Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Neserioase » E-pinii

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: De ce suge comertul online romanesc?
 Post Posted: Fri Jun 19, 2009 10:25 am 
Master
Master

Pentru ca trage tzepe. Nu neaparat ca-ti ia banii si nu-ti da nimic, dar te face sa crezi ca poti pune mana pe ceva cand de fapt e cu totul altfel.

Altshop.ro. Niste cacanari din Galati. Nu sunt singurii, bineinteles.

Ma roaga o prietena sa-i zic de unde poate sa ia un mouse de gamer inrait pentru nepotul ei, pentru ca prin magazine n-au prea gasit. Caut pe price.ro. Gasesc mai multe magazine. Unii au bunul simt sa spuna ca nu au pe stoc produsul, altii spun sa suni inainte ca sa afli daca au sau nu. Foarte corect. Altshop, precum altii, zic "in stoc".

Fratii mei, noi facem, printre altele, un fel de ERP si niste magazine online pentru niste clienti din Olanda. Pai f*tu-i mama ei de treaba, "in stoc" fie inseamna "pot pune mana pe el in 3 minute, doar sa cobor pana in depozit", fie "furnizorul meu, care mi-l livreaza in maxim 24 de ore, poate pune mana pe el in trei minute". Mai mult decat atat, uneori inseamna "am un agreement cu furnizorul meu si ti-l poate trimite el direct tie, in numele meu".

Nu si la Altshop, desigur. La ei pui comanda, astepti sa-ti soseasca in maximum 48 de ore, pentru ca peste 4 ore sa te sune un pitic si sa-ti spuna "Alo, domnul Web? - Da, de la Altshop sunteti, ati trimis comanda? Nu, v-am sunat sa va spun ca din pacate nu va putem ajuta. - Adica? Cu ce sa ma "ajutati"? Din pacate nu avem produsul si nici nu stim cand si daca il putem procura. - Aha, atunci spuneti ca nu puteti onora comanda. Asta vreti sa spuneti? Da. - Bine. La revedere"

"Order forwarderi", asta sunt. Si ei si multi altii. Au si ei cativa furnizori, is actualizeaza stocurile din Paste in Craciun si-ti dau impresia ca au de toate. Probabil ca sunt cativa, gen Emag, care sunt mai cinstiti cu privire la stocuri. Dar majoritatea sunt niste pacalici rupti in c*r, care cred ca a face comert online inseamna sa ai un site, un telefon si-o Dacia Papuc cu care mergi dupa marfa la furnizor. Eventual hartie de impachetat si ceva Scotch.

La un sfert de ora dupa ce m-a sunat boul (timp necesar sa ma racoresc), imi amintesc ca am un coleg in Germania, la un client. Caut pe Amazon produsul, nu-l gasex chiar din prima, insa il gasex pana la urma. In 3 minute era comandat si platit si trimis la hotelul colegului. Cam la 4 ore distanta (pe la 8 si ceva seara), Amazon imi trimite mail ca mi-a expediat comanda (am platit 6 EUR pentru livrare in 24 de ore, altfel era gratuit in maxim 3 zile, dar riscam sa ajunga sambata dupa ce pleca omul la aeroport). Ieri la 7:30 dimineata, la aproximativ 16 ore de cand am plasat comanda, mi-a trimis mail colegul ca l-au trezit aia de la Amazon si i-au pus soarecul in brate. Per total am iesit cu 40-50 de lei mai ieftin decat daca l-as fi luat de aici, cu tot cu cei 6 EUR extra. Altfel iesea cu vreo 60-70 de roni mai ieftin.

Si-atunci sa nu le dai UE la toti fazanii astia care apar (si dispar) pe si de pe netul romanesc? Ba sa le dai, cat incape. Si sa-i sprijini pe aia care chiar fac treaba, desi sunt putini (si Emag au fost preluati pana la urma).

