Ati votat azi?

Comentarii si discutii pe tema fixa. Fara chat, ca se sterge.

Ati votat azi?

Poll ended at Tue Dec 25, 2007 10:21 pm

DA
6
46%
NU
7
54%

Total votes : 13

Ati votat azi?

Postby Bunny the Lifeguard » Sun Nov 25, 2007 10:21 pm

Deci, cum e?
.

you will not ignore my signature! :lol:
Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby Coral » Mon Nov 26, 2007 12:08 am

Normal ca am votat! 8)
* Life can only be understood backwards, but it must be lived forwards.
(Soren Kierkegaard)
Image
Coral
Expert
Expert

Postby pitika » Mon Nov 26, 2007 10:15 am

deci si eu... cred ca din obisnuinta :roll:
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby noir » Mon Nov 26, 2007 10:41 am

Eu am facut turism electoral, am fost ghid si am coordonat 7 autobuze. O sa pun mai tirziu jpg-uri la "poze de vacanta" :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby WebWanderer » Mon Nov 26, 2007 11:54 am

Eu m-am plimbat cu piticul cu tractorasul, am luat pranzul, am asteptat niste musafiri dupa care m-am dus la job. N-am avut vreme de prostii ;)
"Perseverance does not equal worthiness. Next time you want to get my attention, wear something fun. Low-riding jeans are hot." - House
WebWanderer
Master
Master

Postby Black Witch » Mon Nov 26, 2007 12:32 pm

Normal ca am votat.
Sunt cetatean roman.
Am un drept dobandit prin sacrificiu.
Black Witch
vrajitoare

Postby sasha_eu » Mon Nov 26, 2007 3:45 pm

avem multe drepturi dobandite prin sacrifiu. si eu m-as fi dus macar sa mi-l anulez. (deci da, nu am fost). sincer mi se pare ca exercitiul asta al drepturilor dobandite cu greu de-a lungul timpului costa cam scump, as prefera sa nu-l mai folosim atata, ca poate se uzeaza, se usuca si pica. :mrgreen: si daca tot e dreptul meu la libera opinie si alegere, as fi ales ca suma pierduta pe referedum sa mearga in drumul dintre Sibiu si Arad sau la amenajarea unei scoli sau u name it...
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby noir » Mon Nov 26, 2007 4:48 pm

sacrificiul cui?
io o sa votez dupa ce se vor sacrifica toti kktii cu ochi din parlament, senat, guvern si alte institutii.
As prefera ca sacrificiul lor sa fie cit mai singeros si mai dureros, atit de dureros incit sa urle de durere si dupa reincarnare. :twisted: :lol:
it took 9 years for scientists to crack the human genome just to tell me I share 60% of same DNA as a banana
noir
Master
Master

Postby Andi » Mon Nov 26, 2007 5:41 pm

Voiam sa merg ieri seara la vot, dupa Carcotasi (ii ratasem miercuri). Si a fost secventa aia de la Nasu, cu parlamentarul ala plin de bani, cu nu's cate case, care-si lua linistit banii de chirie de la parlament si care, foarte cinic, a motivat ca "asa e legea". M-a lovit lehamitea. Si n-am mai mers la vot.
Andi
PR-ul za forumului

Postby Bonnie » Mon Nov 26, 2007 9:08 pm

Ba eu tocmai de-aia am fost. :? Ca m-am saturat sa votez "cu turma". Si sa-mi vina tot felul de neaveniti pe care se presupune ca i-am votat.
Si fiindca m-am saturat sa fiu indiferenta la ceea ce-i in jurul meu. Si fiindca da, am acest drept si nu obligatie.
Si fiindca nu mai vreau sa fiu blazata legat de ceea ce ma priveste, sau il va privi pe copilul meu.
Si fiindca am auzit pe nu stiu cine ca spunea ca-si arata dispretul fata de ceea ce se voteaza, tocmai prin neprezentare. Si fiindca am auzit pe altcineva spunand ca arata ca nu-i de acord cu ce se propune, tot prin neprezentare.
Si fiindca indiferent ca s-a admis sau nu referendumul, eu personal mi-am spus parerea. Si mai ales fiindca s-a cheltuit cat s-a cheltuit si-i pacat, ca stiind asta ati stat acasa.
Sa nu va suparati, fiecare are libertatea sa mearga, sau nu la vot, nu-i dreptul meu sa va judec, mi-am spus doar parerea, dar azi nu mergem, maine nu mergem, la anul nu mergem, vor tot castiga cei care au suficient de multi adepti si pe care poate nu-i agreem.
Si tare mi-e teama ca la anul, tot prin dispretul fata de vot al majoritatii va castiga Jiji si ne vom trezi asa plini de dispret ca nu prea mai avem ce vota chiar daca am vrea. :?
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby sasha_eu » Tue Nov 27, 2007 12:38 am

