Stirea zilei

Stiti ceva ce altii nu aflat inca ? Scrieti aici.
Fara chat, ca se sterge.

Re: Stirea zilei

Postby Bunny the Lifeguard » Thu Sep 06, 2012 8:12 pm

A dat un alt prieten pe feisbuc link-ul asta, mai ziceam si acolo ca la noi ar trebui concediat "boborul".
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby noir » Mon Sep 10, 2012 9:40 pm

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13 ... -scoli.htm

indobitocirea copiilor ar trebui pedepsita aspru.
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Mon Sep 10, 2012 11:33 pm

Eu de abia aștept sa-mi infig mâinile in gulerul unui popa d-asta care nu-i in stare sa facă altceva decât sa se chiverniseasca de pe urma fricii unor copii (sau a unor oameni naivi).
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby WebWanderer » Tue Sep 11, 2012 3:50 pm

Please. Do not get me started. Macar pe vremea mea era ok. Noi suntem de vina, insa. Noi suntem (ma rog, nu eu) capabili sa scoatem bani din buzunar sa construim biserici, dar avem spitalele si scolile in halul in care le avem. Dar nu-i nimic, construim zillions and zillions, pentru ca neavand spitale si scoli ne scoatem cu bisericile. E si asta un punct de vedere.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue Sep 11, 2012 4:19 pm

pe "vremea mea" orice se discuta acasa in familie, iar la scoala se puneau intrebari care puteau fi lamurite tot acasa; nu se lua de buna ce se zicea la scoala, ci se avea mai multa incredere in mama, tata si bunici decat in scoala.
asa ca daca eu stiam de acasa un lucru, mintea mea nu-l schimba doar pentru ca asa mi se spunea.
Last edited by sasha_eu on Tue Sep 11, 2012 4:26 pm, edited 1 time in total.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Tue Sep 11, 2012 4:25 pm

sasha_eu wrote:se avea mai multa incredere in scoala decat se avea in mama, tata si bunici.
Sigur asta ai vrut sa zici? Sau taman invers?
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue Sep 11, 2012 4:26 pm

multumesc ! :) taman invers. am corectat :)
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Tue Sep 11, 2012 4:27 pm

sasha_eu wrote:multumesc ! :) taman invers. am corectat :)

Sa treci pe la casierie :)
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Tue Sep 11, 2012 4:30 pm

vreau sa spun ca educatia tine si de educatia din familie.
mie personal nu mi se pare rau sa fie invatat copilul sa aiba credinta, sa aiba speranta, sa aiba tarie in momente dificile, ca exista sprijin si ca e iubit indiferent de ce se intampla, sa stie ca exista a higher purpose decat ce vede la tv ca oamenii se bat ca si chiorii pentru putere si averi, ca exista niste reguli morale dupa care oamenii traiesc.
cat timp intelege care e masura, intelege ca e o interpretare personala si el singur decide ce crede, ca e independent sa aleaga.

din punctul meu de vedere daca astea sunt invatate din familie, atunci riscul este mai mic ca in scoala sa se interpreteze intr-o maniera nedorita. nu imposibil, dar mai mic.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Bunny the Lifeguard » Tue Sep 11, 2012 6:21 pm

Una e reguli morale, alta e "pupa poala popii".
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby Black Witch » Tue Sep 11, 2012 8:27 pm