Profile  

Post subject: Re: De ce suge comertul online romanesc?
 Post Posted: Fri Jun 19, 2009 12:49 pm 
Master
Master

de acord cu tine. La aproape toate magazinele online sunt niste pisati tepari. Am patit-o si eu cu romanasii, de mai multe ori. Ca mi-au trimis acasa altceva decit ce am comandat hai ca nu e mare lucru. Dar sa vezi ce-am patit chiar acum 2 saptamini: mi s-a f*tut o placa video, cel mai probabil cind am scos-o si am bagat-o la loc, ca am schimbat carcasa calculatorului. S-au dezlipit de pe ea 2 chestii micute de tot, ceva regulatori de tensiune sau dracu stie ce erau ca nu ma pricep la electronica. Mai era in garantie placa, inca 1 luna. Intre timp am cumparat alta ca doar nu era sa stau pe bara cit timp tineam aia la garantie. Am trimis-o la garantie(fara sa le zic ce piese am dezlipit de pe ea pt. ca oricum nu si-ar fi dat seama, fiind foarte mici - 2mm cam asa) si dupa o saptamina mi s-a intors inapoi, cica merge si a fost ok la testele lor.

Am facut ochii mari, m-am uitat pe placa si surpriza: serial no. era altul decit cel de pe factura sau de pe procesul verbal de primire in service. Am sunat la ei, la garantii. Raspunde o pitipoanca. I-am povestit toata treaba, i-am zis ca nu am testat inca placa pt. ca nu-s curios daca merge sau nu, nu-s curios nici daca au schimbat-o cu alta si nu vor sa recunoasca ci sunt curios de un singur lucru: cum mortii ei are alt serial number decit cel din factura? sa-mi explice, ca la prosti, cum e posibil asa ceva, daca ei nu au schimbat-o. A inceput sa ma abureasca cu chestii de genul ca acum 2 ani cind am luat eu placa aveau alte scannere de coduri de bare (wtf?!?!) sau ca acel cod serial este de fapt pe cutie. Ii zic: ok fata, deci e pe cutie.. bun, ca inca mai am cutia. Deci unde e pe cutie? aaa pai stati asa ca cutia aia era la rindul ei bagata intr-o alta cutie, acea cutie probabil ca nu o mai aveti. M-a scos din toti dracii si m-am luat de ea mai urit, asa, pina a inceput sa-i tremure vocea foarte tare si cre` ca mai avea putin si ma injura sau incepea sa plinga. :lol: Inca nu am avut chef sa testez placa dar chiar m-as mira sa mearga. DIn ce am gasit pe net, piesele alea 2 ce au cazut ar fi ceva regulatoare de tensiune pt. procesor deci ori nu mai merge deloc, ori o sa fie cel mai shpeedy accelerator grafic din industrie, cine stie? poate am facut un super overclock far` sa stie nimeni ca ar fi fost posibil \:d/ :lol:

Profile  

Post Posted: Fri Jun 19, 2009 11:15 pm 
Expert
Expert

Sa bat in lemn..eu tot ce am comandat pana acum de pe net a sosit bine si fara probleme .

Profile  

Post Posted: Sat Jun 20, 2009 5:26 pm 
zana padurilor

idem, si cu ajunsul ok si cu batutul in lemn.
insa am avut probleme cu lansarea comenzii - ca avem, dar de fapt n-avem, ca va sunam, dar de fapt nu va sunam.
si cel mai stupid e ca eu ma enervez, si apoi fac raclamatie daca-s dobitoci rau :mrgreen: :shifty: dupa care ma enervez eu pe mine ca m-am enervat.
dar e adevart, cei mai multi sux

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post Posted: Mon Jun 22, 2009 8:50 am 
Master
Master

Odata ce s-a lamurit cum e cu comanda, de obicei ajunge, asta daca nu te plimba curierii pe drumuri. Dar pentru plimbare nu magazinul e de vina. Porcaria cea mare este ca toti se lauda ca au de toate, cand de fapt nu au aproape nimic. Caz in care tie nu-ti ramane decat sa iei o lunga lista de magazine si sa suni sa vezi care il are de fapt in stoc. In situatia asta ce relevanta mai are informatia de stoc? Cand toti mint, oricum?

La nemti sau la americani e super simplu. Ordonezi lista de rezultate dupa pret, o iei de la cel mai ieftin la cel mai scump si vezi care e primul care are un termen de livrare care-ti convine. Daca e magazin de incredere, comanzi (vezi asta la parerea altora despre magazinul ala). Daca nu, mergi la urmatorul. WTF, la noi nu ai nici un reper.

