Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Serioase » De prin stiri adunate

Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: ... de pe bloguri
 Post Posted: Mon Aug 24, 2009 4:25 pm 
PR-ul za forumului

nu stiu despre voi, dar eu nu mai am stomac sa citesc ziarele. In schimb am inceput sa citesc bloguri. Si in unele apar uneori postari care merita mentionate. Ca de exemplu asta:

http://www.lamaie.ro/acru/tovarasul-botev-si-drumurile/

Quote:
Romania, mai demult

“Tovarasul Georgescu scuipa cu sila cateva fire de tutun care-i ramasesera pe buze de la tigara Carpati.
-Deci trebuie sa facem un drum care sa merga pe la munte, sa se duca si tovarasii sa se relaxeze si sa usuram si circulatia in zona, ca uite, se construiesc cabane, chestii.
- Sa face, se repezi tov. Stoian, unul care sa plece din centura Ploiestiului, sa ocoleasca Breaza si de acolo sa mearga paralele cu drumul existent, dar prin munte, facem un tunel la Posada, cu patru benzi…
- Ho, tovarase, il intrerupse alene Georgescu, scuipand de data asta o flegma groasa. Unde te trezesti? Avem drum pe care l-a facut regele de trista amintire? Il asfaltam frumusel, tragem o dunga de vopsea pe mijloc si avem sosea.
- Dar tovarase, incerca Stoian. Stit, traficul, restrictiile in comuna, imposibilitatea de a largi mai tarziu soseaua…
- I-auzi la el, se rasti Georgescu. Noi n-am terminat blocurile si dansul vrea sosea, pentru agrement, si tunele…Auzi la dansu’. Stii ceva tov. Stoian, cred ca ti-as sade bine la Drumuri Forestiere. Am incheiat sedinta tovarasi, ne vedem la bufet.”

Bulgaria, mai demult

“Tovarasul Botev isi impinse basca pe spate si isi sterse transpiratia. Imprejurul lui, mai transpirau trei tovarasi, luna august era fierbinte rau si dansii se gasisra sa tina sedinta in biroul inghesuit de la Planificare, in loc sa foloseasca sala de sedinte enorma siracoroasa a SBPI-ului.

- Tovarasi, zise el, nu se mai poate asa. In statiunile noastre de munte se ajunge cu greu, pe un drum nenorocit paralele cu mocanita. tovarasii nostrii cu masini sunt depasiti de mocanita si copii dinautru rad de ei. Ca sa nu mai spunem ca zecile de carute ingreuneaza traficul. Trebuie numaidecat facut un drum pe versantul celalalt, sa junga lumea de la Sofia in doua ore.

Tovarasul Botev intinse harta heliografiata si incepu sa se destrabaleze pe ea cu creionul rosu.

- Zic asa, drumul sa treaca pe aici, sa intre pe aici in munte -aci ne trebuie tunel- sa iasa pe partea asta, avem aici un minim de serpentine, inca un tunel (noteaza, tov.Petrici!), pe bucata asta vreau sa-l facem mai lat, poate mai tarziu dezvoltam autostrada, deci patru benzi tovarasi, aici iarasi tunel, si de la Predel in sus bagam serpentine dar frumos, lin tovarasi, ca nu-l facem pentru circuit. Uite aici trebuie sa trecem musai prin localitate, fir-ar mama ei a dracului de viata!! Lasa, uite cum facem, aducem o centura mica aici, sa nu trecem chiar prin centru. Tovarasu Ivanov, la patru vreau disponibilul de buldozere, tov. Dobrin…tov. Dobrin dormi dom’le?..lasa ca te pun la gazeta, trezeste-te si aduna comitetul geologic sa ne faca necesarul de materiale, zi-le ca deja utilajele sunt pe drum, hai sa ne miscam tovarasi! Peste doi ani pe vremea asta vreau sa ma dau la vale cu Simsonul pe sosea!
- Tovarase Botev, indrazni Gancev, un pipernicit. Dar nu mai bine intarim si asfaltam drumul care trece deja prin comune? Ca avem…
- Tov. Gancev, cu cine ai facut dumneata sistematizere in facultate draga?
- Stiti, eu am facut specializare in Romania…

Botev se apuca cu mainile de cap, rasturnand basca, apoi musca nervos capatul creionului Koh-i-Noor. Cine l-o fi luat pe asta, se gandi, ca nepota-mi-u uite, se face anul si nu reusesc sa-l bag in structura…

- Tovarase Gancev, zise el, ia du-te si roag-o dumeata pe domnisoara Vlaska sa ne faca niste cafele, amare. Si apoi stai dracului jos si taci din gura pana pe 14 noiembrie. Si asculta la mine Gancev, cu rmanii tai care au inceput sa produca Renaulturi pentru ulitele alea trei pe care le-au mostenit de la regimurile de trista amintire! Inainte sa ai masini smechere trebuie sa ai drum pentru ele!”

