Register    Login    Forum    FAQ

Board index » Serioase » Politica, economica, social

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

Ati votat azi?
Poll ended at Tue Dec 25, 2007 10:21 pm
DA 46%  46%  [ 6 ]
NU 54%  54%  [ 7 ]
Total votes : 13

Author Message
 Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 12:21 am 
zana padurilor

Milorad de Bouteille wrote:
Iar in privinta referendumului spun doar atat, in Elvetia se face pentru orice problema care pare cat de cat majora si dupa parerea mea , baietii aia se cam descurca, nu, are cineva o alta parere despre ei?
Pentru ca este necivilizat , ilegal si desigur antisocial sa iesi in strada cu pusca de cate ori te enerveaza vreo lege stramba aprobata de niste deputati/parlamentari/senatori/mamamasi de vagabonzi, avem ocazia sa spunem da sau nu la vot , e simplu nu?

nu vreau sa platesc din veniturile mele niste oameni care la fiecare decizie pe care vor sa o ia cu privire la mersul tarii sa ma intrebe cum ar fi bine sa faca. vreau sa platesc niste oameni care sa gandeasca si care sa actioneze in interesul meu. momentan ei nu fac asta. ultimul referendum nu a oferit nici o cale de a schimba ceva, a oferit o pierdere de timp si de bani. scopul insusi a fost o varianta de a corecta un lucru facut prost, care ar fi fost la fel de prost, pt ca acea corectie aplicata nu atingea problemele de baza. daca votau mai multi la referendum parlamentarii nu mai cheltuiau bani aiurea ? crestea brusc economia ? hai sa fim seriosi. s-ar fi incercat o alta varianta de guvernare, orientata de anumite grupuri de interese, chestie care se face si acum, doar ca nu validat, legitimat de majoritatea guvernata. ar fi fost aceiasi parlamentari, aceleasi grupuri de interese, intr-o alta ordine de joc. nu mai batem hora inspre stanga, merem inspre dreapta. iupii :mrgreen: astept noul referendum asupra culorii in care sa se vopseasca bancile din Parcul Carol, ce haine sa poarte Luciu intr-o noua telenovela si oare o sa pice sau nu maslina din varful monumentului de la Palat.
nu cred ca este vorba despre a pricepe greu sau usor :) ci despre pareri si perspective diferite. unii au vazut o sansa spre ceva mai bun, altii o pierdere de timp. nu trebuie respectata parerea celuilalt, dar macar dreptul celuilalt de a avea o alta parere, la fel de valida ca si cea proprie :).
cred ca ne dorim cu totii sa o ducem mai bine, sa fie totul civilizat, la un nivel frumos si decent, lucrurile corecte, sa avem puncte de referinta stabile. sau cel putin eu si cu vreo 200 dintre cei mai apropiati prieteni ai mei :lol:
si-n plus elvetienii nu au metrouri care nu opresc in statie din cauza de conductor indragostit, tramvaie care se opresc in mijlocul intersectie pt un mic shopping in pas alert - trebuie sa fie maaare plictiseala la ei :lol: probabil d-aia au inceput sa picteze vacile de pe marginea drumului in mov :P

I'm not a rebel, I'm just unstable

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 9:20 am 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Quote:
nu cred ca este vorba despre a pricepe greu sau usor ci despre pareri si perspective diferite. unii au vazut o sansa spre ceva mai bun, altii o pierdere de timp. nu trebuie respectata parerea celuilalt, dar macar dreptul celuilalt de a avea o alta parere, la fel de valida ca si cea proprie

Quote:
muaaaa, cata pasiune, cat spirit... lalala, Germania pre-nazista, omg, omg, omg... neaaaah !