muaaaa, cata pasiune, cat spirit... :lol: :lol: lalala, Germania pre-nazista, omg, omg, omg... neaaaah ! :lol: traim in Romania, io cred ca suntem prea lenesi si prea preocupati pt extremism. ca daca te uiti la sondajele pe dorintele romanilor, asa in general, cei mai multi au scopuri destul de realiste, vizand cu precadere cresterea nivelului de trai. ca Becali n-o sa iasa castigator nici daca face super meci Steaua - vedetele nationalei Braziliei si-i bate pe aia ca laptele smantana, iar bel-air Vadim si-a ratat sansa acum cativa ani cand crescuse si el in alegeri de s-a duelat in finalele cupei alegerilor, ca sa zic asa. :mrgreen: cand se va pune problema pt ceva serios si worth going, I'll be the first ;) dar daca facem referendum si pt calitatea pielii de Cordoba a fotoliilor din parlament, excusez-moi, mais je m'en fiche. nu mi-am exprimat dispretul prin faptul ca nu am fost. asta ar fi presupus sa fi fost ceva suficient de interesant cat sa imi capteze macar dispretul. :mrgreen: sunt mai ingrijorata ca se freaca bani aiurea intr-o veselie, ca mediul politic merge in paralel cu ce ma intereseaza pe mine, ca Bucurestiul si toata tara ii in transee permanente probabil pt a preveni o invazie extraterestra prin strategia "nu vor avea unde sa isi parcheze OZN-urile", ca si daca imi mareste salariul semnificativ, tot dau impozit nu stiu cat si raman cu o lecuta, ca in ciuda faptul ca dau atat impozit, totul in jurul meu e haos si fix, da' fix de dilemele acestui referendum n-am putut dormi noaptea. am observat de-a lungul timpului (ma rog, nu pot spune ca observ de f multi ani, dar de prin 92 asa cel putin :lol: ) ca romanu' merge la vot cand e vorba de ceva cat de cat important. da' n-o sa-mi tocesc cizmele de cate ori li se zbarnaie lor un muschi sa mai faca un pic de campanie politica.

peseu: ma leashi....

asta ca sa inchei cu aceeasi atitudine blazata :lol:
Last edited by sasha_eu on Tue Nov 27, 2007 1:04 am, edited 1 time in total.
Image

