Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Serioase » De prin stiri adunate

Post new topic Reply to topic  [ 195 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject:
 Post Posted: Fri May 23, 2008 10:30 pm 
zana padurilor

Quote:
Having many options to choose from may seem ideal, but previous research has shown that consumers often feel frustrated and overwhelmed by numerous alternatives.
"Iyengar and Lepper (2000) found that consumers who faced 24 options, as opposed to 6 options, were less willing to decide to buy anything at all, and those who did buy were less satisfied with their purchase. Such findings suggest that choice, to the extent that it requires greater decision making among options, can become burdensome and ultimately counterproductive."

A new study published in the April issue of the Journal of Personality and Social Psychology suggests that having so many choices can actually make it difficult to stay on task and remain productive. The study began with 328 participants in a lab setting. Some individuals were asked to make decisions about consumer products, class materials and college courses, while others were simply instructed to consider the options. All participants were then asked to complete an unpleasant task, either finishing a healthy drink that tasted bad or putting their hands in ice water.

Researchers discovered that the participants who had previously made a decision had a more difficult time staying focused on the unpleasant task, while those who had simply considered the options were more productive.

Another experiment was conducted with 58 participants at a shopping mall. Individuals were questioned about the decisions they had made earlier in the day and were then asked to solve simple math problems. The results suggested that shoppers who had made more choices earlier scored worse on the math problems.

According to the authors, making decisions depletes important resources in the mind and impairs self-regulation, active initiative and self-control. The decisions we make everyday can range from the mundane (such as my hoodie dilemma) to complex life choices that have a long-ranging impact (i.e. school, career, work, family). There is a significant shift in the mental programming that is made at the time of choosing, whether the person acts on it at that time or sometime in the future. Therefore, simply the act of choosing can cause mental fatigue," explains lead author Kathleen D. Vohs. "Making choices can be difficult and taxing, and there is a personal price to choosing

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri May 30, 2008 10:55 am 
zana padurilor

vadim :? :?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri May 30, 2008 2:11 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Pe mine protectiile mele nu ma lasa sa intru, ca cica ar fi infectat. :?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat May 31, 2008 10:32 am 
zana padurilor

am intrat de la serviciu, nu mai incerc si de-acasa atunci :lol:

nu era ceva funy, era vadim care sa dadea un pic in spectacol.
imi pare insa dezolant spectacolul, in general.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat May 31, 2008 9:40 pm 
buburuza

sasha_eu wrote:
http://www.220.ro/Aduceti_pastile_Vadim_in_criza-80980.html

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jun 11, 2008 3:28 pm 
buburuza

http://www.capital.ro/articole/sua-scan ... ine/109325

Dupa ce or sa treaca niste americani de 300 kile bucata, cred ca le scot in afara legii.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Jun 24, 2008 9:25 am 
Expert
Expert

Quote:
Izabela Posta, tanara din Satu Mare care a participat la serialul Big Brother, a devenit politista de frontiera. In noua ipostaza, ea nu mai este nebunatica de altadata, iar colegii de munca vorbesc frumos despre ea. "Este cea mai sexy colega a noastra", a spus unul dintre sefii ei. Cum uniforma sta destul de bine pe ea, Izabela face adesea parte din grupele care reprezinta IJPF la diferite manifestari omagiale. Satmareanca nu s-a descotorosit, insa, de vechile ei indeletniciri. Cu ocazia unor chefuri la care a participat alaturi de politistii de la IJPF, ea a preluat mereu comanda distractiei. A dansat provocator, s-a lasat luata in brate de toti barbatii si a primit chiar un cadou, sub forma de penis, format dintr-o banana si doua portocale, lucru care n-a deranjat-o catusi de putin, ba chiar a distrat-o.
Dupa ce a iesit din casa Big Brother, Izabela a anuntat ca isi va cauta de lucru in strainatate sau ca va accepta doar oferte de la case de moda. Pana la urma a ales uniforma si salariul politistului de frontiera, devenind angajata a Inspectoratului Judetean al Politiei de Frontiera Satu Mare.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Jun 24, 2008 10:30 pm 
Master
Master

ha, ha, ce vremuri... :lol:

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jun 25, 2008 3:49 pm 
buburuza

"A dansat provocator, s-a lasat luata in brate de toti barbatii si a primit chiar un cadou, sub forma de penis, format dintr-o banana si doua portocale, lucru care n-a deranjat-o catusi de putin, ba chiar a distrat-o. "... dar, nu, nu mai este nebunatica de altadata! :lol:
:lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jun 25, 2008 4:45 pm 
Master
Master

Altadata ar fi luat 3-4 banane, probabil :)

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jun 25, 2008 6:59 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Eu acum realizez, ce fain o cheama de fapt. :lol: :lol: :twisted: Posta. :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat Jun 28, 2008 10:51 am 
buburuza

Quote:
Cercetătorii au ajuns la concluzia că cele mai sigure locuri dintr-un avion sunt cele de la margine şi cât mai aproape de o ieşire de urgenţă. Asta după un studiu de 20 de ani, ţinând cont de 105 accidente aviatice şi intervievând 2000 de supravieţuitori.

Relativ explicabil, pasagerii care au cel mai multe şanse să supravieţuiască sunt cei aflaţi în vecinătatea unei ieşiri de urgenţă şi pe scaunele din margine, ei putând să iasă cel mai repede din avion. Şansele se reduc simţitor pentru cei care stau la mai multe de 6 rânduri de ieşire.