Ieri, am trecut cu oarecare intelegere peste citat, ma rog, dar citindu-l de fiecare data cand mai scria cate cineva pe topic, am inceput sa-mi pun intrebari.
Sincer, ai putea sa-mi explici si mie ce anume ai vrut sa spui? :roll:

In alta ordine de idei, fara legatura cu sasha, eu cred ca e vorba de principiul pe care-l avem, de conduita pe care-o avem fata de acest sensibil subiect "votul". Si nu de votul asta in mod special. E vorba de faptul ca suntem un popor molcom, un popor care e capabil sa inghita multe. Nu neaparat votul asta ar fi schimbat ceva, dar "ei" stiu ca romanului poti sa-i bagi pe gat orice, se invata. Romanul va reactiona doar atunci cand crede el ca-i pasul final, decisiv, si poate nici atunci.
Nu-i vrem pe cei care ne conduc, nu ne convin multe lucruri din jurul nostru, si ce facem? Injuram frumos in gand, sau intre noi, ne vaitam si-atat. Nu-i vorba ca votul asta ar fi schimbat ceva, dar poate atitudinea ar fi schimbat. Nu doar cea de acum, ci atitudinea in general, responsabilizarea pentru ceva, suntem un popor plin de lehamite, ori cu lehamitea nu vom reusi sa miscam nimic.
La sectia la care am votat erau, pe bune, 80% babe si mosi. :lol: Ne-am intalnit cu o vecina, care ne dadea sfaturi, vedeti ca strada noastra e la 389. Bine, una, si cealalta? Care cealalta? :lol: Nici nu cred ca stia ce votase.
La asta ma refer, ii lasam sa voteze pe cei care habar n-au ce fac, cati din cei de la tara credeti ca au stiut ce voteaza? Voi sunteti tineri, daca voi nu faceti nimic si considerati ca dati o palma guvernului prin neprezentare, cum credeti ca se vor schimba lucrurile?
Ma uitam si eu la emisiunile lu' Nasu' si realizam ca pe multi din cei care erau prezentati ii votasem, ii votasem "en gros".
Nu stiu, oi fi eu idealista, dar macar stiu sigur ca orice fac, fac cu pasiune si cu spirit, da. :?

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 10:48 am 
Master
Master

io n-am votat in viata mea, nici macar un primar, acolo...
Si nici n-am de gind. Sa voteze altii in locul meu, toti, si daca o fi mai rau ... macar am inima impacata ca n-am pus io stampila si pot da vina pe altii, dupa principiul "intotdeauna este vina altcuiva" :D :lol:
L-as fi votat pe Negoita, primarul din 3, ca a facut multe chestii faine pe-aici dar m-am razgindit, de cind a darimat toate circiumile din parc. HUO! JOS PRIMARU!
De fapt nici pe asta n-as putea sa-l votez pt ca am buletin de occident (de Butoiesti) :P :lol: , deci in cel mai rau caz as putea sa-l votez pe Johannis. Sau pe vecinu 8) :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 11:38 am 
zana padurilor

da, Bonnie, era o gluma.
haha
cadrul socio-politic din Germania pre-nazista a fost de asa natura incat oamenii nu s-au prezentat la vot --> ergo Hitler. am legat chestia asta de ceva din postul tau referitor la extremism si neparticipare la vot. si am spus cata pasiune pt ca toti au scris mai mult sa mai putin serios, pe cand tu ai scris mult si serios. that's all :roll:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 1:15 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Quote:
am legat chestia asta de ceva din postul tau referitor la extremism

Extremism? In postul meu? :roll:
Sincer, eu n-am vazut gluma, dar ma rog, s-ar putea sa fie si n-am prins-o eu.
Oricum, "eram precisa" ca asta vei spune, "a fost o gluma". :roll:
Sunt unele subiecte la care sunt serioasa. E naspa rau? :? Toti mai suntem si seriosi din cand in cand.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 3:45 pm 
Master
Master

vanatoare de alegatori :lol:
(cu titlul asta, sigur il fac pe Bunny sa se uite :roll: )