I'm not a rebel, I'm just unstable
sasha_eu
zana padurilor

Postby Bunny the Lifeguard » Tue Nov 27, 2007 1:02 am

Na, sa nu comparam votul "la Jiji" cu pierderea de vreme care s-a numit vot acum... Acum chiar a fost degeaba... Adica, totusi... eu am fost la vot chiar si atunci cand a fost de ales intre Ilici si Vaccin. Votul de ieri a fost in schimb doar un prilej de re-evaluare pentru fripturistii politicii actuale, au stabilit care dintre ei ar fi mai indreptatit la o ciozvarta mai mare si atat (nu ca asta ii va face sa se ocupe de binele public de acum incolo). Cat despre referendum, miscarea a fost gresita din start, era mult mai simplu sa se intample ce fac ei acum, adica sa bage pedeii propunerea de lege asa cum a intentionat-o tatucul actual. Una peste alta, lehamitea generala este totusi greu de inghitit si mult mai greu de depasit, explicatie mai mult decat suficienta pentru prezenta la vot. Chiar pe bune, nu cred ca avem un politician demn de functia lui in tara asta. Poate peste vreo 30-50 de ani, cand valorile globalizarii se vor impune si la noi mai serios si politica va fi facuta de oameni pe care chiar ii intereseaza in mod altruist binele public... atunci se va pune problema unor idealuri de urmat in politica. Acum nu avem politica, avem circ ieftin, prost si daunator societatii.
Desi am avut intentia sa-mi exercit degeaba dreptul meu de a vota, n-am reusit, am avut alte griji duminica asta, a racit Maia, asa ca n-am putut sa-mi fac timp sa binecuvantez cu votul meu pe nimeni, nu ca as fi avut ce alege. Probabil as fi votat pede sau pelede. In general, mai multi si mai puternici pot face totusi cate ceva pentru binele public, pe langa umflatul buzunarelor proprii. De fapt, experienta directa imi spune acest lucru. De aia am preferat sa lucrez cu ei de pe margine, sa nu ma arunc niciodata in vartejul de rahat. Toti sunt la fel, se schimba dar sunt aceiasi oameni. Cunosc direct cazuri de genul schimbat 3-4 partide, stat intotdeauna la putere. Normal, omul s-a "rezolvat", dar atractia magnetica spre "putere" a facilitat si anumite actiuni benefice ale respectivului asupra populatiei. shit happens. concluzia? daca ma vedeti vreodata intrat in politica, sa stiti ca am facut ceva urat si cineva ma are la mana :lol:
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Postby Bonnie » Tue Nov 27, 2007 8:45 am

sasha_eu wrote:muaaaa, cata pasiune, cat spirit... :lol: :lol: lalala, Germania pre-nazista, omg, omg, omg... neaaaah ! :lol:
peseu: ma leashi....

Cred ca da. :?
Bonnie
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Postby Mica » Tue Nov 27, 2007 1:47 pm

Si eu m-am dus la vot sa votez doar pentru referendum. Nu mi-e drag Basescu, dar as vrea sa nu mai votez liste si sa raspunda fiecare pentru ce zice si face. Chiar imi pare rau de data asta ca n-au luat-o in bot parlamentarii.
Mica
Master
Master

Postby pitika » Tue Nov 27, 2007 2:20 pm

sincer, mie ''uninominalul lui Basescu'' mi se pare extrem de coruptibil. ofera alegatorului iluzia ca va vota candidatul pe care si-l doreste dar, in realitate, ii forteaza mana sa voteze candidatul pe care il propune partidul majoritar...
Image
„Poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri... pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine“
pitika
Master
Master

Postby Mica » Tue Nov 27, 2007 2:40 pm

Da. Dar ii obliga sa propuna un candidat care poate ca face sau a facut ceva pentru ca electoratul sa aiba incredere. Nu ies la gramada cine vrea acel partid si cam aceeasi oameni care cu nesimtire ne sfideaza. Eu am sa stiu ca daca unul din candidati mi-a dat cu tifla sau nu s-a tinut de anumite promisiuni, daca apare pe vreo lista n-am sa il votez.
Mica
Master
Master

Postby pitika » Tue Nov 27, 2007 2:57 pm

si ce te faci daca partidul respectiv se incapataneaza sa propuna acelasi candidat de fiecare data? si va ''croi'' apoi circumscriptia electrorala in asa fel
nu e, pana la urma, un fel de dragoste cu de-a sila?
in lumea asta exista patru sau cinci variante vaşlabile de vot uninominal... de ce trebuioe noi sa ne cramponam musai de una singura, care, pana la urma se dovedeste a fi destul de paguboasa... francezii, cei de la care se inspira majoritar varianta basescu (care, pana la urma, varianta PSD propusa inca din 2004 si care, la vremea respectiva, a fost criticata cu indarjire si de Base, si de PD), se gandesc din ce in ce mai serios sa isi modifice legea electorala.
Si, pana la urma, totul depinde doar de partide - respectiv de candidatii pe care ii propun partidele respective. Nu stiu ce i-a impiedicat pana acum sa propuna candidati ''valabili'' in ochii electoratului, dar nu vad cum mentalitatile de partid se vor schimba peste noapte si, brusc, din 2009, vor propune numai oameni unul si unul...
Pe mine m-a socat indarjirea cu care Basescu a incercat sa convinga electoratul ca doar el vrea uninominal - asta in conditiile in care toate partidele au fost de acord cu necesitatea adoptarii noului tip de vot!
In loc sa cheltuim banii organizand un referendum inutil, mai bine ar fi organizat un gen de dezbatere nationala, in care sa li se explice tuturor ce inseamna uninominal, care sunt variantele posibile, care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei variante si sa lase apoi electoratul sa o aleaga pe cea care i se pare potrivita....
Image
pitika
Master
Master