Romania, mai de curand

“Grasanul isi scoase cu greu burta deasupra curelei, apoi intinse mainile peste masa.

- Domnilor, astia-s banii de drumuri de la Uniunea Europeana. Pentru autostrada, reabilitarea tronsonului bulit de pe DN!, extinderea retelei nationale. Eu zic asa. Jumatate mie, un sfert tie, Popescule, tie Julea 10 la suta ca m-ai mancat de @#$%@ cu treaba aia, sa nu mai vorbim, si restul la domnii pe care-i stit. Ia sa vedem, daca le dau atat…mai ramane ceva de drum?
- Ramane un milion, sari Julea
- Bine, trageti niste dungi pe DN, inlocuiti semnalizatoare pe Autrostrada Soarelui si daca mai raman bani faceti niste semne d-alea sa vada lumea ca urmeaza gropi. Sa nu zica astia ca n-am facut nimic…Si-acu haide, ca ne-asteapta fetele.”

Bulgaria, mai de curand

“Barbatul grizonat se foi jenat pe scaun.

- Asti-as banii de la UE, le comunica el celorlalti patru barbati de la masa. Andricev, stiu ca ai nevoie, ca ti se duce dracului banca, asa ca iei tu un sfert de data asta. Noi astilalti, cate o masina si atat.

- Dar sefu’, incerca sa spuna Iaburan…
- Nici un sef, atatia sunt, de asta ajung. Trebuie sa refacem tronsonul pana la Kulata, avem de facut din banii astia si semnele…stiti ca lipsesc niste semne care anunta reductoarele de viteza? Si unul de la un tunel? Ce dracu’! In plus, pe centura aici sunt niste gropi de te ia mama dracu’…Pe ce vrei sa-ti conduci X5- ul? Hai carel, ca va astapta nevestele. Maine vreau sedinta cu cei de la Planificare.

Ramas singur, Gancev isi turna un whisky mare, si murmura: “Nu se satura, ai dracu’ “. Apoi turna cateva picaturi pe mocheta moale, verde din birou si mai spuse: “Dumnezeu sa te odihneasca, tovarase Botev. Vezi ca n-am uitat. Intai drumuri, pe urma masini smechere.”

Profile  

Post subject: Re: ... de pe bloguri
 Post Posted: Mon Aug 24, 2009 9:30 pm 
zana padurilor

fain, dardeprimant rau :mrgreen:

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post Posted: Tue Aug 25, 2009 1:55 pm 
Expert
Expert

http://www.dailycotcodac.ro/2009/08/cel ... e-femei-2/
Quote:
Daca nu vreti sa dormiti pe presuletul de la intrare, ca alti autori de pe Daily Cotcodac, va sugeram astazi un set de raspunsuri corecte, mai apropiate de ceea ce prietena sau sotia voastra ar vrea sa auda. Presupunem ca n-are rost sa va mai spunem ca raspunsurile trebuie date imediat, fara ezitari dubioase, si ca nu e cazul sa va ganditi la faptul ca va umiliti - pana la urma, nu sunteti decat voi doi, nimic nu va impiedica atunci cand iesiti la bere cu baietii sa va laudati ca i-ati taiat-o scurt, cum v-a invatat Pircă.

“Iubitule, m-ai înşelat vreodată?”
Nu, dragă, ce întrebare mai e şi asta? Ştii bine că nu-ţi ascund niciodată nimic, îţi spuneam dacă te înşelam. Oricum, mi-ai zis că ai înţelege dacă s-ar întîmpla doar o dată, deci n-aveam niciun motiv să te mint.

“Ce ai face dacă aş muri?”
Habar n-am, doar nu crezi că m-am gîndit vreodată la asta?!

“Chiar vrei să vezi meciul ăsta?”
Nu, e o prostie de meci, chiar n-ai ce să vezi la el. Nici nu ştiu de ce am dat aici, doar peste cinci minute începe Doctor House. Incredibil! Fii atentă, penibilul ăla de Messi e titular, e clar că o să fie un meci de tot rahatul. Bine că nu mă uit, că m-aş fi enervat groaznic.

