Stirea zilei

Stiti ceva ce altii nu aflat inca ? Scrieti aici.
Fara chat, ca se sterge.

Re: Stirea zilei

Postby Black Witch » Thu Feb 21, 2013 10:42 am

Black Witch
vrajitoare

Postby Bonnie » Thu Feb 21, 2013 4:26 pm

Sa tot lucrezi acolo. :D Asteptam inca poze de la unul dintre noi care le-a vazut pe viu, nu in Israel, ci la mama lor. :mrgreen:
Web? Ai legatura.
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby sasha_eu » Thu Feb 21, 2013 6:37 pm

"In afara de birourile propriu-zise de lucru, angajatii au la dispozitie sala de fitness, spa, o bucatarie amenajata in stil provensal, sala de jocuri si sali de sedinta in stil rustic, exotic sau minimalist. Practic, nu exista doua „colturi” care sa semene intre ele."

and ? :mrgreen: asta avem si noi. de vreo ceva ani inca. in afara de spa. dar avem masaj, aerobics, dansuri si kick-boxing gratuit in sediu. se pune ?
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby Bonnie » Thu Feb 21, 2013 7:27 pm

Ha, daca n-aveti spa, degeaba. :laughing-rolling:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby WebWanderer » Thu Feb 21, 2013 7:58 pm

Bonnie wrote:Sa tot lucrezi acolo. :D Asteptam inca poze de la unul dintre noi care le-a vazut pe viu, nu in Israel, ci la mama lor. :mrgreen:
Web? Ai legatura.

Majoritatea pozelor de acolo sunt de aruncat. Facute cu telefonul, fara sa stiu ce fac (adica m-am increzut in telefon). 99% sunt miscate, pentru ca vaca domnului, daca-i spui sa faca poze fara blitz afara, le face fara blitz si inauntru, fara sa anunte (ca nu-i destula lumina).

Am ceva poze pe ziua, din San Francisco. Dar mai tot din Plex, mai ales din interior, e gunoi. Mi-a fost lene sa iau macar camera doamnei, un Lumix DX-5 (parca) decent. De DSLR ce sa mai vorbesc, era o geanta intreaga. Un rus insa l-a luat cu el, la fel si o italianca. Plus Googlerii, care le aveau de acasa. Evident, ei au poze. Eu am pu ... raful de pe toba :(

Mi-a placut enorm un pian alb, Yamaha, cum intri in cladirea de unde sunt toate produsele de cofetarie (sistemele de operare, Ginger Bread, Eclair, etc.).

Dar ca birourile din Tel Aviv nu-s nici macar alea de la Mountain View.

Anyway, daca ma mai invita si anul asta o sa-mi iau aparat foto cu mine. Si o sa fac poze. Si o sa vizitez si ceva in zona, cu cine s-o nimeri. Ca singur cuc in SF mi s-a acrit.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby noir » Sat Feb 23, 2013 11:11 am

it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Sat Feb 23, 2013 7:11 pm

Mai, nu stiu altii cum sunt (ma tenteaza s-o "calc" :twisted: pe Sasha la sediul ei sa vad cu ochii mei ce-i pe acolo, ca din cate inteleg e fain si la ei), dar Google a dus obsesia asta cu "binele" angajatului la cote cam greu de crezut.

Ca e cu doua taisuri, ca de fapt vor sa te tina acolo ... merge pana la un punct. Ei insa au trecut de limita aia. Cica-si fac un sediu nou la MV: http://www.vanityfair.com/online/daily/ ... googleplex

Si mai e o chestie: sunt relaxati in relatia cu oamenii "de rand". Adica sta de vorba cu tine, "nime-n drum" la scara la care priveste Google lucrurile, ditamai managerul de mai stiu eu ce. As vrea sa vad asta si la noi, adica un top manager, care aduna salarii cum nu prea am auzit noi (de 6 cifre cu prima cifra alta decat 1 si poate chiar 2), sa stea de vorba cu unul care a scos din buda vreo ... 2-300 de clienti si cam atat. Sosit de undeva de prin Europa de Est, nu tu angajat, nu tu nimic.

