Stirea zilei

Stiti ceva ce altii nu aflat inca ? Scrieti aici.
Fara chat, ca se sterge.

Re: Stirea zilei

Postby Black Witch » Thu Sep 20, 2012 2:42 pm

Black Witch
vrajitoare

Postby Bonnie » Fri Sep 28, 2012 10:32 am

WebWanderer wrote:insa e interesant cum imediat dupa ce s-au mai linistit apele a revenit ei euroiul la un nivel mai scazut.

Da, da :D
http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 72250.html :mrgreen:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby noir » Fri Sep 28, 2012 3:06 pm

http://www.gandul.info/financiar/au-pus ... a-10125698

margot, fostii tai colegi. Aia care sanchi construiesc autostrazi, drumuri & _shit. :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby noir » Wed Nov 07, 2012 9:42 am

felicitari domnului presedinte Obama. Ma bucur ca robotelul Curiosity ramane acolo unde acum si nu o sa fie trimis pe planeta Kolob :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Wed Nov 07, 2012 10:40 am

felictari si din partea familiei noastre, sper sa mentinem acelasi relatii de colaborare. :mrgreen:
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Wed Nov 07, 2012 10:52 am

i-am transmis mesajul tau :lol:
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Wed Nov 07, 2012 11:29 am

va multumesc :lol:
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Bunny the Lifeguard » Wed Nov 07, 2012 3:54 pm

Omfg, a 1000 years of darkness!!! :lol:
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby noir » Wed Nov 07, 2012 4:22 pm

once you go black, you never go back :lol: :angel:
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Wed Nov 07, 2012 5:08 pm

ce innebunita e intreaga media. obama, cel mai puternic om de pe planeta...conducatorii Chinei si Rusiei zambesc acid in spate.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Thu Nov 08, 2012 11:44 am

Mie mi-au placut pozele alea: Mitt Romney si Ohne Romney :)

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-s ... 8062_n.png
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby Black Witch » Thu Nov 08, 2012 1:38 pm

sasha_eu wrote:ce innebunita e intreaga media. obama, cel mai puternic om de pe planeta...conducatorii Chinei si Rusiei zambesc acid in spate.
Cat de tare e!!!
Black Witch
vrajitoare

Postby noir » Fri Nov 23, 2012 11:03 pm

misto black friday romanesc. Au murit serverele. :mrgreen:
am apucat sa-mi iau un card SDHC de 16GB la 40 RON redus de la 70. Cu siguranta as mai fi luat 2 plasme, 2 frigidere, uscatoare de rufe, o hota si 3 tablete de care sigur as fi avut nevoie. Dar n-am apucat :P
Am intrat la altex, la prinz. Se calcau in picioare. Domnul presedinte Dan Diaconescu arata cel mai bine pe 2 TV-uri LED LG luate la promotie :mrgreen:
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Fri Nov 23, 2012 11:40 pm

mi se pare mega haox black friday.
nu-s de acord cu miscarile economice inventate pentru sporirea consumului in anumite perioade ale anului, printre care si black friday.
oferta amazon.com - kindle 69 dolari => cool
oferta emag.ro - macbook 5000 ron, adica pretul lui daca il iei de pe amazon.de => yeah, right....
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Fri Nov 23, 2012 11:59 pm

sunt niste miscari foarte bune. Unul din 100+ produse chiar e redus considerabil. Plus ca toate campaniile astea mai sterg din monotonie (fie ca faci misto de oferte umflate cu o zi inainte de black friday fie ca vinezi o oferta buna)
Mie cel putin vreo 2-3 reduceri mi-au sarit in ochi azi. Ca de ex. SSD Samsung 830 de 64GB la 200 RON in loc de 400 (tot la ~200 e si pe newegg, la mama lor). As fi luat 2, de-al dracu, sa le pun in RAID 0, si m-ar fi costat cit un SSD de 120GB doar ca as fi avut viteza ~dubla (good deal)