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Wed Nov 28, 2007 5:56 pm 
Master
Master

m-am uitat :mrgreen:

you will not ignore my signature! :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 12:06 am 
zana padurilor

Bonnie wrote:
Quote:
am legat chestia asta de ceva din postul tau referitor la extremism

Extremism? In postul meu? :roll:
Sincer, eu n-am vazut gluma, dar ma rog, s-ar putea sa fie si n-am prins-o eu.
Oricum, "eram precisa" ca asta vei spune, "a fost o gluma". :roll:
Sunt unele subiecte la care sunt serioasa. E naspa rau? :? Toti mai suntem si seriosi din cand in cand.

Bonnie,...chiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil :lol:
am zis ca era o gluma pt ca era o gluma. ma bucur ca erai precisa. daca erai asa precisa di ce m-ai mai intrebat ? :P ha ? :P women ! :P :P :P
ai vb despre faptul ca iti e teama nu cumva sa nu iasa Becali. Becali este un extremist. de aici ar reiesi un context asemanator cu Germania pre-nazista in care toti erau indiferenti si atunci s-a ales extremismul vazut ca o solutie pt a scoate tara din haos.

trecand peste partea asta, inteleg ca te-a deranjat ceva anume la postul meu, zi direct ce. nu am ceva cu tine, nu era un post cu tinta personala, imi spuneam parerea, asa cum ai facut si tu. diferenta e ca tu ai vb serios. eu mai strecor glume printre si incercam sa spun opinia mea: ca situatia nu este atat de dramatica precum pare; nu am spus ca a vb serios este ceva rau. chiar nu inteleg de unde ai interpreta chestia asta. what's wrong with you ? ti s-a pus asa pata ? :mrgreen: pick on somebody else, pls, I choose che :mrgreen: :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 2:03 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Well, well, pe mine nu ma deranjeaza discutia deloc, se mai anima putin forumul, care cam lancezeste intr-o dulce "blazare" in ultima vreme. :twisted: Totul e sa nu pui la suflet, Sasha. :lol:
Boooon, deci de extremism ai vorbit tu, nu eu, iar Jiji nu-i extremist, e nebun. Sigur, nebunia si extremismul sunt compatibile, dar nu sinonime. :twisted:
Asadar, am fost sigura ca te vei prinde ca atunci cand am zis de Jiji, a fost o exagerare, ceva ca intre ghilimele, ...o gluma, deci. :lol: :lol:
Nu m-am prins eu in schimb de gluma cu pre-nazismul, pentru simplul fapt ca nu gasesc nici o similitudine intre perioada aceea si cea de acum, dar poate stii tu mai multe. :D
Insa, daca exista o similitudine, cum spui, atunci n-as putea spune ca, "situatia nu este atat de dramatica precum pare" ci, dimpotriva. :?
Ca eu vorbesc serios cateodata, e normal, subiectele serioase le abordez serios, dar nu uita ca sunt geaman si daca acum vorbesc serios, cu pasiune si spirit :lol: mai ales cu spirit combativ, imi pot schimba starea de spirit la fel de repede, chiar daca raman la fel de combativa dar, "I'm not unstable, I'm just a rebel" :lol:
Daca m-a deranjat ceva? Da, cred ca tonul, care e periodic, aproape ciclic, identic, "cata pasiune, cat spirit, .....cata risipa de energie, cat...cat...." (cand vine baza de date le caut.) :lol: :lol: coincizand cu posturile mele mai lungi sau mai serioase, desi din cand in cand toti vorbesc serios. :?
Asa ca ti-am zis, nu pune la suflet :lol: si cum zici, ca mi s-a pus pata? :lol:
Nuuuu, n-are cum, de tine chiar imi place, doar ca mi-ar placea poate sa ai mai multa energie. Sau poate sunt eu prea agitata de felul meu si n-am rabdare cu oamenii mai lenti. :twisted:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:11 pm 
Master
Master

