Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Neserioase » E-pinii

Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject:
 Post Posted: Sun Feb 10, 2008 7:06 pm 
Master
Master

Mai, eu am vazut din astea si in Romania. Am avut odata nesansa sa-mi vizitez un vechi coleg (acu vreo 10-15 ani se intampla povestea, dar sunt sigur ca se mai gasesc asemenea chestii si azi) si pe langa dezastrul general din casa (totul arata de parca explodase un camion plin cu haine murdare) am avut nevoie sa ma spal si pe maini (fiindca lasase careva un borcan rasturnat cu gem, sper eu, pe un fotoliu de care ma sprijinisem). Na, cand am intrat in baia aia... nu mai descriu nimic, dar mi-am adus aminte ca trebuia sa ajung repede in capatul opus al orasului si nu l-am mai vizitat pe om niciodata. Bleah....

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sun Feb 10, 2008 11:43 pm 
zana padurilor

Cici wrote:
Bai, nu stiu dar eu odata m-am mutat cu chirie intr-un apartament in care statuse un arab cu nevasta si copilul. A muncit 3 saptamani sa fac curat, era o gandacime de nedescris, numere de telefon scrise pe perete, urme de palme murdare peste tot, o frumusetze.

oh, come oooon..... :lol: :lol: hai sa nu judecam intregul neam dupa o singura familie. probabil la fel ar crede si altii despre romani in general daca ar vedea unele case. a generaliza= bad --> remember hitler ? :P

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Feb 11, 2008 11:48 am 
Master
Master

pana raspunde Sim, hai sa povestesc si eu ce am aflat de la o prietena, alta decat colega de forumeala, care locuieste in Dubai de 7 ani...
Dubaiul e un fel de Elvetia a raabilor. Adica aici lucrurile nu sunt chiar asa de stricte ca in celelalte tari arabe, emirate sau ne-emirate.
Tipa de la care stiu a plecat, initial, ca hostess intr-un mare hotel si doi ani, cat a durat contractul cu firma respectiva, a lcurat in hotel si restaurant. Imi povestea ca, in ciuda interdictiei de a bea alcool, toti arabetii care la ei in tara respectau litera si spiritul Coranului, odata ajunsi in Duubai isi faceau de cap. Mai bine zis, la sfarsit de saptamana organizau weekend-uri romantice, in care veneau acolo special ca sa se imbete crita: intrat de vinerea in camera cu sticlele de alcohol si iesit de acolo sambata seara :)
Pentru ca e o zona mai ''libera'', si fgemeile au mai multa libertate. Deci sofeaza, se preumbla neinsotite pe strada si au si job-urti si isi castiga prorpiul banut. Însa, sa te fereasca Domnul ca, arab sau crestin, sa te iei pe strada de o femeie: sa o fluieri, sa o pasai, sau, si mai grav, sa o atingi! Respectiva se duce glont la primul policeman si face o plangere care se poate solda, in cel mai bun caz, cu amenzi infiorator de consistente.
Pentru ultimele doua puncte, inca nu am referinte.... o sa o intreb zilele astea :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Feb 11, 2008 4:06 pm 
Mashtera
Mashtera

Cici wrote:
Mie mi se pare foarte interesant ce spune Simsim pe aici, in special de spune despre conditia femeii. Sunt curioasa:

1. Sunt si araboaice soferite sau numai occidentale si asiatice?
Draga mea, sunt extrem de multe araboaice soferite!!! Chiar si cele care poarta val, deci e doar o impresie cum ca ar fi orestrictie aici!!! Pana si in Arabia saudita se preconizeaza ca femeile sa poata conduce singure...deci...

2. Au femeile voie sa iasa singure din casa sau trebuie insotite de barbati?
Sigur ca au voie sa iasa singure din casa, doamne fereste. Doar la sauditi e mai dificil, dar aici, daca o femeie este ministru, creazi ca iese din casa cu barbatul sa mearga la minister?? :lol: :lol:

3. Se mai omoara femeile cu pietre daca se considera ca si-au dezonorat familia?
In Iran, inca, dar doar in azuri extreme, de adulter de exemplu si doar dovedit, dar si acolo este pe cale de disparitie practica asta!!