Or mai fi companii care fac asta, nu zic. Am un prieten care va merge la Amazon in aprilie si cand l-au chemat la al X-ulea interviu la Londra tot asa l-au tinut, in puf, la hotel de X stele samd. Dar ala era viitor angajat, nu trei lulele trei surcele invitat la un congres.
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby noir » Sat Feb 23, 2013 7:46 pm

cel mai mult imi place la ei acea politica: 20% din timp pt. proiecte personale etc.
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Sat Feb 23, 2013 8:20 pm

noir wrote:cel mai mult imi place la ei acea politica: 20% din timp pt. proiecte personale etc.

Cica au bagat si altii asa ceva, dupa ce au vazut cam ce a iesit din asta (nu stiu daca GMail de exemplu nu e un produs al 20% timp liber si mai sunt si altele cunoscute)
WebWanderer
Master
Master

Postby sasha_eu » Sun Feb 24, 2013 12:48 am

WebWanderer wrote:obsesia asta cu "binele" angajatului la cote cam greu de crezut.

nu stiu pana unde este binele angajatului si cand trece exact intr-un sistem de productivitate care functioneaza.
oamenii care lucreaza in astfel de industrii trb motivati pentru a gandi si lucra intr-o anumita maniera, iar toate aceste beneficii ofera angajatului un context in care sa faca asta. oamenii din jur sunt super pasionati de ceea ce fac. fie asa sunt ei de la natura, fie se molipsesc de la mediul din jur.

Si mai e o chestie: sunt relaxati in relatia cu oamenii "de rand". Adica sta de vorba cu tine, "nime-n drum" la scara la care priveste Google lucrurile, ditamai managerul de mai stiu eu ce. As vrea sa vad asta si la noi, adica un top manager, care aduna salarii cum nu prea am auzit noi (de 6 cifre cu prima cifra alta decat 1 si poate chiar 2), sa stea de vorba cu unul care a scos din buda vreo ... 2-300 de clienti si cam atat. Sosit de undeva de prin Europa de Est, nu tu angajat, nu tu nimic.

nu am fost la google, dar cred ca tine si de cultural/intercultural.
de ex
    stilul US, UK sau nordic e sa fie degajat fata de oricine, indiferent de job/statut social.
    stilul francez, austriac e mai pompos. romanii cred ca au impurmutat de la vecini...
la noi mai e ceva - parere strict personala, din ce mi se pare ca am observat - sunt foarte multi oamenii care au ajuns manageri f rapid, printr-un context favorabil finalul anior 90-inceput de anii 2000. poate ca nu aveau neaparat experienta si maturitatea necesara, insa au trecut pe acele pozitii pentru ca era nevoie de cineva si ei au fost acolo, best choice in conditiile tale. si atunci s-au descurcat cum au putut si stiut de cuvinta, incercand sa se detaseze de ceea ce era pana atunci societate de stat si management style ca atare, insa pastrand o doza de imaturitate sau de micromanagement pe care l-au preluat fara sa isi dea seama de la altii din jur.
eu il vad ca pe un sistem care va sucomba in final pentru ca e unul inchis si de tranzitie. poate doar sunt optimista sau m-au crescut parintii politicos.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Sun Feb 24, 2013 12:48 am

nu inteleg de ce imi dubleaza posturile....
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Mon Feb 25, 2013 9:22 am

ati vazut ulima colectie Dolce & Gabbana cu capete de sfinti bizantini pe ea ?
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby sasha_eu » Mon Feb 25, 2013 9:36 am

u haaave not !? ce fel de fashion people sunt ? repede google search !! :lol:

ma intreb daca se vor ataca Patriarhiile/Rusia/Grecia. pana acum s-au cam agitat oameni pe pagina lor de facebook spunand ca e blasfemie.
Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby Bunny the Lifeguard » Mon Feb 25, 2013 10:41 am

Normal ca e blasfemie, ca n-au plătit drepturile de autor. Daca dădeau si ei un 60% acolo, erau doar buni crestini, puțin entuziasti.
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby WebWanderer » Mon Feb 25, 2013 1:04 pm

Hello. Francez poate, austriac nu prea: http://geert-hofstede.com/austria.html

E faina Outliers, a lui Gladwell, unde am auzit de Power Distance Index asta. Noi suntem sus de tot la PDI, austriecii mai jos.

