Living in Dubai

Creati un topic pentru fiecare produs pe care doriti sa-l comentati

Living in Dubai

Postby simsim42 » Tue Feb 05, 2008 3:35 pm

Nu stiu daca va fi interesant pentru toata lumea, dar sper ca macar cativa sa citeasca si sa impartaseasca experienta unui loc fascinant precum este Dubai!!
Am sa incep prin a va spune cate ceva despre renumitul souq de aur de aici. Dubaiul mai este supranumit si orasul aurului, Souqurile sunt denumite "inima Arabiei urbane", iar in Dubai gasesti o multime. Vechea traditie de a fac comert, negociind totul, mentine interesul cumparatorilor. Dar trebuie sa inveti o lectie: daca vanzatorul nu accepta pretul tau si te lasa sa pleci, inseamna ca intradevar ai oferit prea putin!!!
Poate nu este tocmai pe gustul tuturor, dar souq-ul de aur constituie o adverata experienta, prin opulenta si cantitatile impresionante de bijuterii pe care le poti vedea, Sunt peste 800 de magazine cu aur, pietre pretioase, perle, cxare-ti iau ochii. Merita sa vizitezi, chiar daca nu intentionezi sa cumperi, desi pana si cei mai carctasi ar gasi ceva pe placul lor.
Impresionant este si felul in care esti primit, imbiat sa vezi, sa probezi,si nimeni nu se supara daca nu cumperi, poat vei reveni maine.
Si cat astepti,se ofera sa-ti curete bijuteriile pe care le ai iar mie chiar mi-au reparat un inel, gratis.
Iar preturile sunt pe masura si buzunarul oricui, si sunt determinate mai mult de greutate decat de lucratura bijuteriei.
Am sa va pun niste imagini care cred ca vorbesc de la sine.
Souq entrances
Image
Image
Image
In the souq
Image
Image
Image
THE GOLD
Image
Image
Image
Image

Ok, acum va las ca si asa am scris o groaza si maine mai punem si alte imagini!!!
Falsehood is easy,truth is so difficult!!
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby WebWanderer » Tue Feb 05, 2008 3:51 pm

Not my type. Eu sunt genul: ceri cat vrei, daca-mi convine, cumpar, daca nu te salut in secunda urmatoare. Primul pret conteaza pentru mine, pentru ca n-am nici timp pentru negocieri nici dispozitie pentru teatru de strada. Da' ma rog, asta-s eu.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby simsim42 » Tue Feb 05, 2008 3:55 pm

WebWanderer wrote:Not my type. Eu sunt genul: ceri cat vrei, daca-mi convine, cumpar, daca nu te salut in secunda urmatoare. Primul pret conteaza pentru mine, pentru ca n-am nici timp pentru negocieri nici dispozitie pentru teatru de strada. Da' ma rog, asta-s eu.

ca sa inteleg: eu iti cer un pret si daca-ti convine, platesti Chiar daca poate poti avea un pret mai bun sau obiectl face mai putin, hmmmm, interesant de stiut!! :lol: :lol:
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby Andi » Tue Feb 05, 2008 4:08 pm

:lol: :lol:
Nici mie nu-mi place sa ma targuiesc. Nici macar in piata, la noi. Omul cere, daca imi convine platesc, daca nu - trec mai departe. Si nu-mi plac comerciantii insistenti.
Stiu ca asa se face comertul la musulmani, stiu ca e un adevarat ritual, dar mie nu imi place. Ma irita toata hartuiala aia.
Sora-mea mi-a povestit ca i-a placut la nebunie sa faca shopping in Tunisia anul trecut, i-a placut sa negocieze, sa scoata preturi bune, uneori chiar de 4-5 ori mai mici decat cele initiale; eu am sters Tunisia de pe lista destinatiilor de vacanta tocmai pentru ca nu ma vad targuindu-ma pentru fiecare esarfa. :lol:
(se pare ca in privinta asta sunt din gasca lui Web) :)
Andi
PR-ul za forumului