Profile  

Post Posted: Mon Jun 22, 2009 8:53 am 
Master
Master

sasha_eu wrote:
si cel mai stupid e ca eu ma enervez, si apoi fac raclamatie daca-s dobitoci rau :mrgreen: :shifty: dupa care ma enervez eu pe mine ca m-am enervat.
Dupa care te enervezi pe ei ca te-au facut sa te enervezi pe tine insati si, la scurt timp dupa aia, te enervezi pe tine insati ca te-ai enervat pe ei din cauza ca te-au facut sa te enervezi pe tine insati din cauza ca te-ai enervat pe ei ... :twisted:

E o enervare in avalansa, din care e greu sa scapi :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Thu Jun 25, 2009 10:35 pm 
zana padurilor

WebWanderer wrote:
sasha_eu wrote:
Dupa care te enervezi pe ei ca te-au facut sa te enervezi pe tine insati si, la scurt timp dupa aia, te enervezi pe tine insati ca te-ai enervat pe ei din cauza ca te-au facut sa te enervezi pe tine insati din cauza ca te-ai enervat pe ei ... :twisted:

E o enervare in avalansa, din care e greu sa scapi :mrgreen:

ihi, exact exact exact.
de fapt cele mai multe nu au nimic pe stoc, ca e mai ieftin :think: cand primesc o comanda, atunci comanda si ei mai departe...iei...

Profile  

Post Posted: Fri May 21, 2010 1:54 pm 
Master
Master

Pentru cei care au crezut vreo secunda ca ghelir.ro e o idee romaneasca.

ibood.com

Profile  

Post Posted: Fri May 21, 2010 8:32 pm 
Master
Master

cred ca doar cocalari.com este o idee romaneasca :think:

Profile  

Post Posted: Sun May 30, 2010 11:47 pm 
buburuza

Crezi ? :roll: http://www.guidofistpump.com/

Profile  

Post Posted: Wed Aug 08, 2012 1:30 pm 
Master
Master

M-am gasit patriot. Am vrut sa-mi iau un aparat de facut cafea espresso. L-am gasit si pe Amazon si la noi. La noi mai scump cu vreo 10 EUR, chit ca era mare promotie, la Domo. Il comand, ieri ma suna ca pot sa-l iau din magazin (asa l-am comandat, ca Domo e aproape) si merg sa-l iau. O intreb pe tipa de ce e taiat scotchul de pe cutie, nu stie, dar odata deschisa cutia, pare in regula (nu l-am luat la bani marunti).

La doua ore dupa, cu copii cu tot pe-acasa, il desfac. Miniweb, cum l-a vazut, abia astepta sa-i fac o proba. Il desfac, ridic capacul de la rezervorul de apa si ceva nu mi se pare in regula. Ma uit mai bine, era o pata de calcar. Bai. Cum pana mea sa fie calcar intr-un aparat nou? Ma mai uit un pic, o mica zgarietura intr-un loc. Un pic de mizerie langa un buton. Si la marginea tavitei. Miniweb remarca si un fir de par pe polistirenul din cutie :). Eu intorc invers rezervorul de apa si vad si calcar din plin pe la tutzla prin care curge apa in masina.

Am vazut rosu. L-am dus imediat inapoi, cu copiii dupa mine. Pana le-am explicat alora, cei mici au bagat Angry Birds pe doua iPad-uri expuse. Initial ma intreaba unul de acolo "Cum adica nu e nou?". M-am uitat la el si i-am zambit: "In cate feluri se poate defini un produs care nu e nou? E folosit". S-au shocat. Era ultima bucata, de aia il ieftinisera si il trimisesera de la Tg. Mures din magazin. Unde probabil il folosisera voios. Sau li-l returnase vreun client in garantie sau ceva. N-am ce sa zic, timisorenii s-au comportat super, dar aia de la Tg. Mures, care au crezut ca merge asa, sunt niste @#$%@ de trei lei.

E, cum puii mei sa mai cumperi online din Romania? Tre' sa fii masochist. Intamplator, am chestii in basket si la .co.uk si la .de. Acum o saptamana si ceva am comandat niste chestii duminica si vineri dimineata erau la mine deja, dupa ce intr-o zi am primit un mesaj ca din pacate comanda nu putuse sa fie trimisa luni, cum au zis initial ci doar marti. Recordul e o comanda de pe uk, la un stepper. Comandat duminica seara tarziu, livrat marti la 12 si ceva la pranz. Air delivery, cu UPS. Comandat impreuna cu alte chestii, livrat in doua pachete separate si totusi costul total al livrarii a fost vreo 10 lire, sau chiar mai putin. Si numai stepperul are 13 kile.

Asa se face comert, domnilor, nu cum faceti voi, basca mamii ei de treaba ...