Sasha asta e gandire catolica. :)
Black Witch
vrajitoare

Postby Bonnie » Wed Sep 12, 2012 5:01 pm

Am ascultat acum transmisiunea in direct de la parlamentul european. Nu mi s-a parut deloc cum ca toata Europa ar fi de partea lui Base, asa cum se sustine in mare parte a presei.
Eu cred ca ar trebui sa ni se dea mai des astfel de transmisiuni, pentru a putea privi obiectiv lucrurile.
Presa din strainatate (ca sa nu mai vorbim de cea de aici) preia si ea informatii din anumite surse, iar multi vorbitori au recunoscut ca si-au luat informatiile din presa. :shock:
Macovei a avut o prestatie jalnica, iar cand a fost intrebata de ce dezvaluie din dosarele juridice inca neterminate (apropo de frauda electorala- adica numarul de voturi fraudate) a recunoscut ca si ea si-a luat informatiile din presa. :D :D
M-a surprins cati au fost impotriva lui Reding, sesizand ca a fost partizanul portocaliilor. I-a fost chiar solicitat sa-si ceara scuze pentru cuvintele urate adresate romanilor, ca a creat un precedent in favorizarea fatisa a unei parti si ca pozitia lui Reding pune la indoiala obiectivitatea comisiei europene.
Nu l-am prins pe Watson, dar citez si eu din presa :D
Totodată, Watson a chestionat Comisia Europeană de ce insistă ca în România să se aplice regula cvorumului la referendumul de demitere a preşedintelui, în condiţiile în care în toate statele din UE preşedintele este demis cu 50% plus unul dintre cei care vin la vot.
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby noir » Wed Sep 12, 2012 7:59 pm

U.S. Ambassador to Libya Is Killed

Baieti care militeaza impotriva unui film in care "religia pacii" este descrisa ca fiind violenta, ghici cum? prin violenta & crime. Aham, makes perfect sense :mrgreen:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby Black Witch » Wed Sep 12, 2012 8:05 pm

Eu sunt de acord sa il demita pe Basescu, dar sa nu fie Antonescu interimar.
Black Witch
vrajitoare

Postby Bonnie » Wed Sep 12, 2012 8:35 pm

Black Witch wrote:Eu sunt de acord sa il demita pe Basescu, dar sa nu fie Antonescu interimar.

Eu cu Antonescu n-am fost niciodata de acord.
Acum vorbeam doar de manipularea opiniei publice. De faptul ca in strainatate nu se prind posturile opozitiei, ca stirile care apar sunt clar partinitoare.
Daca n-ar fi fost in direct discutiile de la Strasbourg am fi aflat ca usl-ul a fost facut praf de toti europenii si ca Macovei a tinut un discurs magistral.
Repet, cred ca am mai spus pe undeva, nu-mi plac nici unii, nici altii, dar ma deranjeaza cand mi se impune ca directiva un fel anume de a gandi. Am mai trecut o data prin asta, cand daca nu eram cu ei, eram impotriva lor.
Citeam ieri pe net o chestie care m-a ingrozit. http://nibiru-sfarsitul-lumii.blogspot.ro/ :D Nu stiu daca sa rad, sau ...nu.
(ma refer la partea de pe la mijloc incolo)
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby noir » Wed Sep 12, 2012 10:34 pm

baui niste beri acum vreo saptamana cu niste domni, printre care un amic membru PNL. Unii oameni, printre care si asta, traiesc intr-un univers paralel, sa zic asa.
Antenele le-au spalat creierul fragil.
Ce ba? il puneam pe Iohannis prim-ministru. N-ar fi fost bine??!!?!??! Facea in toata tara ce a facut in Sibiu. Huooooooo, basistilor!
Dupa care am inceput sa-l numim dottore si am tinut-o tot asa. Ridea si el in hohote de fiecare data cind ii spuneam "dottore" :lol:

concluzia e ca pina si anti-basistii si-au dat seama cit au fost de varza si cum i-a facut marinaru. Sunt prea prosti. Au avut o sansa. Una buna de tot. Au ratat-o. Next please, poate peste citiva ani ca acum nu mai e loc. :mrgreen:

l-as schimba pe Basescu acum, peste 2 secunde. Dar cu cine?! N-am sansa sa ma pun in locul lui, asa ca _fuck it, nu-l las pe altul :mrgreen:
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Thu Sep 13, 2012 10:35 am

Bonnie wrote:
Black Witch wrote:Eu sunt de acord sa il demita pe Basescu, dar sa nu fie Antonescu interimar.

