Gadgeturi de pus pe wishlist

Comentarii privind software-uri/gadget-uri noi sau vechi ce le gasiti folositoare sau interesante. Fara chat, ca se sterge.

Re: Gadgeturi de pus pe wishlist

Postby sasha_eu » Sat Feb 23, 2013 8:36 pm

sasha_eu wrote:p.s.: jocurile serioase s-au mutat demult pe console. si ce a mai ramas se vor muta si ele.

am apasat submit din greseala mai devreme adaug: firesc ca vor mai exista si pc users, consolele nu vor manca vreodata in intregime, insa tehnologia e deja mult mai variata.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Sun Mar 03, 2013 12:44 am

tabletele nu au aparut ca raspuns al unor nevoi. Au mai existat ele cindva fara succes. Au aparut ca au fost trendy, lansate de Apple, in vremea cind puteau scoate si o cutie de carton branduita si ar fi cumparat-o toata lumea chiar daca nu ar fi avut nimic de impachetat. Nu s-ar mai intimpla acelasi lucru in prezent, cred. A cam disparut fanboy-ismul pt device-uri inutile (branduite), crescind asteptarile clientilor (parca au devenit mai rationali, doar "parca")
Cit despre jocurile pe console, hmm.... no. Jocurile serioase ramin pe PC, in cel mai fericit caz PC+consola ca alternativa.
Pe consola sunt shootere, sports, action games (jocuri de noobs in cea mai mare parte). Astea sunt la putere. Jocuri serioase = RPG, MMORPG, strategie. Alde stracraft, diablo, wow etc. - ce se joaca in general cu tastatura +mouse, nu cu controller
Un gamer serios intotdeauna va prefera un PC din urmatoarele motive:
isi face upgrade cum vrea si cind vrea. Iar pt. el PC-ul e ca pitipoanca pt. un manelist: tre` sa vada lumea ca se descurca. :mrgreen: Mai pune RAM, mai ia un procesor, o placa video etc.
Gamerii de PC sunt gospodari si simt o mare placere facindu-si ei PC-ul cum vor: de la carcasa la placi video, cable management si beculete frumos colorate. Nu se simt impliniti cumparind o consola la cutie, de pe raftul de linga mezeluri, din orice hypermarket.
Pe cind cei cu console ramin in urma dupa ce isi cumpara aparatul. Intr-un an e outdated. Mai asteapta 4 ani sa apara una mai buna
M-am jucat citeva jocuri la viata mea, printre care unele la modul hardcore (+8 ore pe zi). Nu am intilnit niciodata un camarad de joace care sa prefere console.
Consolele sunt pt casual gaming. Acum ca pac-pac-urile in familie or fi jocurile ce scot mai multi bani, nu zic nu. Poate nu in prezent, dar in viitor e posibil (vazind citi se joaca farmville si alte mizerii - trendul e conturat clar).
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby sasha_eu » Sun Mar 03, 2013 2:08 am

mi-e prea lene sa scriu acun, dar:
- nu am spus ca tabletele au aparut ca raspuns la niste nevoi.
- consolele nu sunt doar pentru casual gaming.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Thu Mar 21, 2013 10:50 pm

mi-a venit de citeva zile nesucks-ul

pros:
ieftin! la jumatate din pretul concurentei si performante cel putin identice, e the best deal you can get. La revanzare nu-si pierde din valoare
solid: nu e facut din plastic ieftin cum era fostul SGS1. Rama metalica este din tabla (cine s-ar fi asteptat?) :lol:
speedy: zboara. No lag, never, nicaieri. Asta si din cauza softului ca e vanilla, cum l-a lasat goagle, fara bloatware inutil de la asiaticii mincatori de orez.
baterie ok: De dimineata pina seara, mai ramin cu vreo 65-70% (il tin conectat in permanenta pe HSDPA cu toate serviciile de sync active, ca doar nu l-am luat pt. angry birds si internet in McDonalds unde-i wifi moca). In acelasi regim de utilizare, SGS1 era la 50% pe la prinz iar de dupa-masa cautam incarcator. Noroc cu aplicatii de battery saving & shit
e frumos, al dracu. Simplu, fara briz-briz-uri
calitate audio: mi-au zis toti ca ma aud mai bine iar eu am crezut de citeva ori ca e speaker-ul activ, ca ii auzeam prea tare :lol:
mufa micro USB este jos: idiotii de la Samsung m-au umplut de nervi cu ideea lor proasta de a pune mufa USB sus. Nu va zic de cite ori mi-a cazut din suportul din masina, tras fiind de cablu in lateral
ecran IPS: ma saturasem de AMOLED care este o mizerie in lumna zilei si nu vezi nimic

cons:
spatele din sticla, cu toate ca-i frumos/elegant, pare cam fragil. daca ar pica pe jos fix pe el si nu pe rama, s-ar duce dracu. Aici avantaj SGS, al carui capac din plastic reciclat il gasesti la orice service GSM de cartier la 20 de lei. Il poti schimba lunar. Ori, mai bine, din aluminiu (htc one)
bateria nu e detasabila. As fi preferat s-o pot schimba cu una noua dupa ce asta va incepe, inevitabil, sa oboseasca (citeva luni/un an). Ori una de rezerva, la drum lung, n-ar fi stricat
nu mi-au dat casti. :evil: Nu ca as asculta muzica pe strada, dar de ce, domne, de ce?! alti bani...
butoanele software, in ecran, ma cam enerveaza. As fi preferat un buton hardware si 2 capacitive. Dar ma pot obisnui
n-are card SD. Am inteles ca e o invitatie discreta din partea goagle ca posesorii de nesucks sa foloseasca goagle drive, dar totusi :mrgreen:
Putea avea LTE. Are chip LTE dar e blocat si n-ar merge decit in Canada (alt spectru). Cutting costs, deh, again

una peste alta, e un telefon cinstit facut cu simtul raspunderii, la un pret ce te face sa taci cind gasesti minusuri ca cele de mai sus
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby noir » Sun Mar 31, 2013 12:22 am

am mai gasit un defect la nesucks :mrgreen:
aluneca foarte usor pe orice il pui. L-am pus pe o masa putin inclinata si si-a luat o trinta de gresie. S-a indoit putin table de pe margine, din coltul pe care a cazut. E ok ca-i table, nu se vede decit daca cauti indoitura. Daca era plastic s-ar fi crapat, cum am reusit sa crap SGS1 in 2 locuri.
noir
Master
Master

Postby noir » Sun Mar 31, 2013 12:22 am

am mai gasit un defect la nesucks :mrgreen:
aluneca foarte usor pe orice il pui. L-am pus pe o masa putin inclinata si si-a luat o trinta de gresie. S-a indoit putin table de pe margine, din coltul pe care a cazut. E ok ca-i table, nu se vede decit daca cauti indoitura. Daca era plastic s-ar fi crapat, cum am reusit sa crap SGS1 in 2 locuri.
noir
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Sun Mar 31, 2013 9:59 am

Îmbracă-l, sau pune-i un bumper. It may not be cool... but it will make your gadget live long and prosper :mrgreen:
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby noir » Mon Apr 01, 2013 11:00 am

no. Nu-mi plac bumperele/carcasele/foliile samd
Il lasa asa cum e si incerc sa am grija pe ce suprafete il pun
noir
Master
Master

Previous

Return to Software si gadget-uri destepte