“M-am îngrăşat?”
Cine ţi-a băgat în cap prostia asta? Arăţi foarte bine, dar, şi dacă te-ai îngrăşa, tot mi-ai plăcea. Ştii bine că nu mă interesează cum arăţi, pentru mine e mai important că eşti o femeie inteligentă, care nu pune tot soiul de întrebări tîmpite, ca altele.

“Te deranjează dacă vine şi mama cu noi în concediu?”
Dimpotrivă, chiar îmi pare bine. Tot anul ăsta în care am muncit pe brînci să strîng banii de concediu m-am gîndit: “Şi dacă o să ne plictisim doar noi doi în vacanţă? Dacă n-o să auzim cumva ceasul dimineaţa şi o să ne trezim abia pe la prînz? Dacă n-o să fim în stare să găsim un hotel bun şi o să tragem la tot soiul de hotelaşe de-alea dubioase, unde camera costă sub 150 de euro pe noapte? Dacă o să umblăm vreo cinci ore prin soare doar ca să vedem un căcat de templu antic, adică nişte pietre, sau ruinele unui palat ridicat de vreun împărat obscur, gen Diocleţian sau mai ştiu eu cine? Nu, nu, aceste lucruri nu trebuie să se întîmple, mai bine s-o rog pe mama soacră să vină cu noi”.

“Ai mai făcut chestia asta cu altcineva?”
Nici măcar nu mi-a trecut prin cap, înainte să te cunosc pe tine astfel de chestii mi se păreau oribile. Cu tine însă, tot ce fac pare firesc, poate de asta ai avut impresia că am mai fost în sex-shop-ul ăla şi înainte.

“Te salută mama. Nu vrei să vorbeşti cu ea la telefon?”
Ba da, nimic nu mă relaxează mai mult seara decît să vorbesc cu mama ta la telefon. Bine că ne-am pus şi noi telefon fix, era păcat de alea 1.000 de minute gratuite ale maică-tii, să nu aibă cu cine să le vorbească. Ar trebui să-şi pună şi frac-tu telefon fix, nu înţeleg de ce nu-şi bagă, doar e ieftin.

“Ce are aia în plus faţă de mine?”
Da’ nu m-am holbat, dragă, toată seara la ea! M-am uitat doar un pic, mă minunam cît de oribil era îmbrăcată, cu ţîţele alea lăsate pe-afară şi cu rochia aia dezgustătoare prin care se vedea tot. O paraşută proastă, nu ştiu cum ţi-ai închipuit că m-aş uita la aşa ceva!

Text publicat in 7 plus

http://www.dailycotcodac.ro/2009/08/ate ... a-fii-gay/
Quote:
ATENTIE! S-ar putea sa fii gay - dacă te-ai simţit ofuscat câtuşi de puţin citind rândurile astea, în loc să zâmbeşti… ştii tu…
Da! Şi să nu ştii încă!
Aşadar:

Dacă ai peste 30 si n-ai pic de burtă… s-ar putea să fii gay!
Dacă sport la tv înseamnă pentru tine doar gimnastică şi patinaj artistic… s-ar putea să fii gay!
Dacă filmul tău preferat e Titanic… s-ar putea să fii gay!
Dacă muzica ta preferată este coloana sonoră din Dirty Dancing sau The Ghost… s-ar putea să fii gay!
Dacă dormi cu mai mult de două perne… s-ar putea să fii gay!
Dacă cauţi să îţi asortezi sosetele cu alt articol vestimental… s-ar putea să fii gay!
Dacă foloseşti fonturi colorate când scrii pe messenger… s-ar putea să fii gay!
Dacă poţi face diferenţa dintre mov şi fuchsia fără să fi detepist de meserie… s-ar putea să fii gay!
Dacă-ti faci probleme în legatură cu forma sau mărimea fundului… s-ar putea să fii gay!
Dacă sari în apararea lui Ricky Martin, argumentând că nu e gay… înseamnă că ştii tu ceva…
Dacă ai chiloti cu zilele săptamanii… s-ar putea să fii gay pasiv!
Dacă nu esti dansator profesionist dar cunoşti diferenţa dintre salsa şi cumbia… s-ar putea să fii gay!
Dacă eşti singurul care rămane treaz atunci când mergi cu băieţii la băută… s-ar putea să fii gay!
Dacă nu eşti fotbalist sau antrenor de fotbal dar ai dat vreodată o palmă la fund altui bărbat… eşti suspect de…
Dacă nu eşti capul mafiei de la tine din oraş dar cainele tău nu e mai mare decăt o birmaneză… s-ar putea să fii gay!
Dacă fumezi slims… nu eşti neapşrat gay, dar vezi că s-ar putea să pari.
Dacă stai mai mult decât sor-ta în duş… s-ar putea să fii gay!
Dacă te interesezi ce-au mai făcut Brad Pitt sau Ştefan Banică jr… eşti dubios.
Dacă bei din sticlă sau pahar cu degetul mic ridicat… eşti ori ţăran ori gay.
Dacă ştii franceză mai bine decât mine… eşti gay pasiv înşelat!
Dacă nu te abonezi la blogul ăsta şi nu dai linkul ăsta mai departe către cel puţin 10 cunoscuţi… eşti transsexual!
Dacă ai impresia că sunt homofob… eşti gay!