4. Au voie evrei in Dubai? Cand am fost eu nu aveau si mai mult, daca aveai viza de Israel in pasaport iti puteau refuza intrarea daca voiau.
Aici sunt liberi sa refuze intrarea cui vor ei. Nu numai evreilor, dar,ce intamplare, ieri am avut un client din Israel, EVREU, la mine in birou. Deci...no comment!!!

Sincera sa fiu, cred ca ar trebui sa mai se renunte la prejudecatile astea cu arabii pe post de sperietoare, toti un fel de Usamma Bin Laden sau cum vreti voi, si sa veniti sa vedeti de fapt cum este!!
Eu in week-end am fost in Arabia Saudita, nimeni nu m-a omorat, nu m-a obligat sa port voal, am pus abaya din semn de respect pentru traditia locala si totul a fost super civilizat.
Asa ca sa vedem realitatea asa cum este, la fata locului, nu din filmele si propaganda americana cu "arabii e rai si americanii ebaietii buni". Nu e chiar asa!!!

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Feb 11, 2008 8:31 pm 
Master
Master

Eu am intrebat pt ca am fost si eu in Dubai acum niste ani, multicei. Nu am vazut araboaice la volan, nu am vazut arabi la lucru, am vazut niste femei la cumparaturi dar erau insotite de barbati.

Uite 2 articole de la ONU despre honor killings la musulmani:

http://www.un.org/womenwatch/daw/egm/va ... crimes.pdf - despre honor killings in Egipt.

http://www.unhchr.ch/Huridocda/Huridoca ... endocument - inca un articol, tot de la ONU, in care se spune ca honor killings se practica in " Egypt, the Islamic Republic of Iran, Jordan, Lebanon, Morocco, Saudi Arabia, Pakistan, the Syrian Arab Republic, Turkey, Yemen, and other Mediterranean and Persian Gulf countries, and that they had also taken place in such countries as France, Germany and the United Kingdom, within migrant communities".

Iar ce am scris cu apartamentul in care m-am mutat este purul adevar pe care nu am cum sa-l schimb.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Feb 11, 2008 8:33 pm 
Master
Master

sasha_eu wrote:
Cici wrote:
Bai, nu stiu dar eu odata m-am mutat cu chirie intr-un apartament in care statuse un arab cu nevasta si copilul. A muncit 3 saptamani sa fac curat, era o gandacime de nedescris, numere de telefon scrise pe perete, urme de palme murdare peste tot, o frumusetze.

oh, come oooon..... :lol: :lol: hai sa nu judecam intregul neam dupa o singura familie. probabil la fel ar crede si altii despre romani in general daca ar vedea unele case. a generaliza= bad --> remember hitler ? :P

Cine a generalizat aici?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Feb 11, 2008 11:36 pm 
Expert
Expert

mistoc subiectul asta, Simule ! citit tot, analizat poze ! gigea !
mie imi place aurul :lol: chiar foarte mult :lol:
primul lucru la care m-am gandit cand am vazut aurul de la turci a fost: "uite unde e aurul nostru" :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 9:23 am 
Mashtera
Mashtera

Cici, daca spui despre honor killing in Cairo, Rabat, Casablanca, etc, se uita la tine ca si cum esti inapoiat. oamneii au evoluat si acolo. da, se practica in satele din tarile despre care spui tu, e drept, si e ca si cum ai vorbi ca la noi toti Romanii practica exorcismul, cand de fapt se intampla in cateva biserici unde oamneii sunt mai putini avansati in gandire. Deci, sa nu generalizam.
cat despre Dubai, aici lucrurile se schimba de la o zi la alta, asa ca a spune ca ia fost acum cativa ani, e ca si cum n-ai fi fost.... :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 9:47 am 
Master
Master