Image

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:28 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Ia si-o bere. :lol: :lol: :lol: Fun, popcorn si bere, ce vrei mai mult? :lol: :lol:

Image

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:29 pm 
Master
Master

au zis la radio ca UE a cerut ca banii luati de Taxiceanu pe taxa de prima inmatriculare sa fie restituiti oamenilor si ca in 2 luni daca nu rezolva problema taxei, o sa fie nasol. Ce bine! mortii lor de hoti, sa-mi dea aia 300 de euroi inapoi sau sa ne dea afar` din UE :x

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:30 pm 
PR-ul za forumului

Bonnie wrote:
Ia si-o bere. :lol: :lol: :lol: Fun, popcorn si bere, ce vrei mai mult? :lol: :lol:

Un ring cu noroi? :mrgreen:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:38 pm 
Alba ca Zapada
Alba ca Zapada

Andi wrote:
Bonnie wrote:

Nu cred ca e cazul.
:roll:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:41 pm 
Master
Master

noroi nu este ca vecinul milorad si-a pavat toata curtea si gradina cu piscoturi de granit de cea mai buna calitate. :lol: :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 3:59 pm 
PR-ul za forumului

Bonnie wrote:
Andi wrote:
Bonnie wrote:

Nu cred ca e cazul.
:roll:

Pai, nu e, dar asta nu-i impiedica sa viseze.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 4:02 pm 
Master
Master

Pentru Sasha va rugam sa faceti rost de noroi verde. :mrgreen:

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Thu Nov 29, 2007 5:23 pm 
Master
Master

ba ciocolata si m-ati convins si pe mine sa ma bag :P

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Nov 30, 2007 1:20 am 
zana padurilor

Dear Bonnie,

and world :mrgreen: :lol:

parerea mea este ca reactia ta a fost una a unui copil rasfatat, care a vorbit serios, a pus suflet in postul lui si cineva a venit si a calcat cu cizmulitzele pe el :P :P :lol: [am avut o crappy day langa colega cu diminitivutze, don't doublediminitivutzi me :lol: ]. toti facem misto, viata e dura :P toti de pe forumul asta facem misto. si viata virtuala e dura :P :lol:
da, atitudinea mea este mai "blazata" in general si da, tu esti mai agitata. I fail to see the problem :) io nu vad de ce te-ai schimba tu, cum nu vad de ce m-as schimba eu. :) I guess we'll just have to keep on loving each other, but date other people. :lol: nu mi-a placut niciodata sa-mi despic cuvintele in nspe, pt ca mi se pare ca ai inteles perfect ce vroiam sa spui.
but if you please,...Jiji nu este doar nebun, este si extremist, poate fi pus in aceeasi serie cu Vadim; discursul lui politic este unul de natura extremista, principiile lui la fel. ai facut referire la Jiji -> eu la extremism - in cazul de fata same thing
situatia dintre Romania si Germania in acea perioada este similara in ceea ce priveste indiferenta populatiei fata de o clasa politica desprinsa de realitatile sociale. ideea era ca daca ei doar bucata asta a povestii, pare foarte dramatic; daca privesti situatia in ansamblu vezi ca sunt si alti factori si ca de fapt lucrurile nu stau asa tragic.

and peseu to the world: noroc ca mai voteaza unii oameni, ca mai nasc altii, doar doar se mai scrie ceva pe-aici :mrgreen:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Fri Nov 30, 2007 11:28 pm 
Master
Master