Profile  

Post Posted: Wed Aug 08, 2012 9:25 pm 
Master
Master

perfect de acord. Comertul online din RO este o mizerie. Incapand cu calitatea serviciilor (inexistenta) si terminand cu metodele de plata.
M-am lovit de asta cu pravalia mea. Si anume cu procesatorul de plati. Au niste comisioane de te sperii. Si se mai mira ca nu plateste nici dracu cu cardul in RO. Ca magazin, sa zicem de IT, unde marginea e mica pt. ca e concurenta mare, cand procesatorul de plati iti ia vreo 3-5% comision pe tranzactie, mai bine nu. De aici si lipsa de interes a magazinelor sa-si educe clientii sa plateasca cu cardul.

O sa dau drumul in curind la magazin in UE, mai exact ala al nostru cu stickuri/harduri dar livrare in toata Europa. Plata prin Paypal sau OP. M-am convins ca daca vrei sa vinzi online in Romania mori de foame. Sau faci treaba buna, cu conditia sa vinzi shaorma cu livrare la domiciliu sau telefoane furate. Sau chinezarii ieftine la 5 dolari bucata, dar pentru asta exista site-uri chinezesti cu livrare moca in RO, cum ar fi dx.com

Ti-am zis ce gaselnita au gasit magazinele de IT din RO? e legea cu returnarea produselor in 10 zile daca livrarea se face "la distanta". Au fost ingeniosi si au facut in felul urmator: livrarea nu o mai fac cu curier ci cu propriul sofer. Si nu se mai considera comert la distanta, asa ca daca vrei sa returnezi produsul... teapa. O sa zica ca e ca si cum ai cumparat de la ei din pravalie :mrgreen:
Am patit-o cu un SSD de kkt pe care am vrut sa-l returnez. Luat de la mediadot. Am vorbit si la ANPC si au ridicat din coate. :mrgreen:
Singurii ok din cate stiu sunt emag si pcgarage. N-am avut probleme cu astia. Nici la garantie.

Profile  

Post Posted: Wed Aug 08, 2012 10:15 pm 
zana padurilor

sunt de acord ca onlainul romanesc e naspa rau in ultimul hal etc etc etc.
nu-s neaparat de acord ca daca o sa comanzi din afara tarii garantat suta la suta ii ok.

ce am observat ca functioneaza cu succes este semi-online-ul-semi-telefonicul.
respectiv vezi pe site si suni sa intrebi. recomand :lol:

Profile  

Post Posted: Thu Aug 09, 2012 1:41 pm 
Master
Master

sasha_eu wrote:
nu-s neaparat de acord ca daca o sa comanzi din afara tarii garantat suta la suta ii ok.

M-am fript in 3 din 5 incercari din Romania si o data din Germania, la miliarde de comenzi. Really. Am cumparat inclusiv rachete de badminton pentru copii de acolo. Doamna tocmai si-a tras niste sandale de care-i super incantata. La fel, sandale pentru copii Ecco la pret un pic peste turcismele din Galeria 1, de la noi. Cate marimi vrei, cate culori vrei. Poate nu toate variantele, dar destule.

Best thing about amazon? E-mail targeting. Ajunge sa te uiti la niste articole sau categorii de articole, ca sa-ti trimita mail tintit. Zilnic. Il scanezi si daca vrei ceva actionezi. As simple as that. Ce sa stau eu sa caut si azi si maine, sa vad ca azi nu-i in stoc, maine nu-i marimea, poimaine nu-i culoare. No siree. Fac ei asta de minune. Vad 50% reduceri la televizoare si nu ma intereseaza? Sterg mailul. Dar cand vad 50% reducere la incaltaminte pentru copii ma uit si iau.

Acum le-am luat pentru primavara viitoare :). Sick, I know. But so _fuckin' effective.

Bonus: mailurile de la amazon sunt auto-forwarded la doamna, asa ca nici macar nu mai trebuie sa filtrez eu :)

Profile  

Post Posted: Thu Aug 09, 2012 3:05 pm 
vrajitoare

Quote:
La fel, sandale pentru copii Ecco la pret un pic peste turcismele din Galeria 1, de la noi. Cate marimi vrei, cate culori vrei. Poate nu toate variantele, dar destule.

Da-mi si mie site-ul te rog.
Sa am timp sa comand pana ajung in Germania.