Atenţie-dacă te-ai simţit ofuscat câtuşi de puţin citind rândurile astea, în loc să zâmbeşti… ştii tu…

Profile  

Post Posted: Tue Aug 25, 2009 8:15 pm 
zana padurilor

sunt curioasa ce-ar scrie despre cei cu aifon...hmm :mrgreen:

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post Posted: Wed Aug 26, 2009 10:25 am 
Master
Master

ca e telefon un telefon gay. Chiar e. Un plastic alunecos ce luceste, ce-ti inspira?

Ce telefon ar folosi Chuck Norris? Cu siguranta nu hipone sau vreo tiganie """inteligenta""" cu touch screen. De fapt Chuck Norris nu are nevoie de telefon: daca te cauta... si-asa nu ai unde sa te ascunzi. Iar daca vrei sa-l cauti, mai bine astepti si s-ar putea sa te caute el dar dupa cum ziceam, nu vei avea unde sa te ascunzi :shhh:

Profile  

Post Posted: Wed Sep 02, 2009 2:30 pm 
PR-ul za forumului

http://iavaleriana.wordpress.com/
Tipul care tine blogul e, cica, taximetrist.
Nu prea stiu care post sa-l aleg, ca-mi plac mai multe. Dar cred ca merita citit, unele posturi sunt simpaticute.

Quote:
Magarii !

Magarii s-au facut si se vor tot face !
Si asta cam peste tot in lume

De regula, prin alte parti magaria e perceputa ca abstracta. O intuiesti doar !
N-o vezi, dar stii ca exista !
Acolo doar anumiti ”initiati” au cunostinta nemijlocita intr-ale magariilor !

La noi magaria nu e abstracta, nu este <doar intuibila>, ci este directa !
E mare, si se vede de la o posta !
Astfel odata vizualizata, magaria isi pierde misterul – nu mai este necesara cuantificarea ei in calcule matematice sau enunturi filozofice !
Devine ceva simplu, o forma ”fizica” finita a conceptului !
E pe fata - cum s-ar zice ! In felul asta incepe sa-si piarda din valentele metafizice ce induceau profanilor ideea ca trei magari pot echivala un pur-sange !

Si-atunci o vede si nea Vasile, o vede si nea Gheorghe … o vad chiar si eu !

Si-o mai vad si alti ”neutri” cu pretentii, care nu-si pun problema daca magaria trebuie acceptata, ci doar cum poate fi nuantata !

Si astfel magaria dainuie !

E lumea cu susu-n jos - asta e taximetrist dar Vanghelie e primar, Becali e europarlamentar, Querida e vedeta de televiziune, Ciutacu e formator de opinie... si as putea continua... :roll:

Last edited by Andi on Thu Sep 03, 2009 10:50 am, edited 1 time in total.