sasha_eu wrote:
nu vreau sa platesc din veniturile mele niste oameni care la fiecare decizie pe care vor sa o ia cu privire la mersul tarii sa ma intrebe cum ar fi bine sa faca. vreau sa platesc niste oameni care sa gandeasca si care sa actioneze in interesul meu. momentan ei nu fac asta. ultimul referendum nu a oferit nici o cale de a schimba ceva, a oferit o pierdere de timp si de bani. scopul insusi a fost o varianta de a corecta un lucru facut prost, care ar fi fost la fel de prost, pt ca acea corectie aplicata nu atingea problemele de baza. daca votau mai multi la referendum parlamentarii nu mai cheltuiau bani aiurea ? crestea brusc economia ? hai sa fim seriosi. s-ar fi incercat o alta varianta de guvernare, orientata de anumite grupuri de interese, chestie care se face si acum, doar ca nu validat, legitimat de majoritatea guvernata. ar fi fost aceiasi parlamentari, aceleasi grupuri de interese, intr-o alta ordine de joc. nu mai batem hora inspre stanga, merem inspre dreapta. iupii :mrgreen: astept noul referendum asupra culorii in care sa se vopseasca bancile din Parcul Carol, ce haine sa poarte Luciu intr-o noua telenovela si oare o sa pice sau nu maslina din varful monumentului de la Palat.
nu cred ca este vorba despre a pricepe greu sau usor :) ci despre pareri si perspective diferite. unii au vazut o sansa spre ceva mai bun, altii o pierdere de timp. nu trebuie respectata parerea celuilalt, dar macar dreptul celuilalt de a avea o alta parere, la fel de valida ca si cea proprie :).
cred ca ne dorim cu totii sa o ducem mai bine, sa fie totul civilizat, la un nivel frumos si decent, lucrurile corecte, sa avem puncte de referinta stabile. sau cel putin eu si cu vreo 200 dintre cei mai apropiati prieteni ai mei :lol:
si-n plus elvetienii nu au metrouri care nu opresc in statie din cauza de conductor indragostit, tramvaie care se opresc in mijlocul intersectie pt un mic shopping in pas alert - trebuie sa fie maaare plictiseala la ei :lol: probabil d-aia au inceput sa picteze vacile de pe marginea drumului in mov :P

Sasha, in secolul 21 au fost 3 referendumuri in Romania, inclusiv cel in discutie, deci chestia cu "niste oameni care la fiecare decizie [...] sa ma intrebe cum ar fi bine sa faca" pica. Ma ingrijoreaza ca vorbesti cu atata nonsalanta despre "niste oameni care sa gandeasca si care sa actioneze in interesul meu". Asta in conditiile in care pana acum probabil ai vazut ca alesii nu prea actioneaza in interesul tau. Asa ca de ce sa mentii aceeasi situatie, cand ai ocazia sa incerci sa o schimbi? Pentru ca schimbarea nu va fi dramatica, pentru ca solutia nu va fi perfecta? O schimbare mica este un inceput, o solutie imperfecta este un punct de start. Parerea mea. Sunt curioasa de ce atata blazare la o fiinta asa de tanara. Ti-as fi inteles blazarea si resemnarea daca ai fi trait 50 de ani in Coreea de Nord. Anyway, trebuie sa plec acasa, sedintza s-a terminat.

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sat Dec 01, 2007 12:57 am 
Master
Master

Cici wrote:
Asa ca de ce sa mentii aceeasi situatie, cand ai ocazia sa incerci sa o schimbi?

Cum ? Concret, nu teoria democratiei si nici texte de campanie electorala. Si asta o spune unul care este fascinat de "campania electorala" ca mod de scandal autorizat. Trecand peste jocul de-a votatul pe ala care le-o trage alorlalti in confruntarea televizata, care e de fapt schimbarea ? Singurul lucru benefic al votului in Romania de 17 ani incoace este alternanta. Asta mai salveaza cate ceva din aparente si mai roteste mafiile. De ce sa mergi la un referendum sa votezi, cand asta nu are nici macar puterea unei semnaturi pentru sustinerea unui candidat la presedintie de exemplu. Votul tau la un referendum pentru o lege e vax pentru ca nu exista NIMIC (chiar nimic, pentru ca nu putem vorbi de bun simt in politica romaneasca) care sa oblige parlamentul sa voteze legea aia. Si ce m-ar face pe mine sa merg la un referendum care este facut dintr-un orgoliu personal si calcule electorale ( gresite dupa cum s-a demonstrat), stricand astfel cauza "nobila" si inmormantand-o definitiv in istorie (dupa cum cred ca se va vedea in urmatoarea perioada).