Eu cu Antonescu n-am fost niciodata de acord.
Acum vorbeam doar de manipularea opiniei publice. De faptul ca in strainatate nu se prind posturile opozitiei, ca stirile care apar sunt clar partinitoare.
Daca n-ar fi fost in direct discutiile de la Strasbourg am fi aflat ca usl-ul a fost facut praf de toti europenii si ca Macovei a tinut un discurs magistral.
Repet, cred ca am mai spus pe undeva, nu-mi plac nici unii, nici altii, dar ma deranjeaza cand mi se impune ca directiva un fel anume de a gandi. Am mai trecut o data prin asta, cand daca nu eram cu ei, eram impotriva lor.
Citeam ieri pe net o chestie care m-a ingrozit. http://nibiru-sfarsitul-lumii.blogspot.ro/ :D Nu stiu daca sa rad, sau ...nu.
(ma refer la partea de pe la mijloc incolo)

Despre manipulare: http://dilemaveche.ro/sectiune/tema-sap ... -vara-asta

Nu cred ca exista manipulare mai mare decat cea de la Voiculescu din trust. Si sper ca in procesul lui sa se dea un verdict, oricare ar fi ala, nu o prescriere.
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Thu Sep 13, 2012 11:38 am

antena 3 manipuleaza grosolan, direct, fara subtilitati, prin instigare, limbaj agresiv, vehement.
hotnews manipuleaza prin subtilitati: ce se scrie intr-un articol si ce nu, topica folosita, adjectivele, verbele, titlurile alese etc.
campania pdl de acum ceva ani a fost construita urmand cazurile clasice de manipulare invatate in scoala.
sunt numai 3 exemple, si astea oricum mici prin comparatie cu altele.

pana la urma care e raul mai mare:
-cel care te ia pe sus, dar il vezi si-i poti da pumni
-sau cel care te inconjoara subtil, cu care te imprietenesti, dar despre care nu stii ca e rau ?

imi amintesc de zilele dinainte referendumului cand am scot persoane din lista de facebook pentru ca o luasera razna - jigneau, urlau, erau irationali - sustinatori ale ambelor fractiuni politice.
imi amintesc cum unii dintre ei spunea ca cealalta tabara e manipulata si ma gandeam de cat ego este nevoie pentru a crede ca tu nu poti fi inselat, ca parerea ta este valida, aprobata mental, verificata, in timp ce ceilalti se supun unui val al falsitatii de care nu pot trece. interesant.

oarecum tangent si adiacent:
in presa romaneasca se prefera publicistica din pacate, si-atunci predilectia spre manipulare e subliniata din start.
recomand un articol scriu frumos si detasat. http://www.decatorevista.ro/soc-groaza- ... usivitati/
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Fri Sep 14, 2012 8:15 am

In situatia din Romania, din acest moment, avand in vedere impartirea societatii, mai nociv e Voiculescu, pentru ca are la dispozitie o masa de votanti atat de mare incat efectul e foarte puternic.

Hotnews nu e la televizor. Iar asta din start le taie avantul foarte serios. Populatia rurala e aproape jumatate. And so on. Ma indoiesc ca exista presa neaservita in momentul asta, insa sunt doua chestii care pe mine ma deranjeaza: modul in care manipuleaza individul si faptul ca CNA e cvasiinexistent. Dupa parerea mea (desi nu m-am uitat mai mult de un minut pentru ca nu puteam sa tolerez atitudinea), Badea ar putea fi amendat in fiecare seara, poate de mai multe ori. Si daca cei de pe twitter l-ar fi dat in judecata (nu pot sa cred ca o persoana publica poate sa recurga la un asemenea limbaj si sa scape pur si simplu) ar fi ramas in fundul gol.

Io inteleg ca fura si aia si ceilalti, ca esti frustrat de ideea ca daca sefu' merge cativa ani la facultate s-ar putea sa ramai pe drumuri, insa cred ca este un nivel sub care nu ar trebui sa cobori.

Iar despre aia de pe Facebook, nu te mira. Au urlat si la televizor, nume grele, de ce sa nu urle si ei? Nu asa ne exprimam, mai nou, isterizandu-ne? Suntem balcanici, ce pana mea, un-doi ne ridicam poalele-n cap.