Profile  

Post Posted: Thu Sep 03, 2009 9:12 am 
Master
Master

Stai linistita, ciutac e de multa vreme adjectiv :D

Profile  

Post Posted: Mon Sep 07, 2009 2:09 pm 
Master
Master

http://anti-tig*ni.org/

nu stiu al cui e dar e pe placul meu :shhh:

Profile  

Post Posted: Tue Oct 13, 2009 9:06 am 
Master
Master

http://www.petreanu.ro/2009/10/sa-strig ... in-suflet/

Profile E-mail  

Post Posted: Tue Oct 13, 2009 9:15 am 
Master
Master

motanul ala negru cocotat pe fereastra seamana cu al meu :lol:

Profile  

Post Posted: Tue Oct 13, 2009 9:29 am 
Master
Master

Si fereastra ? :roll:

Profile E-mail  

Post Posted: Tue Oct 13, 2009 9:41 am 
Master
Master

vad ca se schimba pozele la fiecare accesare asa ca nu mai nimeresc motanul dar mi se pare ca fereastra nu seamana :lol:

Profile  

Post Posted: Thu Oct 15, 2009 12:02 pm 
Master
Master

http://moshemordechai.wordpress.com/200 ... sihiatrie/

:twisted:

Profile E-mail  

Post Posted: Thu Oct 15, 2009 2:48 pm 
buburuza

Apar din ce in ce mai multi oameni care vor sa voteze, desi in urma cu ceva timp ziceau ca nu au pe cine, iar acum sunt motivati de balbele lui Base. Macar sa ramana 'nervii' astia pana in preajma alegerilor ...

Profile  

Post Posted: Thu Oct 15, 2009 4:35 pm 
Master
Master

eu fac altfel la loteria votului. fiindca oricum nu conteaza cu cine votez, voi vota cu cine e primul in sondaje inainte de primul tur in speranta ca nu va mai fi si al doilea, sa mai aiba bugetarii de-un salariu si babele supravietuitoare de-o pensie. desi... daca ma gandesc bine, chiar imi va fi jena sa-l votez pe Geoana, mai jena decat mi-a fost sa-l votez pe Ilici ca sa nu iasa VCT-ul.

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post Posted: Thu Oct 15, 2009 5:21 pm 
Master
Master

Nu are cum sa iasa vreunul din primul tur. Este practic imposibil.

Profile E-mail  

Post Posted: Thu Oct 15, 2009 7:51 pm 
buburuza

Pai dupa cum sunt acum sondajele, l-ai vota pe Base ... Sau daca mai face 2-3 prostii, pe Tolomac. Pentru ca esti-o-floare-esti-un-crin n-are timp sa creasca atat. So ? Base ?
Ia ca fac un chestionar! :mrgreen:

Profile  

Post Posted: Wed Dec 02, 2009 5:46 pm 
Master
Master

http://voxpublica.realitatea.net/politi ... 18554.html

Profile E-mail  

Post Posted: Tue Aug 17, 2010 1:28 pm 
Master
Master

cel mai tare blog al saptaminii:

https://cirsteaflorin.wordpress.com/201 ... mea-anyta/

DOAMNE APARA PAZESTE!!11
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bunny, web - pt. voi cred ca este de interes articolul cu dansul pinguinului in Timi :doh: :lol:

Profile  

Post Posted: Tue Aug 17, 2010 5:16 pm 
Master
Master

WTF...

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post Posted: Tue Aug 17, 2010 5:24 pm 
Master
Master

ai vazut ca are categoria "cultura" ? :lol: :lol:
daca e troll, e bun. Level 2 spre 3. Daca nu... :wall: :doh:

Profile  

Post Posted: Tue Aug 17, 2010 5:35 pm 
Master
Master

Cine-i Irina Corduneanu? Ca am ajuns sa o urasc :)

Profile  

Post Posted: Tue Aug 17, 2010 5:48 pm 
Master
Master

Nici io nu o am la suflet. Ia uite ce manevre-i facu bietului baiat: http://cirsteaflorin.wordpress.com/2010 ... au-destin/

"Gelozia si nelinistea sunt in raport direct cu fericirea si cu intensitatea" - profund :idea:

Ma bucur sa aflu ca exista persoane in lume care-l considera pe Bill Gates un manelist. In afara de Jobs :lol: : http://cirsteaflorin.wordpress.com/2009 ... an-pe-ban/

Profile  

Post Posted: Wed Aug 18, 2010 12:52 pm 
Master
Master

Si Anyta are blog:

http://szaboanyyta.wordpress.com/

O da si pe franceza si engleza, sa se oftice Irina Corduneanu ca ea nu-i poligloata ca Anyta.

Profile E-mail  

Post Posted: Wed Aug 18, 2010 1:29 pm 
Master
Master

a comentat un baiat la anyta dar inca nu l-a aprobat :mrgreen:

http://imgur.com/qu5Mu.png

a happy troll is a happy troll :angel:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Board index » Serioase » De prin stiri adunate