acuma, ca sa mai povestesc si eu pe tema asta, prietena mea a avut, acum doi ani, ocazai sa plece din Dubai in Quatar, unde firma la care lucra isi deschidea o noua agentie si ar fi avut nevoie de cineva care sa preia respectivul punct de lucru. Desi suma de relocare era extrem de tentanta si salariul substantial mai maricel, dupa ce a fost de doua ori la fata locului a refuzat avansarea. Pentru ca, spunea ea, desi Omanul este vazut ca un Dubai in devenire, este mult mai sever din punct de vedere al legilor si regulamentelor islamice care trebuiesc respectate acolo, mult mai tradititonalist, si mi-a spus ca i-ar fi fost greu sa se adapteze. De exemplu, acolo femeile nu aveau totate libertatile de care se bucura in Dubai si chiar si ca europeanca, nu era indicat sa se deplaseze peste tot de una singura :?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 9:55 am 
Mashtera
Mashtera

pitika wrote:
acuma, ca sa mai povestesc si eu pe tema asta, prietena mea a avut, acum doi ani, ocazai sa plece din Dubai in Quatar, unde firma la care lucra isi deschidea o noua agentie si ar fi avut nevoie de cineva care sa preia respectivul punct de lucru. Desi suma de relocare era extrem de tentanta si salariul substantial mai maricel, dupa ce a fost de doua ori la fata locului a refuzat avansarea. Pentru ca, spunea ea, desi Omanul este vazut ca un Dubai in devenire, este mult mai sever din punct de vedere al legilor si regulamentelor islamice care trebuiesc respectate acolo, mult mai tradititonalist, si mi-a spus ca i-ar fi fost greu sa se adapteze. De exemplu, acolo femeile nu aveau totate libertatile de care se bucura in Dubai si chiar si ca europeanca, nu era indicat sa se deplaseze peste tot de una singura :?

In Oman sau Qatar? Da, in Qatar este mai strict, e drept, dar e ca in Dubai acum ani multi...deci...se deschide lumea. Eu am fost in Qatar in sept, si stiu. Cat despre Oman, ma duc in week-endul asta si va spun TOT!! :))

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 10:59 am 
Mashtera
Mashtera

Si cum nu v-am spus nimic despre Dubai, am sa va spun cate ceva despre Burj Dubai, cladire care are ambitia de a deveni si ramane cea mai inalta din lume. Inaltimea finala nu a fost dezvaluita inca ,dar acum se afla la etajul 159 si masoara 604,9 m.
Trebuie sa va spun ca este ULUITOR sa-l vezi! E si folositor pentru ca este greu sa nu stii unde te afli, iei ca punct de referinta Burj Dubai, si gata , ti-ai stabilit directia.
Image
Image

Image
Image
Image
Image

Burj Dubai este aici mai mult decat cea mai inalta cladire din lume, este un simbol al vointei si al viziunii, al bogatiei si al dorintei de a fi cei mai buni.
Ok, nu tuturor l plac zgarie norii, multi vor zice ca e urat, dar este al naibii de impresionant!!!

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 1:54 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Image
Quote:
mai mult decat cea mai inalta cladire din lume, este un simbol al vointei si al viziunii,
Ma topisi cu exprimarea asta. Muta am ramas. Image
Zi-ne de partia aia de ski. :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 3:24 pm 
Mashtera
Mashtera

Bonnie wrote:
Image
Quote:
mai mult decat cea mai inalta cladire din lume, este un simbol al vointei si al viziunii,
Ma topisi cu exprimarea asta. Muta am ramas. Image
Zi-ne de partia aia de ski. :lol:
:twisted: :twisted: :twisted:
Nu-ti zic niminc de ski, na!!!
:lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 3:58 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Las' ca stiu si io. :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=Wmoa2LXs ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=v-R6UDdhXlk

http://www.youtube.com/watch?v=DycMJc-O ... re=related

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 4:14 pm 
Mashtera
Mashtera

Bonnie e muta, deci pot sa va zic de Ski Dubai!! :lol:
Este intinsa pe cca.22500 metri patrati, are 5 partii de diverse dificultati, cea mai lunga fiind de 400 m si cu o elevatie de 60 m. Mai exista si o zona de Free Style unde schiorii si cei cu snow board pot sa-si arate maiestria. Parinitii si copii se pot distra impreuna intr-un urias Snow Park, de circa 3000 mp.
Nu trebuie sa aveti grija echipamentului, care va este oferit la intare:schiuri, costum, snow boards, etc, incluse in pretul biletului.Partia are 2 cafeterii, cu vedere la partie, un magazin, instructori de schi, si alte multe facilitati. Temperatura este mentinuta la -1/-2 grade chiar si cand afara sunt +50 grade la umbra!!!
Inaltime totala este de 85 m, latime de 80 m, capacitate de cca 1500 persoane.Deschisa de Duminica pana miercuri intre 10-23 si joi-sambata 10-24.Asa, gata, ca nu ma platesc cei de la Ski Dubai pentru publicitate...
:lol: :lol:

