Shopping advice

Creati un topic pentru fiecare produs pe care doriti sa-l comentati

Shopping advice

Postby WebWanderer » Wed Nov 21, 2007 12:01 pm

Cici, tu Pythia a online-shopping-ului, ce sfat imi dai? Stau cu cosul de cumparaturi de la Amazon plin-ochi si astept Thanksgiving + eventual Black Friday ca sa apas "buy". Ce fac? Mai astept pana vineri? Mai stau pana luni (Cyber Moday) sau cumpar azi ca tot aia e? Mentionez ca la cat cumpar pana si 4-5% off inseamna o suma frumusica ...

Multumesc, alimentez contul oracole ... le ... lei ;)
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby Bonnie » Wed Nov 21, 2007 12:16 pm

Ce cumperi? Zi si mie. :mrgreen: :mrgreen: Stii ca-s moarta de curiozitate. Image Image
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby Bunny the Lifeguard » Wed Nov 21, 2007 12:18 pm

auzi, da' iei la container? :mrgreen: ca eu am luat o chestie si shipping-ul a costat cat chestia :lol:
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby WebWanderer » Wed Nov 21, 2007 12:19 pm

Scule foto. Finally. Dupa X ani au ajuns si ele mai sus pe lista de shopping.
Body, doua obiective, un flash, doua filtre si doua smecherii de curatat obiectivele. Plus carduri de memorie.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby Coral » Wed Nov 21, 2007 3:01 pm

Faci fotografie? :shock: Wow ia da si mie niste sfaturi ceva sau pe unde pot face un curs misto etc. :D
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby el_che » Wed Nov 21, 2007 3:15 pm

Cred ca te poate medita el :twisted: :lol:
el_che
Master
Master

Postby WebWanderer » Wed Nov 21, 2007 3:21 pm

Coral wrote:Faci fotografie? :shock: Wow ia da si mie niste sfaturi ceva sau pe unde pot face un curs misto etc. :D
Nu fac nici un fel de fotografie in sensul profesionist, doar pozez ce prind si-s frustrat ca nu pot sa fac anumite tipuri de poze, drept pentru care fac upgrade la hardware. Evident ca asta nu ma va face sa fac poze mai inspirate, insa mi se va largi un pic suita de conditii in care voi putea poza (in casa, la lumina slaba, la distanta, etc.). In speta miniWeb e greu de vanat, de multe ori nu sta la poze, etc. Si, ma gandesc eu ca pozand mai mult, incet-incet mi se vor mai deschide ochii si-mi va mai veni si ceva inspiratie. BTW, am mai spus dar poate s-a uitat, eu am acum un aparat pe film si un digital mic. Ala pe film e si el limitat si mai si trebuie sa astept ceva timp pana developez/scanez/vad pozele iar cel digital se descurca bine doar in conditii de lumina foarte multa si subiecte cat de cat statice. Cel nou va fi digital.
WebWanderer
Master
Master

Postby el_che » Wed Nov 21, 2007 3:26 pm

WebWanderer wrote:doar pozez ce prind si-s frustrat

... gura pacatosului ... :lol: :lol: :lol:
el_che
Master
Master

Postby Coral » Wed Nov 21, 2007 6:36 pm

Aha inteleg, credeam ca esti ceva artist si nah :D eu am un canon mic de care sunt tare mandra si uneori iese si ceva arta :D
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Re: Shopping advice

Postby Cici » Wed Nov 21, 2007 7:55 pm

WebWanderer wrote:Cici, tu Pythia a online-shopping-ului, ce sfat imi dai? Stau cu cosul de cumparaturi de la Amazon plin-ochi si astept Thanksgiving + eventual Black Friday ca sa apas "buy". Ce fac? Mai astept pana vineri? Mai stau pana luni (Cyber Moday) sau cumpar azi ca tot aia e? Mentionez ca la cat cumpar pana si 4-5% off inseamna o suma frumusica ...