Profile  

Post Posted: Thu Aug 09, 2012 5:08 pm 
zana padurilor

WebWanderer wrote:
sasha_eu wrote:

M-am fript in 3 din 5 incercari din Romania si o data din Germania, la miliarde de comenzi. Really.

te cred. nu faceam statistici, fiecare cu experienta personala.
a mea nu a fost asa negativa.
eram de acord ca e naspa, spuneam doar ca sa nu generalizam ca altii sunt perfecti. atat. :)

de ex de curand am comandat niste fotolii puf pentru birou.
i-am sunat - that's what I do. :) au fost super draguti, mi-au livrat a doua zi pentru ca am vrut o nuanta anume.
nu m-a nemultumit nimic in serviciul lor, dimpotriva ii pot recomanda mai departe.

am avut si experiente personale negative, insa nu la un produs defect, ci la un serviciu neprofesionist oferit.
in proportie de 95% dintre aceste experiente au fost cu firme din zona de Vest si centru din Romania - apropo de seriozitatea ardelenilor.
oferte netrimise deloc, apeluri nereturnate, va sunam acum insa de fapt peste 10 zile cand suntem jigniti ca nu mai doriti sa cumparati produsul etc.

nu pot generaliza, ma uit la multe detalii pana cumpar, daca mi se pare ceva neclar sun, intreb. probabil am avut noroc pana acum.

Profile  

Post Posted: Fri Aug 10, 2012 10:53 am 
Master
Master

Black Witch wrote:
Quote:
La fel, sandale pentru copii Ecco la pret un pic peste turcismele din Galeria 1, de la noi. Cate marimi vrei, cate culori vrei. Poate nu toate variantele, dar destule.

Amazon. amazon.de, amazon.co.uk, amandoua livreaza si in Romania.

Profile  

Post Posted: Fri Aug 10, 2012 12:14 pm 
vrajitoare

WebWanderer wrote:
Black Witch wrote:
Quote:

Amazon. amazon.de, amazon.co.uk, amandoua livreaza si in Romania.

Dar in Georgia? (nu in state) :D :D :D

Profile  

Post Posted: Fri Aug 10, 2012 7:50 pm 
Master
Master

Nu cred, Romanica e totusi UE, Georgica e tara lui peshte prajit ;).

Le livrezi acasa la ai tai si ei ti le trimit tie cu posta.

Profile  

Post Posted: Fri Aug 10, 2012 9:02 pm 
zana padurilor

maggie, vezi lista cu tarile spre care livreaza.

Profile  

Post Posted: Fri Aug 10, 2012 9:27 pm 
Master
Master

the awkward moment... cind vrei sa cumperi ceva de pe net si regreti ca nu esti in Romania, pentru ca in Romania ar fi livrat :lol: :lol: :lol:
cine ar fi crezut ca e posibil asa ceva, acum citiva ani, cind nici macar reply la mail nu primeai de la magazine daca erai din Romania. Ce sa mai vorbim de livrare? :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Mon Sep 03, 2012 9:01 pm 
Master
Master

m-am gindit mai bine si vreau sa impac biznisul cu pasiunea. Asa ca doresc sa fac un magazin cu scule de pescuit. Merg mai departe de atit si vreau balta mea. :lol: Cochetez cu ideea de citiva ani.
E greu degasit un contract de concesiune pentru o balta existenta, asa ca ma gindesc sa iau teren si sa sap, la propriu. M-am documentat cit de cit si ma documentez in continuare. Arhitectii si mosierii de aici ar putea sa-mi dea niste sfaturi :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Mon Sep 03, 2012 10:02 pm 
Master
Master

dude, n-am mai facut asa ceva, dar ma documentez si iti spun cum sta treaba la noi. cea mai mare chestie de care te vei impiedica este agentia de mediu, dupa cate cred eu.

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post Posted: Mon Sep 03, 2012 10:13 pm 
Master
Master

aia cred ca e un mic detaliu pe linga alte chestii cum ar fi solul, locatia si costul / zi pt. buldozer/escavator
Aprobarile se rezolva cumva (oras/judet mic & prieteni multi)

am un teren de 7300mp la sosea la 12km de Sb. M-am gindit sa-l dau ca sa iau altceva. Fie alt teren, mai putin, intr-o zona misto de case, ori balta, ori bani bagati in alte rahaturi. As prefera balta :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Tue Sep 04, 2012 2:02 pm 
zana padurilor

http://www.pescuitinfo.ro/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Board index » Neserioase » E-pinii