Nu comparam .co.uk / .de Vs. .ro pt. ca: aia vind la volum mare, deci au discount-uri seriose de la producatori/furnizori + in Romania TVA-ul este 24% + ceva taxe de transport, mai mari decit in Germania et al.
Din start TVA-ul te dezavantajeaza. Unde mai pui comisionul procesatorului de plati (upay & restul sunt niste mizerii cu comisioane mari de tot)

Ecommerce-ul in Romania mai are de mers pe burta multi km. Dar directia e buna. Mai ramine sa-i educe cineva pe posesorii de magazine, si anume - sa le explice ca cele mai bune solutii ecommerce nu-s facute de studenti din regie ce fac site-uri pt. citeva sute de grame de parizer (man-hour): primesti pt. cit platesti, asta e regula de aur. Dupa aia sa-i educe cineva pe paranoici - ca nu le fura nimeni cardul daca-l folosesc online (urmind ca procesatorii de plati sa mai scada comisioanele).
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Nov 24, 2012 12:08 am

pe de alta parte cei care cumpara oricum online, pot cumpara si de pe alte siteuri, de unde ofertele sunt mai bune.
nu compar piata online din Romania cu .co.uk sau .de.
insa cei care cumpaa online la noi, pot cumpara la fel de bine si de acolo. :)

recunosc ca nu am urmarit foate indeaproape.
am vazut numai cateva oferte, care nu mi s-au parut mega apocaliptice :P nise colegi dscutau de ex despre emag ca au scumpit cateva produse acum 2 sapt si ca acum le-ar fi ieftinit la pretul initial. :mrgreen:
mi-a sarit in ochi doar mac-ul.
si toata lumea vorbea de ipad-ul de 10 mil.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Sat Nov 24, 2012 12:14 am

nu e chiar asa de verde iarba din curtea magazinelor de-afara, din EU. Ok, iei produsul cu 10-20% mai ieftin ca la noi, dar mai platesti shipping de la 10 EUR in sus si succes in caz de probleme, daca nu e un produs cu garantie internationala (mai platesti shipping dus/intors la ei pt. service si astepti de la o luna in sus). Asa ca intervine comoditatea si pentru citiva lei diferenta, nu are sens
E cu totul alta poveste in cazul cumparaturilor de pe piata gri - si anume produse din US fara vama, eventual cu garantie internationala daca vorbim de IT&C.
Asa mi-am luat un laptop lenovo Thinkpad T400 cu 1900 RON adus din US cind in magazine aici era 1000+ USD. Garantie internationala 3 ani, vama zero. 8)
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Nov 24, 2012 12:21 am

true, transportul bunurilor fragile si service-ul sunt cam singurele motive.
shippingul nu mai este chiar asa scump (excludem aici US, cu taxele aferente).
well, speram la o lume mai buna :D
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Sat Nov 24, 2012 12:27 am

VAT is a bitch. In calitate de proprietar de pravalie ce vinde in toata Europa iti zic ca acel 24% e un sac plin cu rahat atirnat de picior multumita bunei guvernari PD-L/USL whatever. Unde mai pui nervii cind trimiti te miri unde si stai sa cauti firma de curierat ce preia coletul in tara respectiva (ca tu trimiti cu X, dar e preluat de Y despre care nu stii) si ii explici clientului de ce intirzie pachetul bla bla. In fine, acum ti-am zis cum e din cealalta parte a baricadei - nu a cumparatorului, si poate e irelevant in context (ca astia de care vorbim vind doar in RO)

Cu garantia e mai simplu cind beneficiezi de ea in propria tara: te duci si le dai cu laptopul in cap dupa care spargi ceva si ii scuipi. Nu stai la cheremul unui francez/german etc. care vorbeste engleza doar cind e beat si isi aminteste 2 replici din South Park.
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Nov 24, 2012 3:49 pm