Postby noir » Tue Feb 05, 2008 4:38 pm

si in Thailanda se tirguiesc si daca esti priceput iti lasa chiar si pe gratis, doar sa te tirguiesti cu ei.
Asta le place lor sa faca. Mai bine sa se tirguiasca, ca intr-un sport, lucru ce e in avantajul clientului.. decit sa ceara o gramada de bani pe niste produse de kkt, sa aiba maneaua la maxim si sa iti raspunda in sictir cum fac negustorii din zonele turistice din Romanica
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue Feb 05, 2008 6:19 pm

io ma patit odata de Craciun acum cativa ani: am cumparat niste vasc de la florareasa, cat face ? atat - ok, i-am dat banii, s-a holbat la mine si inainte sa plec mi-a zis "haida, don'soara, ca va las mai ieftin ca-i oferta acum" si mi-a dat 30j de mii inapoi :lol: :lol:

nici mie nu-mi place targuiala. e f buna, e bun la casa omului si unul care se pricepe la asta, but not my style

peseu: imi place topicul asta
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby Coral » Tue Feb 05, 2008 7:09 pm

Mie imi place sa ma traguiesc cu ei da numa vreo 3 zile ca dupa incep sa ma enerveze.
Oricum dintre toate destinatiile pe unde am mai fost cele arabe mi-au ramas la suflet.
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby simsim42 » Tue Feb 05, 2008 8:03 pm

Coral wrote:Mie imi place sa ma traguiesc cu ei da numa vreo 3 zile ca dupa incep sa ma enerveze.
Oricum dintre toate destinatiile pe unde am mai fost cele arabe mi-au ramas la suflet.

Ma bucur ca va place, asa ca am sa va asasinez zilnic aproape cu imagini si impresii de pe aici.
Drept e ca indiferent ce auzi, citesti sau privesti in presa despre Dubai, nimic nu se compara cu realitatea. Si da Coral, si mie mi-au ramas in suflet destinatiile arabe.
Iar daca cineva spune ca femeile sunt oprimate sau rau tratate, doamne, nu stie ce vorbeste!!! Femeile sunt foarte importante, iar faptul ca poarta val sau sunt acoperite, nu le impiedica cu nimic sa aiba cei mai stylish jeans pe sub abaya, sau cea mai sexy lenjerie. Dar o tin numai pentru ochii barbatului iubit, nu o expun la kilogram cum se face pe la noi: fusta de 2 degete, un petic in loc de bluza si tocuri cat mai inalte.
Desi este super cald, n-ai sa simti mai nicaieri mirosul ala de transpiratie gretoasa, muste nu prea am vazut si incep sa simt dorul cainilor vagabonzi!!!
Si vorba lui noire, sa n-aud eu o manea tare colo la taraba, un fluierat sau un comentariu obraznic, sa nu vad un zambet obosit la chelnerite sau un comerciant smecher!!!
Nu e totul roz, nu, ca sunt si camine unde muncitorii pakistanezi stau cate 10 in camera, dar stau mai bine ca la ei acasa oricum si mai curat, cand ploua ceva mai tare se inunda anumite zone de zici ca esti la Venetia si uneori traficul se compara cu cel din Bucuresti :roll: :lol: :roll: , numai ca nu te claxoneaza nici un isteric, nu vezi tu un deget gingas ridicat sau n-auzi o neaosa injuratura.
Si cand vii aici vezi ca se poate, din desert sa faci un oras, sa ridic insule din mare,sa vezi bogatia petrolului arab inactusata in beton, otel si sticla!
Wow, seicul ar trebui sa ma premieze ca fac atata lobby!!

simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby Bonnie » Tue Feb 05, 2008 10:53 pm

