Traseu secret

Creati un topic pentru fiecare produs pe care doriti sa-l comentati

Traseu secret

Postby noir » Sat Sep 12, 2009 9:55 am

Plec in vacanta (sper ca doar "dus").
Traseu: Rromania - Ungaria - Austria - Italia

In Ungaria nu-mi place asa ca o trec dintr-o bucata, nu opresc decit in peco sa beau o bere.
Nu ma pot hotari unde sa stau in Austria: Graz sau Salzburg :think:

Unde e mai fain? Salzburg e mai departe dar nu conteaza, slabesc 1 kil ca sa pot merge cu viteza mai mare \:d/

Sunt usor tentat sa merg in Salzburg. E mai 'montan' asa, nu? :mrgreen:

In Italia ma descurc, il am ghid pe Mailat :whistle:

As mai putea ca la dus sa stau in Graz si la intoarcere in Salzburg :think: :think: :think:
Stiti daca e drum in lucru undeva intre Sb si Tm?
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Re: Traseu secret

Postby el_che » Sat Sep 12, 2009 10:33 am

E mai misto in Salzburg decat in Graz. Ambele orase sunt pe malurile unor rauri, dar in Graz e destul de plictisitor, n-ai pe unde sa casti ochii. In schimb in Salzburg e fain ... si orasul, mai e si o fortareata sus pe o colina de unde se vede foarte misto peisajul inconjurator. Si-s si o multime de locuri faine unde sa mananci. E mai mult de mers, dar de la Timisoara ajungi ok.
el_che
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Sat Sep 12, 2009 1:43 pm

ultima data cand am fost eu la Sibiu erau ceva lucrari pe drum dar asta era acum un an si jumatate...
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby noir » Sat Sep 12, 2009 1:52 pm

Mersi

Salzburg sa fie! Daca ma iau dupa Yahoo maps si viamichelin as face vreo 8 ore intre Tm si Salzburg. E perfect, ca vreau s-ajung pe zi pentru ca am un stil fantastic de a rata drumurile, indicatoarele, orasele si de ce nu, tarile.

Am gasit aici un site fain cu informatii utile: http://www.salzburg.info/en/

Vad ca au un card http://www.salzburg.info/en/sights/salzburg_card/ cu care e moca intr-o gramada de locatii. Che ai folosit card de-asta? Sunt curios daca e asa cum il lauda. As prefera sa dau 24 de euro pe un card si sa intru cu el peste tot decit sa platesc in fiecare loc cite 10-20 EUR, s-ar face 200 EUR intr-o zi fara doar si poate.

Recomandari motel/pensiune ceva in Salzburg? nu vreau la hotel, vreau aproape de pamint, in natura daca se poate. Am gasit niste ferme si pensiuni tot acolo pe site :mrgreen:

bunny, daca """"""""""lucrau""""""""""""" oamenii acum un an jumate la drum, inseamna ca inca sunt la inceput :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Sep 12, 2009 4:10 pm

mie mi-a placut mai mult Graz decat Salzburg. ambele sunt in zone montane, asemanatoare si in acelasi timp diferite. ambele sunt pe lista Unesco si ambele au castel in varf de munte.
Graz mi-a placut mai mult pt ca:
    este mai mare - al doilea oras al Austriei ca marime,
    varietatea de locuri faine pe care le poti vedea este mai mare decat la Salzburg
    au o casa cu o colectie de arme, armuri
    au un muzeu de arta f fain al carui arhitectura arata ca un mare bubble extraterestru :D

Salzburg are farmecul lui de orasel f mic, cu ritmul de viata intact si inoculat de spiritul lui Mozart.
mai are si un muzeul al jucariilor, daca te pasioneaza - n-am intrat deci nu stiu cum este - cel mai mare din Austria.
Graz arata mai a oras locuit, cu oameni care merg la munca zilnic, sa zicem un fel de Sibiu, Salzburg este mai pitoresc.

in legatura cu cardul - aici e categoria cu multi de daca...este bine sa il iei daca:
- intr-adevar vrei sa vizitezi si sa intri in locatiile respective. economisesti bani (nu foarte mult, cativa euro acolo), dar economisesti si timp - nu mai stai la coada sa iei bilete si daca llocul in care mergi este de interes turitic si f aglomerat atunci conteaza -> vezi Italia si puhoi de oameni.
- mai depinde si de locatii - daca-s faine si interesante si musai sa mergi acolo sa nu ramai ultimul om de pe planeta care n-a fost, atunci ok.