Multumesc, alimentez contul oracole ... le ... lei ;)

Nu stiu, nu stiu, globul nu arata nimik. La magazinele reale reducerile se fac vineri dupa Thanksgiving. Majoritatea deschid devreme, pe la 5 dimineata. Cu magazinele virtuale in schimb nu stiu cum e smecheria.
Cici
Master
Master

Postby noir » Thu Nov 22, 2007 9:07 am

repede ca ma grabesc, il iau astazi

Shony Bravia sau Samsung (LCD) ?

http://www.mediagalaxy.ro/catalog/item/ ... temId=1161

Vs

http://www.mediagalaxy.ro/catalog/item/ ... temId=1272

frate-meu zice Shony, eu zic Shony, toata lumea zice Shony...unguresc, unguresc.. dar facut dupa standarde occidentale. :lol:
Exista un motiv bun pt care sa aleg Samsung?
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Re: Shopping advice

Postby WebWanderer » Thu Nov 22, 2007 9:56 am

Cici wrote:Nu stiu, nu stiu, globul nu arata nimik. La magazinele reale reducerile se fac vineri dupa Thanksgiving. Majoritatea deschid devreme, pe la 5 dimineata. Cu magazinele virtuale in schimb nu stiu cum e smecheria.
Oy, Pythia, nu stii, nu platesc. Fair enough? ;)
WebWanderer
Master
Master

Postby WebWanderer » Thu Nov 22, 2007 10:08 am

Noire, tot ce nu-i full HD (http://www.mediagalaxy.ro/catalog/item/ ... temId=1108) e cam frectie, pentru ca-ti interpoleaza semnalul HD (presupunand ca ai cine sa ti-l emita). Si vezi ca daca ai cumva Dolce sau ceva asemanator cica se vad nashpa meciurile si in general imaginile in viteza mare pentru ca au compresie mare la semnalul digital. Lasa LCD-urile pe mai tarziu, pe cand se mai ieftinesc si pe cand sunt mai performante. Ca pana atunci un analogic adevarat face fata linistit.
WebWanderer
Master
Master

Postby pitika » Thu Nov 22, 2007 10:31 am

ca si multe emisiuni transmise full HD o sa poata viziona in viitorul apropiat :roll:
e adevarat ca un analogic adevarat face fata, dar nu mai e voie la analogice decat daca sunt dotate cu conector pentru decodor digital
conform hotararii de guvern
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby noir » Thu Nov 22, 2007 11:06 am

Full HD este un moft deocamdata, nu mai astept deloc, mi s-a pus pata si azi ma duc in magazin dupa el. Daca stai s-astepti dupa tehnica, sa se ieftineasca, nu iti vei lua nimic niciodata. Azi e 50 de milioane un 1080p, peste 6 luni o sa fie 25 de milioane dar o sa apara 1080xxx tot la 50 si o sa vrei de-ala deci iar o sa mai astepti 6 luni si tot asa, forever. :lol:
La TV nu ma uit prea mult asa ca nu-l iau pt HD via cable erceesh, dolce sau alte kkturi. Vreau sa vad DivX via HD-Out din calculator. Pur si simplu m-am saturat sa vad filmele pe monitorul de 19" asa ca vreau ceva mare. Shony deci? :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby pitika » Thu Nov 22, 2007 11:48 am

Shony sa fie!
Da' acuma intreb si eu - de ce nu-ti iei un player d-ala ieftinu, care ''vede'' si DivX-uri? Stiu ca anul trecut au tot fost promotii la Eboda, care nu-i rau de loc.... ori ti-i lene sa le pui pe-un DVD? :lol:
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby noir » Thu Nov 22, 2007 11:59 am

pt ca imi place mai mult sa rulez filme de pe PC. Am subtitrari, fac cu ele ce vreau (fonturi, chestii), am yahoo messenger si vad alerta live peste coltul din dreapta jos cind apare vreo doamna online :P si nu in ultimul rind, am sunet adevarat (Creative + boxe 5.1) si n-am chef sa mai intind alte sute de cabluri prin casa ca sa scot sunetul din DVD-Player in boxe.
Inca un motiv ar mai fi ca lenea e cucoana mare, daca "inchiriez" un DVD de la DC Rentals, nu mai am chef sa-l scriu pe CD/DVD sau pe stick USB ca sa-l vad dupa aia pe DVD-Player.
Wtf, la cit am investit in calculator.. ar face bine sa ofere o calitate video+audio peste orice DVD Player :twisted: :lol:

Inca un motiv sa-mi iau Shony este ca acum vreo 3 zile am iesit si eu sa duc gunoiul si m-am intors dezamagit. La topoganul ala de unde se arunca am gasit, ce crezi? .. o cutie mare de Samsung 32". Cind m-am intors vecina a inceput sa ma intrebe ce s-a intimplat de sunt asa abatut. Pai ce dracu sa se intimple?! vecinii se descurca si-si iau LCD? nu-mi fac si eu cadouri de-astea de fite? :x :lol: :lol:
Ei bine, astazi vreau sa fie cutia de Shony la gunoi si o sa scriu cu markerul mare pe ea: "de la aparatamentul 193" ca sa vada vecinii ca ma descurc :lol: 8) :lol:
O sa vb. cu baietii aia de la Shony Cen*er sau Me*ia Galaxy, de unde voi lua, sa-mi dea inca vreo 3 cutii goale daca mai au, ca sa duc la gunoi nu una ci 4! Atunci sa vezi ce invidie stirnesc pe toata scara :twisted: :lol: :lol: :lol:
noir
Master
Master

Postby pitika » Thu Nov 22, 2007 12:42 pm

io zic totusi sa pastrezi cutia... :lol: daca, doamne-fereste, se strica ceva cat e in garantie, trebuie sa duci inapoi produsul in ambalajul original :roll:
Image
pitika
Master
Master

Postby noir » Thu Nov 22, 2007 12:50 pm

da-o dracu de garantie! conteaza sa vada lumea! :P :lol: :lol: :lol:
noir
Master
Master

Postby dilaila » Thu Nov 22, 2007 1:55 pm

si noi ne-am hotarit ca shony bravia, dupa indelungi si repetate comparari facute de dilailu in vizite repetate si indelungi la mediamarkt, timp in care io vizitam toate monumentele din zona si ma intorceam si pe el tot acolo il gaseam cu ochii holbati :shock:
zic ca a fost o alegere buna. dar io ma intreb, cum naiba puteti voi barbatzii sa aveti atita rabdare deodata? :evil: :lol:

nori!
dilaila
Master
Master

Postby Andi » Thu Nov 22, 2007 2:40 pm

Probabil ca daca i-am lasa pe Dilailu cu Undo la mediamarkt impreuna i-am gasi tot acolo unde i-am lasat, si ne-ar zice ca au petrecut o dupa amiaza excelenta impreuna, desi probabil ca niciunul n-a scos o vorba :lol:
Andi
PR-ul za forumului

Postby Bonnie » Thu Nov 22, 2007 3:21 pm

Pot sa-l trimit si pe MdeB? :lol: :lol: El e mai vorbaret. :lol: :lol:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby dilaila » Thu Nov 22, 2007 3:55 pm

precis, andi :lol: dar uite ca si bonnie vrea sa scape ceva ore :lol: de milord, poate asa o sa para si ei prieteni si nu "certati" :lol: asta apropo de o faza cu niste prieteni de aici: cind ne intilnim, noi fetele ne "retragem" la o cafea, tigari, povesti... cind venim inapoi ii gasim de cele mai multe ori pe "ei" cu ochii intr-un calculator sau un meniu de tv (sau ma rog, altceva cu sirme si beculetze), neschimbind o vorba unul cu altul :shock: normal ca ma ingrijorez de fiecare data si intreb: "iar v-ati certat?" :lol:

al nostru e model de ala de a pus web link, kdl40W2000. ce bani sint aia de la pret ? :shock:
dilaila
Master
Master

Postby pitika » Thu Nov 22, 2007 4:16 pm

lei noi, roni adicatelea! :lol: in traducere, 62 de milioane de d-aia vechi--- euro era ieri cam al 35.000 de lei vechi :roll:
Image
pitika
Master
Master

Postby noir » Thu Nov 22, 2007 4:19 pm

gata, luai shony-ul de la Shony Center. Super de treaba baiatul care mi l-a dat, m-a ajutat sa-l duc la taxi, prin multime asa, ca sa vada toata lumea ca ma descurc. :P :lol:
Acu` am treaba dar diseara o sa-l butonez. Revin cu impresii. La revedere :lol:
noir
Master
Master

Next

Return to E-pinii