POOOZEEEEEEEEE

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Astea's facut de mine, se vede, evident!!!

Image
Image
Image

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Feb 12, 2008 7:31 pm 
Master
Master

Cand o sa fie gata Burj Dubai? Nu stiu despre altii cum sunt, dar mie-mi place macheta cladirii. Cred ca nu m-as sui in ea cand e gata ca mi-e frica de inaltime. Cand am fost in Canada m-am dat cu liftul in Turnul CN din Toronto. La un etaj pe la 300 de m aveau pardoseala de sticla si n-am fost in stare sa pun piciorul pe ea. Erau multi tolaniti pe jos, se holbau la strada de sub ei, mie constientul imi spunea sa pun piciorul ca nu e nici o problema dar subconstientul a bagat frica-n mine si nu m-a lasat. Nu m-a lasat s-o las nici pe minunata adrasla.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Feb 13, 2008 8:17 am 
Mashtera
Mashtera

Cici wrote:
Cand o sa fie gata Burj Dubai? Nu stiu despre altii cum sunt, dar mie-mi place macheta cladirii. Cred ca nu m-as sui in ea cand e gata ca mi-e frica de inaltime. Cand am fost in Canada m-am dat cu liftul in Turnul CN din Toronto. La un etaj pe la 300 de m aveau pardoseala de sticla si n-am fost in stare sa pun piciorul pe ea. Erau multi tolaniti pe jos, se holbau la strada de sub ei, mie constientul imi spunea sa pun piciorul ca nu e nici o problema dar subconstientul a bagat frica-n mine si nu m-a lasat. Nu m-a lasat s-o las nici pe minunata adrasla.

Se presupune ca va fi gata in Iunie 2009, dar nu se stie sigur, asta pentru ca inca nu au dezvaluit inaltimea. Si mie-mi place macheta, si chiar am avut ocazia sa urc in Burj Dubai :lol: , ati vazut pozele...e super tare panorama.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Feb 13, 2008 11:10 am 
Master
Master

Raluco, aia-s pruncii tai?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Feb 13, 2008 3:00 pm 
Mashtera
Mashtera

WebWanderer wrote:

Dap!! :oops:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Feb 14, 2008 10:32 am 
Master
Master

simsim42 wrote:
WebWanderer wrote:

Sa-ti traiasca!

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Feb 14, 2008 10:41 am 
Mashtera
Mashtera

WebWanderer wrote:
simsim42 wrote:
WebWanderer wrote:

Sa-ti traiasca!

Asemenea! Abia astept sa vina si ei aici!! :D

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Feb 14, 2008 1:23 pm 
Expert
Expert

moama, ce copii mari aaai !!! :shock:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Feb 15, 2008 1:22 am 
Senior de Butoiesti
Senior de Butoiesti

Michigan wrote:

Ce te miri asa? i-a placut de mica sa ... ca sa spun asa 8)

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Fri Feb 15, 2008 12:18 pm 
Mashtera
Mashtera

Milorad de Bouteille wrote:
Michigan wrote:

:twisted: :twisted: Ba deloc de mica, doar ca ma tin bine !!! :lol: :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Feb 15, 2008 1:18 pm 
Expert
Expert

Milorad de Bouteille wrote:
Michigan wrote:

cum te-ai cenzurat, tuuu ! :lol: cat de delicat ai pus acolo puncte puncte :lol: :lol:
adevarul e ca si eu ma gandeam zilele astea ca am 27 si desi ma simt de 19 :lol: mi se pare ca am asteptat destul de mult pana am facut maimutica asta mica. :roll:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Board index » Neserioase » E-pinii