Repet (ca parca ori am spus-o, ori am vrut sa o spun): nimeni nu vine la televizor sa ne spuna la ce sa ne uitam. Cine ce a promis, cat a realizat, de ce nu a realizat. Pe puncte. Transparent. Ca sa putem judeca obiectiv performanta unuia si a altuia. Judecam dupa scenarii gen "Wag the dog". E razboi in Albania? Cum naiba, ca numai ce am venit de acolo, astea-s povesti. Bai, am vazut la televizor, la CNN, ce vorbesti tu acolo? E jale ...

As vrea sa vad situatii in care vine unul, zice ca celalalt a furat 2 milioane, iar ala care se stie nevinovat il da in judecata, castiga si primeste daune 1 milion. Pentru ca deja la ora asta pana si acuzatiile de furt sau coruptie s-au demonetizat. "Hai ma, ca toti fura; da, fura si astia, dar nu ca ceilalti". Si asa mai departe. Si-atunci ce repere sa mai ai? "Legea pe care a dat-o ala e o porcarie." Iar ala nu stie sa vina cu cifre si sa spuna: "bai, ciumpalacule, inainte de lege situatia arata asa, acuma arata asa. Deci, unde e porcaria?". La noi totul e patos, toana, fervoare, isterie. De cifre si de logica nu mai are nimeni timp. Nici macar cei care in momentul in care vad niste cifre ar trebui sa inceapa sa scrie niste citatii.

Later edit (citat din articolul din linkul Sashei): "Istoric vorbind, tradiţia jurnalismului românesc este, prin excelenţă, cea a publicisticii. Ne place comentariul. Preţuim opinia şi savurăm reportajul menit să îi creeze cititorului o trăire, nu să‑l informeze sec şi la obiect. "
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Fri Sep 14, 2012 9:10 am

WebWanderer wrote:Iar despre aia de pe Facebook, nu te mira. Au urlat si la televizor, nume grele, de ce sa nu urle si ei? Nu asa ne exprimam, mai nou, isterizandu-ne? Suntem balcanici, ce pana mea, un-doi ne ridicam poalele-n cap.

da, probabil nu ma voi impaca vreodata cu acest fapt.

WebWanderer wrote:Repet (ca parca ori am spus-o, ori am vrut sa o spun): nimeni nu vine la televizor sa ne spuna la ce sa ne uitam.

nu incerc sa te conving de ceva anume.
descriu perceptia mea.
personal mi se pare ca atat timp cat informatia este filtrata, din start ea este indoielnica pentru ca nu este filtrul meu sau al tau, ci unul care tine de maniera in care niste oameni de stiri isi seteaza prioritatile jurnalistice intr-o anumita zi. in plus, modalitatii in care se informeaza la noi in tara in acest context i se adauga un extra filtru - al comentariului, al vocii, al trairii, al parerii.
in al doilea rand observ ca politicul manipuleaza la fel de usor, iar faptul ca un segment media ar transmite "informativ"/"obiectiv"ce se intampla pentru mine este tot manipulare. tot directa.
pentru mine faptul ca presedentia creeaza o diversiune, ca un partid politic creeaza un scandal sau ca un trust media se baga si critica este acelasi lucru pentru ca are acelasi efect.
unii ne pun bucata de info direct in minte, altii vin si ne arata unde sa ne uitam ca sa vedem acea bucata de info. directii diferite, acelasi efect.

din pacate este lumea lui Huxley in care e atata informatie peste tot, incat nu mai stii ce e adevarat si ce e fals.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Sun Sep 16, 2012 1:21 pm

WebWanderer
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Sun Sep 16, 2012 5:57 pm

E piticugratis, el naște capodopere d-astea.
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby Bonnie » Sun Sep 16, 2012 9:20 pm

Bianca mai are ceva natural? :laughing-rolling: Ceva, orice, sau e bionica toata?
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby WebWanderer » Mon Sep 17, 2012 9:22 am

Bunny the Lifeguard wrote:E piticugratis, el naște capodopere d-astea.

E Catavenc?
WebWanderer
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Mon Sep 17, 2012 2:31 pm

e
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

PreviousNext