ii bagam undeva si nu cadeam in plasa!! Pooop tu de informatie!

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed May 28, 2008 10:52 am 
Master
Master

noire wrote:
aia de la I*G e ok, o folosesc de ceva timp si nu ma pling.
ING mai ruleaza dintr-un motiv. Sambata am vrut sa comand ceva de la un magazin online din State, sa livreze marfa la un prieten care dupa aia sa mi-o trimita in Romania. N-am prea putut, pentru ca trebuia sa fii cica din State ca sa faci asta. La "platitor" nu aveau campuri pentru adrese din afara statelor uimite. No problem. Mi-am dat numele meu + adresa prietenului din State la platitor si numele lui si adresa lui la destinatar. Mi-a luat comanda si mi s-au retinut banii din cont. Ieri insa m-a sunat cineva de la ING sa ma intrebe daca eu am facut tranzactia respectiva. Atunci nu m-am prins de ce, insa azi dimineata am realizat ca VISA, vazand ei ca o plata cu numele meu dar cu alta adresa a fost facuta la un magazin din state, au sunat imediat la office-ul care mi-a emis cardul si i-a pus sa verifice. Sunt adevarati gagiii.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

Board index » Neserioase » E-pinii