Eu n-am avut contact cu prea multi austrieci in functii inalte.
WebWanderer
Master
Master

Postby Black Witch » Tue Mar 05, 2013 2:53 pm

http://www.realitatea.net/ponta-romania ... 26955.html Eu nu pricep ce strategie are Ponta!
Black Witch
vrajitoare

Postby noir » Thu Mar 14, 2013 9:57 am

goagle inchide google reader. :evil: :evil: :( :(
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Thu Mar 14, 2013 12:47 pm

noir wrote:goagle inchide google reader. :evil: :evil: :( :(

Mda :(
WebWanderer
Master
Master

Postby Bonnie » Thu Mar 14, 2013 5:23 pm

Ce-i ala google reader? Eu la ce-l foloseam? :think:
Adica, poate-l folosesc si nu stiu ca-l cheama asa. :D
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby WebWanderer » Fri Mar 15, 2013 1:33 pm

Bonnie wrote:Ce-i ala google reader? Eu la ce-l foloseam? :think:
Adica, poate-l folosesc si nu stiu ca-l cheama asa. :D

Nu, nu. Poate daca-l foloseai nu-l inchideau :).
WebWanderer
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Fri Mar 15, 2013 9:44 pm

Bonnie, Web zice ca ești de vina :mrgreen:
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby Bonnie » Sat Mar 16, 2013 8:19 am

De-asta mi-am dat seama. :evil:
Trebuia macar sa-mi spuneti ca de mine depinde supravietuirea google reader si luam niste masuri ceva, mai faceam click pe cate-un butonas, ca stiti ca mi-s dibace in ale calculatorului. :laughing-rolling:
Asa cevaaaa, sa nu-mi spuna mie nepotu' nimic. :evil:
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby sasha_eu » Mon Mar 18, 2013 12:20 pm

Image

sasha_eu
zana padurilor

Postby WebWanderer » Thu Mar 21, 2013 10:48 pm

sasha_eu wrote:http://mashable.com/2013/03/18/500000-google-reader-users-migrate-feedly/
Io stau pe G+, acolo o sa vina feed-urile, in curand :).
WebWanderer
Master
Master

Postby noir » Thu Mar 21, 2013 11:20 pm

io stau pe G Reader pina isi da duhul, dupa care o sa-mi fac readerul meu. F*ck them all
Sa-si bage G+ undeva in incercarile disperate de a muta totul acolo. E mai curatel decit FB, unde s-a mutat tot hi5-ul si toti irelevantii ce nu ar trebui sa aiba acces la net in primul rind, iar in al 2-lea rind nu ar trebui sa-si spameze nonstop toti cunoscutii cu poze cu cafea(de parca ar fi diamante gasite in mijlocul padurii, wow, nu e ca si cum nu are oricine un filtru de cafea acasa) sau citate celebre si rahaturi motivationale. Imi place la goagle+ ca sunt citiva mai techie pe care-i urmaresc, si aia n-ar avea ce cauta pe FB nici batuti. Dar cu atita disperare din partea goagle de a tine pasul, o sa ajunga pe G+ si pozele cu cafelute si postere motivationale in curind. :mrgreen:
Astept cu interes sa se sparga bula asta formata de site-uri de socializare si sunt nerabdator sa incerc un site de anti-socializare :lol:
noir
Master
Master

PreviousNext

Return to De prin stiri adunate