nu are rost sa iei card daca:
-stii ca mai mult te vei plimba pe strazi
-locatiile nu-s asa interesante - casa memoriala a unui poet total necunoscut si netalentat cu o singura camera, un pat si o fereastra inghesuita sau colectia de vara a frunzelor de cires din orasul x

te poti uita pe siteul lor si compara preturile (vad ca-s detaliate pt fiecare sit), poti vedea si pe wikitravel ce e interesant de vazut.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Sat Sep 12, 2009 5:09 pm

mersi de detalii.
cre` ca o sa stau la dus in Salzburg si la intoarcere in Graz, sau invers :lol:

pe wikitravel, pe pagina Salzburg-ului zice ca legea austriecilor spune ca trebuie sa ai anvelope de iarna din Oct pina in Aprilie. wtf ?! :snooty: sa fie sanatosi cu legea lor... am de vara si nu le dau jos
noir
Master
Master

Postby gargarita » Sat Sep 12, 2009 6:07 pm

Nu stiu cum e cu legea asta, vecine, da' pe noi ne-a nins in Austria cand ne-am intors in vara asta din concediu. Era 1 sau 2 iunie, nu mai stiu, dar stiu ca am ajuns in Alpi pe o ploaie rece - rece ( erau cam 6 grade afara si noi veneam, in pantaloni scurti, de la Montreux unde fusese chiar cald :lol: ), iar a doua zi de dimineata, la vreo 500m in fata ferestrei se zarea o culme impadurita acoperita cu zapada. :? Asa ca nu-s chiar nebuni.
Image
gargarita
buburuza

Postby noir » Sat Sep 12, 2009 9:36 pm

Poate fi si noiembrie tirziu sau decembrie devreme ca nu le schimb. Sa faca bine sa-si curete drumurile de zapada. :twisted:
Pe cele de iarna le-am pus inainte de Craciun, parca, dupa ce am simtit la stop ca ma duc in stinga cu toate ca intentia mea era sa merg in dreapta. :lol: Era bocna asfaltul
noir
Master
Master

Postby Black Witch » Sun Sep 13, 2009 8:04 pm

Iti spun eu maine care drumuri sunt in constructie/reabilitare intre Sb si Tm.
Black Witch
vrajitoare

Postby Coral » Sun Sep 13, 2009 9:01 pm

noire wrote:Plec in vacanta (sper ca doar "dus").
Traseu: Rromania - Ungaria - Austria - Italia

In Ungaria nu-mi place asa ca o trec dintr-o bucata, nu opresc decit in peco sa beau o bere.
Nu ma pot hotari unde sa stau in Austria: Graz sau Salzburg :think:

Unde e mai fain? Salzburg e mai departe dar nu conteaza, slabesc 1 kil ca sa pot merge cu viteza mai mare \:d/

Sunt usor tentat sa merg in Salzburg. E mai 'montan' asa, nu? :mrgreen:

In Italia ma descurc, il am ghid pe Mailat :whistle:

As mai putea ca la dus sa stau in Graz si la intoarcere in Salzburg :think: :think: :think:
Stiti daca e drum in lucru undeva intre Sb si Tm?

Si Ungaria e frumoasa :mrgreen: am stat 3 zile in zona Balatonului si nu e oribil :mrgreen:
Dar nici o grija si eu am ratat o iesire de pe autostrada si am mers in plus vreo 100 de km :mrgreen: , nu-i stres.A fost prima mea oara pe autostrada, cand am condus eu, doar eu :mrgreen:
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby noir » Mon Sep 14, 2009 9:28 am

Daca ti-a placut in Balaton nu inseamna ca toata Ungaria e frumoasa. Este o campie in care bate vintul si atit. Nu m-a impresionat cu nimic, ba din contra, si am trecut-o de citeva ori. La Balaton nu am fost dar am auzit de bine. In rest, varza. Budapesta la fel, un fel de Bucuresti dar mai curat in centru. Plus ca nu le suport limba. Decit sa stau mai mult de 2 ore printre ei, mai bine ma duc in vacanta la Herculane sau Techirghiol, la impachetari cu namol si stau intre pensionarii senili de pe plaiurile mioritice :lol:

Dupa cum ziceam: in Ungaria opresc doar cit sa beau o bere in benzinarie. Nici motorina nu am de gind sa pun de la ei, asadar o sa ma duc cu Efix-ul diluat cu apa de la Rrometrol pina in Austria sau pina in Italia, daca merg la consum :lol:
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Mon Sep 14, 2009 9:42 am

noi am fost in noiembrie la Viena, fara cauciucuri de iarna si a fost ok, nu ne-a oprit nimic sa ne certe, in schimb la intoarcere a nins si toti mergeau pe autostrada cu 40km/h pt ca derapau masinile.
niste prieteni au vrut in decembrie sa mearga in Austria si vamesii unguri nu i-au lasat sa treaca pana nu s-au intors acasa si si-au echipat masina de iarna...aparent asa faceau tuturor.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Mon Sep 14, 2009 10:00 am

Nu ma astept sa ninga la inceputul lui octombrie iar daca se intimpla asta inseamna ca Sf. Ilie sau care e responsabilul cu vremea, e rau intentionat. :wall:

si in noiembrie ati mers cu de-alea de vara sau all-season? nu ati derapat si voi in rind cu altii?
Daca ma prinde ninsoarea cu astea de vara, ma astept sa ma duc ca la biliard, de pe un sens pe altul. Living on the edge! \:d/
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Mon Sep 14, 2009 10:54 am