Ei, uite, eu cred ca sunt defecta. :lol: :lol: Mie nu-mi place aurul. Iar cand il vad in cantitati asa, industriale, nu-mi mai spune chiar nimic. Am avut prima data senzatia asta in bazarul din Istambul.
Cand am vazut tonele de aur din vitrine, si aici, si langa, si vis a vis, si pe alei intregi, numai si numai cu aur, va rog sa ma credeti, ca aurul nu mi-a mai inspirat metal pretios, iar bijuteriile nu mi s-au mai parut bijuterii.
Pentru mine, o bijuterie trebuie sa fie unica, prezentata ea singura, pusa in valoare de ea insasi prin ea insasi, cu spotul pus pe ea, singura intr-o vitrina. :lol:
Sunt ferm convinsa ca Dubaiul nu duce lipsa nici de genul asta de bijuterii. :?
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby simsim42 » Wed Feb 06, 2008 8:08 am

Ai dreptate cu bijuteriile, ca trebuie sa fie unice si expuse , singurele, sub un spot de lumina. Iar bazarul din Istanbul este altceva, nici mie nu mi-a placut. m-am dus sa-l vad ca pe un loc istoric, nicidecum sa cumpar, chiar m-a enervat atmosfera de acolo.
Aici insa, este vorba de opulenta, care uneori chiar pare prea mult. Eu m-am plictisit dupa ce am intrat in vreo 6-7 magazine, la restul a fost doar window shopping. Dar daca esti atent, vei descoperi ACELE bijuterii, un solitar ascuns printre alte bijuterii, si care nu risca sa-ti usureze bugetul pe 5 ani cel putin.
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby simsim42 » Wed Feb 06, 2008 2:05 pm

Vreau sa va spun cate ceva despre Dubai. este unul din cele sapte emirate care alcatuiesc Emiratele Arabe Unit si unul dintre cele mai moderne, datorita viziunii conducatorului Dubaiului, Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum.
Image
A fost inca din tinerete un vizionar si ceea ce este Dubaiul acum i se datoreaza in mare parte lui. Afost educat la scoli private si a obtinut o licenta la Cambridge.
La cei 57 de ani Seicul Mohammed este unul din cei mai bogati oameni din lume, un membru al familiei Maktoum care a condus aici aproape 2 secole. Seicul Mohammed este un fost pilot al fortei aeriene si un pasionat calaret care concureaza in istovitoarele si lungile curse de-a lungul tarii, fiind de asemeanea unul din cei mai importanti crescatori ai cailor de cursa pur-sange.
Dupa standardele occidentale, statutul marital este putin mai complicat. Acesta este casatorit din 1979 cu Sheikha Hind, vara sa primara, mai are doua legaturi stabile cu o fosta dansatoare libaneza si cu o nemtoaica, si este casatorit recent si cu printesa Haya, fiica regelui Hussein al Iordaniei.
Seikha Hind
Image
Printesa Haya
Image
Image
Ambele sotii oficiale sunt activiste in domeniul organizatiilor pentru femei, dar doar printesa Haya apare in public, Sheikha Hind mentinand o discretie de veche clasa.
Seicul Mohammed este adeseori descris ca fiind dependet de munca si mereu in miscare, dupa cum a aflat intr-o dimineata 60 Minutes. Seicului, caruia ii place sa stea in picioare, se plimba fara garda de corp. Este faimos pentru vizitele sale neanuntate pe santier si la oficiile guvernamentele pentru a vedea cum se desfasoare lucrurile. Isi foloseste masinile pe post de birou mobil, calatorind singur o mare parte a timpului.
Se regaseste putin din personalitatea lui Donald Trump in el, cel putin atunci cand vine vorba de organizarea spectacolelor si atragerea turistilor in Dubai.
Are 18 copii :shock: :shock: , dintre care 11 cu prima sotie, 5 cu cea libaneza, 1 cu cea germana si o fetia nascuta anul trecut in decembrie cu printesa Haya.
Acesta este fiul sau cel mai mare, Rashid
Image
Al doi-lea fiu l sau, Hamdan care are 25 de ani si este actualul print mostenitor
Image
Sheikh Majid inmand lui Tiger Woods Cupa Dubai
Image
Sheikh Ahmed
Image
Si aceasta este insula daruita Sheikhai Hind, insula ce face parte din ansamblul The World!!!
Image
Image