Unul dintre accidentele studiate a fost cel din aeroportul Manchaster din 1985, în care un Boeing 737 a luat foc şi s-a soldat cu 55 de morţi. Majoritatea celor care şi-au pierdut viaţa se aflau la distanţă dublă de ieşirea de urgenţă, faţă de cei care au supravieţuit. Pasagerii au murit intoxicaţi.

Din studiu a mai reieşit şi faptul că cei care stau în partea din faţă a avionului au şanse de 65% să supravieţuiască, în timp ce pasagerii din spate doar de 53%. Aceste rezultate contrazic un studiu din 2007, care susţinea exact contrariul.

Heeei, vacanta placuta! :lol:

Quote:
Din cauza acestor rezultate, companiile aeriene s-ar putea să taxeze suplimentar locurile mai sigure. "Alegerea scaunului pe care vei sta, poate fi o chestiune de viaţă sau moarte. Şansa ta de supravieţuire n-ar trebuie să se bazeze pe disponibilitatea ta de a plăti o ieşire de urgenţă sau să-ţi rezervi locul on-line", a declarat Robert Gifford, directorul Consiliului pentru siguranţa transportului.

That's stupid.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat Jun 28, 2008 8:59 pm 
zana padurilor

un prieten spunea ca avioanele au un avantaj: in caz de accident, nu exista raniti/stat in spitale/traumepe viata/chestii din astea...:mrgreen:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat Jun 28, 2008 11:58 pm 
buburuza

E si gluma mea preferata. Ce conteaza unde lucrez! :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sun Jun 29, 2008 12:03 am 
Master
Master

plus senzatia aia faina de picaj necontrolat ... :twisted:

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Sun Jun 29, 2008 1:39 pm 
buburuza

Lasa, nu te bucura tu, ca poate pica peste masinile care se fatzaie prin Alpi. :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jul 02, 2008 11:42 am 
Master
Master

Quote:
Robin Hood lua de la bogati si le dadea saracilor, exact ceea ce fac acum membrii unui grup anarhist care isi revendica patru astfel de actiuni in Atena. In numele luptei impotriva preturilor prea mari la alimente, gruparea greaca a avut patru "operatiuni de distribuirea gratuita de produse" din supermarketuri, informeaza o sursa din politia ateniana, citata de AFP.
Revendicarea unei astfel de actiuni, facuta luni pe internet, apare in urma ultimului raid intr-un supermarket de la periferia Atenei. In jur de 20 de persoane au invadat magazinul, inarmati cu bastoane si cu fetele acoperite, au umplut cu produse cateva carucioare si au plecat fara sa le plateasca. Produsele le-au impartit apoi in strada. Seful magazinului a asteptat plecarea grupului pentru a anunta politia.
Astfel de operatiuni - atribuite de autoritati unei miscari anarhiste de extrema stanga - au mai avut loc in trei supermarketuri ateniene in toata luna iunie.
Preturile la alimente au crescut in Grecia cu 4,9% in luna mai, un record in ultimii zece ani si una dintre cele mai mari cresteri din zona euro, fara ca salariile sa urmeze acelasi trend ascendent.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jul 02, 2008 12:06 pm 
buburuza

Muama ... si greci, si robinhuzi? 8-> :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jul 02, 2008 12:25 pm 
Master
Master

cred ca deja robinhuzii locali se pregatesc sa intre in actiune :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Jul 02, 2008 3:01 pm 
Expert
Expert

In Romania e plin de robinhuzi care praduiesc hypermarketurile de orice si pe urma impart prada cu ei insisi. Si nu ne mai laudam cu asta :wink:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Jul 11, 2008 11:53 am 
Expert
Expert

Quote:
Un profesor de matematica din Timisoara a simtit nevoia sa se distreze putin si a turnat o punga de detergent intr-o fantana arteziana din centrul orasului. In scurt timp o spuma densa a acoperit o strada intreaga. Alertati de trecatori, politistii l-au retinut pe A.L. Flavius si
l-au amendat cu 3.000 de lei. El a recunoscut fapta si a precizat ca va plati din banii pe care ii va incasa in urmatoarele doua saptamani din meditatii. Autoritatile au spus ca nu a fost prima oara cand s-a intamplat ca un timisorean sa puna detergent intr-o fantana arteziana.

:lol: Ce tare si eu vreau

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Jul 11, 2008 12:35 pm 
Master
Master

Timisorenii vor sa pastreze fantanile curate. :lol:
De ce i-a dat amenda 3000 de lei ? :roll:

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Fri Jul 11, 2008 1:05 pm 
Expert
Expert

Coral wrote:
Quote:
Un profesor de matematica din Timisoara a simtit nevoia sa se distreze putin si a turnat o punga de detergent intr-o fantana arteziana din centrul orasului. In scurt timp o spuma densa a acoperit o strada intreaga. Alertati de trecatori, politistii l-au retinut pe A.L. Flavius si
l-au amendat cu 3.000 de lei. El a recunoscut fapta si a precizat ca va plati din banii pe care ii va incasa in urmatoarele doua saptamani din meditatii. Autoritatile au spus ca nu a fost prima oara cand s-a intamplat ca un timisorean sa puna detergent intr-o fantana arteziana.

:lol: Ce tare si eu vreau

Stiam eu ca se castiga bine din meditatii...

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Jul 11, 2008 1:10 pm 
zana padurilor

Coral wrote:
Quote:

pt ca anume i-au dat amenda ?
stiam eu ca timisoreni is luzi :P

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Jul 11, 2008 1:41 pm 
Expert
Expert

Eu zic ca Bunny e complice :lol:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 195 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

Board index » Serioase » De prin stiri adunate