economia nu este my field of expertize.
din punct de vedere al consumatorului nu inteleg de ce sunt diferente asa de mari intre preturi in conditiile in care tva-ul in Europa variaza ca medie intre 20-24%.
de ex un mac pe amazon.de costa 1100, la care se adauga cost de shipping ignorabil.
in timp ce la noi acelasi model costa cam 1360.
nu voi cumpara online un tv sau un frigider din Germania sau Franta, dar un laptop sunt dispusa, asumandu-mi riscul trimiterii in service.
din ce in ce mai multe produse au garantie interationala.
nu vreau la garantie sa ii dau in cap cuiva, sunt ok sa astept si o luna pentru anumite produse si sa discut civilizat cu oamenii.
bineinteles accept ca nu toti privesc lucrurile ca mine.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Sat Nov 24, 2012 5:45 pm

sasha_eu wrote:din punct de vedere al consumatorului nu inteleg de ce sunt diferente asa de mari intre preturi in conditiile in care tva-ul in Europa variaza ca medie intre 20-24%.

1. au TVA mai mic (19% in Germania, 20% in UK - iar unele state ofera tot felul de scutiri de taxe si reduceri pentru sectorul IT&C - vezi Irlanda). Pe linga TVA mai sunt o gramada de taxe despre care cumparatorul nu stie (Ecotic, UNPFR etc. - niste taxe infecte ce sunt mai degraba taxe de protectie)
2. costuri de transport mai mici (de la producatori/furnizori) pentru ca au infrastructura bine pusa la punct, porturi etc.
3. volum de vinzari infinit mai mare decit in RO (cel mai important motiv) ceea ce inseamna preturi mai bune de la furnizori/producatori si o marja de profit mai mare cu care pot jongla. Common sense question: cite macbook-uri isi permite omul de rind intr-o tara cu 200 EUR salariu mediu vs. una cu 2000 EUR salariu mediu? Tot la volumul vinzarilor mai contribuie si nivelul de "tehnologizare" al populatiei (aproape jumatate din populatia Romaniei nu are apa curenta - eu nu-i vad pe astia potentiali clienti de ipad-uri)
4. vinzarile online (In UK isi cumpara si carnea de gratar de pe net, ambalata frumos in cutii termoizolante) si platile cu card nu sunt OZN-uri ca in Romania. Din cite stiu doar vreo 5% din comenzile online de la noi sunt platite cu card, restul cash la livrare, deci comisioane mai mari (volum mic tranzactii la procesator de plati = comision mare / plata ramburs prin curier este mai scumpa decit serivciul simplu de curierat)
5. mentalitatea: patronul romin vrea sa faca bani multi de pe o zi pe alta

probabil mai sunt si alte motive dar eu pe astea le gasesc cele mai relevante
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sat Nov 24, 2012 10:14 pm

Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Tue Dec 11, 2012 11:14 pm

ninge de citeva ore. Cod galben, portocaliu, rosu, negru. Panica generala. Hell breaks loose!

Am o singura replica pentru toti cei speriati de zapada ce fac o mare tragedie dintr-o ninsoare frumoasa ce ascunde jegul pentru citeva zile: e doar apa, nu pipi! :idea: :mrgreen:

ca un gospodar ce sunt, ma duc peste 30 minute sa-mi dau zapada jos de pe masina. Astfel miine o sa am de dat jos doar 20cm, nu jumatate de metru+
noir
Master
Master

Postby noir » Sun Dec 16, 2012 12:08 am

ce s-a intimplat iar la americani e a 4235436-a dovada ca nu e bine ca tot melteanul sa-si poata cumpara arme de linga raionul cu mezeluri, din magazinul de la colt de strada.
asta 1, si 2: daca te crezi un fel de Rambo si ai o problema cu cineva, du-te peste el si termina povestea. Dar atit. Fara victime nevinovate.

E de rahat sa te gindesti la un apelativ potrivit pentru genul asta de criminali. Cum le poti zice? n-ai cum.
Eu am o problema pina si cu aia ce-s pasionati de vinatoare si se duc sa omoare caprioare, cerbi, rate salbatice si iepuri cu pusti cu luneta.
De asta ce sa mai zic? ca intra intr-o scoala primara cu 2 pistoale si un automat.
noir
Master
Master

Postby noir » Sat Jan 12, 2013 11:47 pm

noir
Master
Master

PreviousNext

Return to De prin stiri adunate