Iata ce a declarat Sheihul Mohammed intr-un interviu:

"Imi doresc ca poporul meu sa traiasca mai bine acum. Sa mearga la scoli de prima clasa acum. Sa aiba grija de sanatatea lor acum. Nu peste 20 de ani.”
Last edited by simsim42 on Wed Feb 06, 2008 2:15 pm, edited 1 time in total.
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby Coral » Wed Feb 06, 2008 2:10 pm

Dragut printul mostenitor :lol: daca ar renunta la chestia aia din cap si s-ar rade ar fi genial. :lol: Imi pui o pila? :lol:
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby simsim42 » Wed Feb 06, 2008 2:36 pm

In ficare zi cand conduc spre birou, este un poster imens cu printul mostenitor, Sheikh Hamdan si vreau sa ii sun pe cei responsabili sa-l ia de acolo!!! Nu de alta, dar s-ar putea intampla accidente la cate soferite se holbeaza la el!! :lol: :lol:
Sa mai spun ca atat Sheikh Mohammed cat si Sheilh Hamdan sunt pasionati de poezie, si scriu poezie, si chiar bine. Am sa cau sa gasesc sa va dau exemple.
Sheikh Hamdan spunea:
""My title is my poetry and my name is in its meaning".
Hmm, periculosa combinatie, frumos si destept. Atat el cat si fratele sau, Sheikh maktoum, care este actualmente vice-conducator al Dubaiului, au fost educati la Sandhurst!!
Image

Aici sunt cei trei,de la stanga la dreapta, Sheikh maktoum, vice-conducatorul Dubaiului, Sheikh Mohammed, Conducatorul Dubaiului si Prim-Ministru al UAE si Sheikh hamdan, Printul mostenitor.
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby sasha_eu » Thu Feb 07, 2008 12:07 am

da' de ce fiul cel mare nu e print mostenitor, ci de-abia cel de-al doilea ? calul lui n-a mancat jaratec ? :mrgreen:
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby Milorad de Bouteille » Thu Feb 07, 2008 12:27 am

Deci eu sunt foarte multumit de ceea ce citesc si consider pe aceasta cale ca Simsimul a devenit chiar utila, adica aflam diferite chestii interesante datorita ei :lol:
Nu vreau sa exagerez dar este aproape un fel de Geo Bogza :lol: :lol: :lol:
Excesul de zahar, sare si unsuare dauneaza grav tuturor
(Seniorul Milorad de Bouteille)
Image Image
Milorad de Bouteille
Senior de Butoiesti
Senior de Butoiesti

Postby simsim42 » Thu Feb 07, 2008 8:10 am

sasha_eu wrote:da' de ce fiul cel mare nu e print mostenitor, ci de-abia cel de-al doilea ? calul lui n-a mancat jaratec ? :mrgreen:

De fapt calul, sau caii,chiar mananca jaratec si asta-l face pe Rashid mai interesat de curse si sport decat de viata politica. Asa ca al doilea fiu a fost numit print mostenitor. Aici nu dreptul de prim nascut primeaza, ci calitatile, ceea ce esti capabil si dornic sa faci!!
Cat despre paralela intre mine si Geo Bogza, thx, nu trebuie, sunt flatarisita. Oricum, e ca la televizor, cui nu-i place, schimba canalul, asa ca utila au ba, va scriu!!! :lol: :lol: :lol:
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby simsim42 » Thu Feb 07, 2008 8:43 am

Azi vrau sa va pun cateva poze cu palatul regal din Za'abeel! Aici locuieste Sheikh Mohammed cu prima sotie, Sheikha Hind si copii lor. Celelalte partenere au cate o vila, la fel si printesa Haya.
Image
Image

Aici, intr-una din cladirile din spate,de pe Sheikh Zayed Road, daca va uitati bine , sunt si eu la o fereastra, va fac cu mana!! :lol: :lol:

Image

Image
Image
Image

Evident ca nu te duci pe drumul spre palat asa, de capul tau. Dar eu am avut sansa cand am plecat spre dune-bashing (alta poveste!! :lol: ) si mi-au placut tare mult zecile de pauni care ii poti vedea pe acest drum!