Postby Andi » Tue Nov 27, 2007 3:27 pm

Teoretic, daca partidul respectiv se incapataneaza sa-l propuna pe acelasi candidat si data viitoare va pierde locul din circumscriptia aia. Fiindca nu va mai fi votat. Teoretic. :lol:
Eu tot la boul ala cu "asa e legea" ma gandesc, acum isi permite sa fie arogant si bou pentru ca are sustinerea partidului. Dar si-ar pierde repede sustinerea daca noi am putea vota direct oamenii si nu listele.
Alegerile pe liste sunt o porcarie care permit sa intre in parlament pilele partidelor. In 2000 in Arad era primul pe listele PRM unul Onaca. Tipul era din Constanta. Iar in 2004 Aradul l-a trimis in parlament din partea PSD pe Sergiu Nicolaescu, care are treaba cu Aradul cum am eu cu New York-ul.
Uie, daca alegerile pentru parlamentul european s-ar fi facut uninominal, eu as fi votat-o pe Lavinia Sandru. In politica interna e o papagalita buna de gura, iar partidul ei e unul de doi lei care nu conteaza, dar cred ca ar fi fost buna acolo, unde n-ar fi reprezentat interesele de partid ci ale Romaniei in ansamblu. Daca astia care au iesit se vor duce acolo sa doarma cum dorm aici, se duc degeaba.
Andi
PR-ul za forumului

Postby D3viLUS » Tue Nov 27, 2007 7:20 pm

io n'am votat... am uitat... :oops: :lol:
Stau si creionez,
Si-mi vine sa iernez...
Image
D3viLUS
Evil inside

Postby el_che » Tue Nov 27, 2007 9:39 pm

Eu eram duminica pe drumuri intre Brasov - Ploiesti - Sinaia asa ca am renuntat cu placere la dreptul asta. Cred ca e bine ca si-o mai ia si Basescu din cand in cand , il tine cald chestia asta. Daca as fi fost in Bucuresti probabil ca as fi votat, ca e sectia prea aproape ca sa nu-mi inving lenea. Dar habar n-am cu cine, cred ca cu PLD-ul. La referendum nu stiu daca as fi stampilat. Nu am motivatie, pentru ca nici motivatia lui Base nu e cautarea adevarului absolut si "gica contra". Ori asta deja ma oboseste, pentru ca se aplica si la chestii rele si la chestii bune, fara deosebire.
el_che
Master
Master