Putina actiune, ca fetele s-au inmuiat repede ... :twisted:

Profile E-mail  

Post subject:
 Post Posted: Sat Dec 01, 2007 8:35 pm 
zana padurilor

incep sa cred ca se exagereaza cu chestia cu blazarea :roll: nu sunt genul de persoana care se agita, dar nici genul idiferent. Cici, nu cred ca opinia /atitudinea unui om depinde intr-asa masura de varsta pe care o are. poti in zece ani sa inveti din greselile altora sau poti in cincizeci sa nu inveti nici macar din greselile tale. nu sunt deloc o persoana resemnata, nu ma plang si vait, dar nici nu stau indiferenta in timp ce marea sansa, norocul trece pe langa mine. am scris de mai multe ori asta, dar probabil din pricina de multe cuvinte invecinate nu a iesit foarte clar:

- acest referendum nu mi s-a s-a parut marea sansa de a schimba lucrurile
- acest referendum nu mi s-a parut deloc o sansa de a schimba ceva

Quote:
Sasha, in secolul 21 au fost 3 referendumuri in Romania, inclusiv cel in discutie, deci chestia cu "niste oameni care la fiecare decizie [...] sa ma intrebe cum ar fi bine sa faca" pica. Ma ingrijoreaza ca vorbesti cu atata nonsalanta despre "niste oameni care sa gandeasca si care sa actioneze in interesul meu".

la partea asta, ori nu m-am exprimat eu clar, ori cam flituiesti tu propozitiile :P
vorbeam despre "niste oameni care la fiecare decizie [...] sa ma intrebe cum ar fi bine sa faca" referitor la postul lui Milo cu sistemul elvetian, spunand ca nu mi-as dori asta ca o varianta pt Romania. dar mi-as dori
"niste oameni care sa gandeasca si care sa actioneze in interesul meu", nu vad de ce e non-salanta. e o opinie, o dorinta, o afirmatie. imi doresc asta. momentan nu e asta. dar nu e nici sansa to make it happen. nu pot iesi in strada si ucide toti parlamentarii, nu pot pune bombe la Casa Poporului, dar nu pot merge nici la niste pseudo-alegeri si sa ma prefac fata de mine insami ca uite, actionez cumva, fac un prim pas sper schimbare. is thiiiis clear ? :mrgreen: :lol:

Quote:
Putina actiune, ca fetele s-au inmuiat repede

buey, deci io nu actionez cu Bonnie, doar o gadil :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Mon Dec 03, 2007 1:00 am 
Master
Master

buey, de ce nu vorbesti corect? :P se spune ''decat o gadil'', nu ''doar o gadil'' :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Tue Dec 04, 2007 12:10 am 
zana padurilor

:P :P :P

imi cer scuze ca am mers la scoalaaaaa. o sa incerc sa nu mai... :lol:

Profile  

Post subject:
 Post Posted: Sun Nov 30, 2008 12:02 pm 
Master
Master

Na, eu am fost. Am votat niste maimute, in speranta ca vor ajunge si ei la os, si in felul asta o sa imi vad si eu niste bani pe care ii astept ca pe alegerile astea, cu infrigurare (btw, ce de tepe a dat guvernul pe ultima suta...). M-am simtit aproape ca atunci cand l-am votat pe Iliescu ca sa nu iasa Vadim, iar acum imi dau seama ca la cat il pupa-n fund Vadim pe Basescu in ultima vreme... mai bine nu ma mai gandesc...

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

Board index » Serioase » Politica, economica, social