Image

Image

Image
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby cardinal1 » Fri Feb 08, 2008 6:02 am

Mie nu-mi place aurul. Iar cand il vad in cantitati asa, industriale, nu-mi mai spune chiar nimic.

Uite ca mai sunt si alti oameni normali in lumea asta. Credeam ca sunt singurul. :lol:
Image
cardinal1
Avansat
Avansat

Postby cardinal1 » Fri Feb 08, 2008 6:06 am

Sim, pe tine sigur te-a cucerit vreun seic de vezi totul asa in roz. :lol:
Astept sa ajungi si la capitolul ala.
Image
cardinal1
Avansat
Avansat

Postby simsim42 » Fri Feb 08, 2008 7:08 am

cardinal1 wrote:Sim, pe tine sigur te-a cucerit vreun seic de vezi totul asa in roz. :lol:
Astept sa ajungi si la capitolul ala.

Stii ceva ce eu nu stiu? :lol: Si pe urma trebuie sa intelegi ceva: pentru mine totul este nou si nu prea, pentru ca anul trecut m fost aici de vreo 5 ori si am stat de fiecare daa cca 2 sapt. Asa ca m-am obisnuit cat de cat. dar nu pot sa nu sesizez diferentele si sa nu vad plusurile. Cat despre minusuri, crede-ma, chiar sunt putine!!
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby Bunny the Lifeguard » Fri Feb 08, 2008 8:08 am

ok, am intrat de pe telefon pe pagina asta, asa ca pot sa va spun ca pana acum are 2 mega :lol:
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby simsim42 » Fri Feb 08, 2008 8:46 am

Bunny the Lifeguard wrote:ok, am intrat de pe telefon pe pagina asta, asa ca pot sa va spun ca pana acum are 2 mega :lol:
:twisted: :twisted: :twisted: Comentezi?
simsim42
Mashtera
Mashtera

Postby Cici » Fri Feb 08, 2008 8:52 pm

Mie mi se pare foarte interesant ce spune Simsim pe aici, in special de spune despre conditia femeii. Sunt curioasa:

1. Sunt si araboaice soferite sau numai occidentale si asiatice?

2. Au femeile voie sa iasa singure din casa sau trebuie insotite de barbati?

3. Se mai omoara femeile cu pietre daca se considera ca si-au dezonorat familia?

4. Au voie evrei in Dubai? Cand am fost eu nu aveau si mai mult, daca aveai viza de Israel in pasaport iti puteau refuza intrarea daca voiau.
Cici
Master
Master

Postby Milorad de Bouteille » Fri Feb 08, 2008 11:02 pm

Deci mie chiar imi place.
Ca nu prea pot sa exprim ceva serios in mod serios asta nu e problema mea, asa ca Boagza mica, baga mai departe ca bagi bine :lol: :lol: :lol:
Excesul de zahar, sare si unsuare dauneaza grav tuturor
(Seniorul Milorad de Bouteille)
Image Image
Milorad de Bouteille
Senior de Butoiesti
Senior de Butoiesti

Postby Cici » Sun Feb 10, 2008 7:00 pm

Bai, nu stiu dar eu odata m-am mutat cu chirie intr-un apartament in care statuse un arab cu nevasta si copilul. A muncit 3 saptamani sa fac curat, era o gandacime de nedescris, numere de telefon scrise pe perete, urme de palme murdare peste tot, o frumusetze.
Cici
Master
Master

Next

Return to E-pinii