Drept sa-ti spun nu stiu ce treaba ai tu in Salzburg (care e langa Germania) cand tu mergi in Italia, da' ma rog. In Italia ajungi via Viena - Graz - Klagenfurt - Villach cel mai repede, insa nici poveste sa faci 8 ore din Timisoara.Tm - Viena, fara prea multe opriri, daca iese in 5:30 ore inseamna ca totul a fost glanz, caz in care poate ajungi la Graz in 8 ore. Dar Tm - Salzburg in 8 nu faci ever mergand in timpul zilei si pastrand viteza in limitele regulamentare (130 pe autostrada). Nu cred ca vrei sa te invarti de o amenda in Ungaria cel putin, dar nici in Austria.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Mon Sep 14, 2009 11:08 am

nu stiu de care erau. nu cred ca erau all season.
nu am derapat, dar adi a condus f stresat bucata aia de drum si din cand in cand mai simteai masina cum alecau usor, cash in stanga, cash in derapta. era funny ca si ceilalti faceau la fel, ca un fel de dans :lol:
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Mon Sep 14, 2009 11:37 am

WebWanderer wrote:Drept sa-ti spun nu stiu ce treaba ai tu in Salzburg (care e langa Germania) cand tu mergi in Italia, da' ma rog. In Italia ajungi via Viena - Graz - Klagenfurt - Villach cel mai repede, insa nici poveste sa faci 8 ore din Timisoara.Tm - Viena, fara prea multe opriri, daca iese in 5:30 ore inseamna ca totul a fost glanz, caz in care poate ajungi la Graz in 8 ore. Dar Tm - Salzburg in 8 nu faci ever mergand in timpul zilei si pastrand viteza in limitele regulamentare (130 pe autostrada). Nu cred ca vrei sa te invarti de o amenda in Ungaria cel putin, dar nici in Austria.

Nu vreau sa ajung ASAP in Italia, de-aia aleg Salzburg. Vreau sa vizitez. Si daca as face 12 ore cred ca ar fi ok pentru ca plec pe la 7-8 dimineata din Tm.
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Mon Sep 14, 2009 2:30 pm

noire wrote:plec pe la 7-8 dimineata din Tm.
That is "a treia zi". A doua zi, daca pleci dupa ce bei si dupa putine ore de somn, esti un pic ... well ... naiv :)
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby Andi » Mon Sep 14, 2009 3:34 pm

Si asa ajungem la punctul interesant pentru noi, astia 4 din vest: cand ajungi in Timisoara si cand ne intalnim la forumarul secret?
10 ani de forum.artelecom.ro
Andi
PR-ul za forumului

Postby noir » Mon Sep 14, 2009 3:44 pm

nu beau decit apa sau maxim 3 beri iar de dormit o sa dorm vreo 7-8 ore ca mai multe nu pot :lol:
Ajung pe la prinz, duminica.
noir
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Mon Sep 14, 2009 6:21 pm

e bine duminica la pranz, ca si eu ajung samabata seara :lol: si duminica dimineata deja am program, mi-e si rusine, dar trebuie sa ma duc... :doh:
(nu, nu e la biserica :lol: )
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby sasha_eu » Mon Sep 14, 2009 7:11 pm

Bunny the Lifeguard wrote:duminica dimineata deja am program, mi-e si rusine, dar trebuie sa ma duc... :doh:
(nu, nu e la biserica :lol: )

la urolog ? :mrgreen:
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Bunny the Lifeguard » Mon Sep 14, 2009 8:17 pm

Acum, ca am stabilit pe unde iti zboara tie gandurile... :lol: pot sa spun unde merg. La un concurs la care am fost inscris de un prieten si unde, cel mai probabil, voi fi fruntasul cozii...
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby sasha_eu » Mon Sep 14, 2009 8:20 pm

ce concurs ? ce concurs ? :D
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby gargarita » Mon Sep 14, 2009 10:40 pm

Bunny the Lifeguard wrote:Acum, ca am stabilit pe unde iti zboara tie gandurile... :lol: pot sa spun unde merg. La un concurs la care am fost inscris de un prieten si unde, cel mai probabil, voi fi fruntasul cozii...

Mai bine spui tu, ca iti dam pe loc minim 50 de variante care n-or sa-ti convina. :lol:
Image
gargarita
buburuza

Postby Coral » Mon Sep 14, 2009 10:59 pm

Bunny the Lifeguard wrote:Acum, ca am stabilit pe unde iti zboara tie gandurile... :lol: pot sa spun unde merg. La un concurs la care am fost inscris de un prieten si unde, cel mai probabil, voi fi fruntasul cozii...

Ceva maraton? :mrgreen:
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Next

Return to E-pinii