Postby Milorad de Bouteille » Tue Nov 27, 2007 11:15 pm

Eu sunt usor dezamagit de ceea ce citesc aici :?
Daca aici, unde fara sa incerc nicio periuta, ca ma doare undeva s-o fac, vad fara exceptii numai ''putini si instruiti'' care privesc probleme importante cu lehamite, spleen, lipsa de timp sau grija de flecuri , atunci sunt de-a dreptul disperat in privinta celor multi si prosti, ca sa spun asa si o s-o spun de mai multe ori pana se va plictisi hardul lu' vecinu', ca prostii oricum nu vor pricepe :evil:
In cuvinte simple, democratia inseamna ca cei multi se conduc pe ei insisi pe principiul simplu al majoritatii prin intermediul unor reprezentanti, purtatori de cuvant ca sa zic asa. Scopul oricarei natiuni democratice este sa asigure o bunastare cat mai mare populantilor ei, nu reprezentanilor, asa cum in mod cretin se intampla la noi :evil:
Ce pana lui Costel e asa de greu sa pricepem ca daca avem un angajat pe care il platim sa faca ceva moral, legal si in favoarea noastra, iar el fura, minte si ne ingroapa pe noi in datorii si belele e cazul sa dam cu el de pamant chiar in secunda 2 :shock:
Ce-i asa de greu?
Gandeste-te ca angajezi un om sa-ti sape vita de vie si idiotul iti taie cu sapa toti lastarii noi si-ti mai si fura din cei ramasi, il mai tii in functie, sau il dai afara imediat cu doua palme peste ceafa si un sut in @#$%@?
Pai daca avem posibilitatea sa-i obligam pe vagabonzii astia sa iasa in fata si sa-i vedem si noi si sa-i putem trage la raspundere mai usor, de ce n-o facem, din grija de pingele? HAi sa fim seriosi, astea sunt scuze copilaresti :lol:
Iar in privinta referendumului spun doar atat, in Elvetia se face pentru orice problema care pare cat de cat majora si dupa parerea mea , baietii aia se cam descurca, nu, are cineva o alta parere despre ei?
Pentru ca este necivilizat , ilegal si desigur antisocial sa iesi in strada cu pusca de cate ori te enerveaza vreo lege stramba aprobata de niste deputati/parlamentari/senatori/mamamasi de vagabonzi, avem ocazia sa spunem da sau nu la vot , e simplu nu?
Indignarea manifestata prin indiferenta este egal cu zero, asta o stiu si aia multi si prosti si mai ales manevrabili.

Orice asemanare intre cele scrise mai sus si diferiti useri in viata sau nu de pe acest forum este o pura coincidenta, ca sa zic asa.
Excesul de zahar, sare si unsuare dauneaza grav tuturor
(Seniorul Milorad de Bouteille)
Image Image
Milorad de Bouteille
Senior de Butoiesti
Senior de Butoiesti

Postby el_che » Tue Nov 27, 2007 11:41 pm

Nu obiectul referendumului e problema, din punctul meu de vedere, ci motivatia celui care l-a initiat.
el_che
Master
Master

Postby Milorad de Bouteille » Tue Nov 27, 2007 11:47 pm

Pai daca nu vezi padurea din cauza copacului, fa doi pasi inapoi sa-ti recapeti perspectiva, da-o-n pana lui Costel de treaba ca chiar aveam pretentii de la tine :?
Excesul de zahar, sare si unsuare dauneaza grav tuturor
(Seniorul Milorad de Bouteille)
Image Image
Milorad de Bouteille
Senior de Butoiesti
Senior de Butoiesti

Postby el_che » Tue Nov 27, 2007 11:57 pm

O sa fac doi pasi inapoi sa privesc minunatie de copaci, asta ... padure ... la anul la alegerile locale in primul rand (abia le-astept, bordura mamii ei de treaba :mrgreen:) si apoi la alea generale. Basescu insusi nu s-a agitat prea mult cu referendumul asta (din punct de vedere al campaniei), asa ca nu-mi fac niciun fel de repros pe tema asta.

P.S. si daca erau 99% prezenta la referendum si 101 % votau cu "Da", tot era VAX din punctul de vedere al legii romane. Si nu-mi spune aia cu parlamentarii care asculta de vocea poporului ... :twisted:
el_che
Master
Master

Postby Bunny the Lifeguard » Wed Nov 28, 2007 12:09 am

problema noastra majora este ca trebuie sa votam ca sa-i "punem" in functie si tot mecanismul este construit in jurul acestui obiectiv. avand in vedere rateurile dupa rateuri cu care distinsii alesi ne rasplatesc... consider ca o formula eficienta de control al unor astfel de specimene este votatul "de detronare". ori... n-avem asa ceva inca. avem intotdeauna eterna optiune "un rau mai mic". daca eu as avea, ca votant, un control mai puternic asupra a ce mi se pune in fata (ca material de votat), chiar si dupa alegerea initiala, as vota si o data pe luna, nu doar la 6 luni ca elvetienii aia nemaipomeniti. In felul asta, in vreo cateva generatii, frica de a nu-si pierde scaunul se va transforma in demnitatea unui serviciu public executat constincios, nu-i asa?
.

Bunny the Lifeguard
Master
Master

Next

Return to Politica, economica, social